اخیرا از طریق فضای مجازی کلیپی را مشاهده کردم که فردی به نام آقای میری پشت تریبونی قرار می گیرد و در باب اقتصاد و حمایت از تولید داخلی سخنانی را بیان می کند ، ایشان در بخشی از سخنان خود با اشاره به شغل شریف کوله بری در مناطق غرب کشور و جابه جایی […]

 اخیرا از طریق فضای مجازی کلیپی را مشاهده کردم که فردی به نام آقای میری پشت تریبونی قرار می گیرد و در باب اقتصاد و حمایت از تولید داخلی سخنانی را بیان می کند ، ایشان در بخشی از سخنان خود با اشاره به شغل شریف کوله بری در مناطق غرب کشور و جابه جایی بار از طریق ته لنجی در جنوب کشور و بصورت مشخص بندر گناوه ، این شیوه فعالیت را به نوعی قاچاق و به ضرر تولید کننده داخلی قلمداد می کند .

آقای میری !

نقش و جایگاه بنادر و دریاها در طول تاریخ انکارناپذیر است و همواره مورد توجه اقوام و ملل مختلف قرار گرفته است ، بطوریکه جمیعیت غالب این نواحی به شغل هایی مرتبط با دریا و دریانوردی مشغول بوده اند ، بندر گناوه نیز از این قائده مستثنی نیست ، شیرزنان و دلیرمردان این بندر کهن و تاریخی با قدمتی بیش از ۱۵۰۰ سال همواره به عنوان حافظان حریم ملک و مملکت نقش خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کرده اند . مردم دریانورد و دریا دل بندری از هزاره ها پیوسته در مسیر اقیانوس ها و دیارها ، بار سنگین و طاقت فرسای این میراث کهن و تمدن بزرگ را با خود در سراسر گیتی جابه جا می کرده است و همچون سفیران فرهنگ و پیام آوران مهر و خرد بوده اند .

جناب میری عزیز !

من نیز با شما موافقم که صنایع داخلی و بطورکلی اقتصاد کشور نیاز به حمایت جدی دارد من چون شما فرزند ایرانم و مایلم همه هموطنانم طعم شیرین پیشرفت و توسعه را بچشند و همگان سفره ای پربرکت داشته باشند ولی به عقیده من این راهی که شما در پیش گرفته اید در نهایت به ترکستان ختم خواهد شد و به سرمنزل مقصود نخواهد رسید .

حمایت از تولید داخلی با بستن مرزها و جلوگیری از واردات حاصلی نخواهد شد ، همانطور که می دانید صادرات و و واردات دو سویه یک محور هستند و وجود هر دو لازم و ضروری است . پیشنهاد می کنم به جای اینکه دنبال کسب امتیازات انحصاری برای تولیدات خود و هم صنف های خود باشید که نتیجه ای جز سرنوشت برخی خودروسازان داخلی نخواهد داشت و با دریافت پول هنگفت عملا خودرویی بُنجُل و بدرد نخور را به این مردم زجر کشیده تحمیل می کنند که نتیجه آن در آمار مرگ و میر تصادفات جاده ایی مشخص است .

آری من نیز معتقدم که بایستی تولید داخل حمایت شود ولی نه با رهکارهای غیر اثربخش و نسنجیده ، به شما پیشنهاد می کنم راهکار را در اصلاح ساختارهای سیاسی و حقوقی و البته دیپلماسی اقتصاد جستجو کنید نه با میخکوب کردن و از نان انداختن چند کوله بر و لَنج باری که نتیجه ای جز فقر و فلاکت مردمان مرزنشین نخواهد داشت .

بهتر است شما و همکارنتان بر پایه دانش و فناوری نو وارد یک رقابت با محصولات مشابه خارجی شوید و با تکیه بر تلاش و پشتکار ، سهم بازار را از دست محصولات خارجی بربائید و مازاد مصرف داخلی را به سمت بنادری همچون گناوه جهت صادرات روانه کنید .

و سخن پایانی اینکه اگر مردمان ما بخواهند با دیدی یکجانبه و صرفا فایده گرایانه به مسئله بنگرند در این مملکت سنگ روی سنگ بند نخواهد شد ، و ما بایستی با چنین دیدگاهی از برادران و خواهران خود که در صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی مشغول فعالیت هستند بخواهیم که این استان را ترک کنند و به خانه های خود برگردند ولی ما ایران را برای همه ایرانیان آباد و سربلند می خواهیم و بیائید همه در کنار هم برای آبادی ایران عزیز تلاش کنیم .

من الله التوفیق

  • منبع خبر : نصیر بوشهر