پیاده راه ها بخش جدایی ناپذیر شهرها هستند و باید به عنوان عنصری اساسی در طراحی شهری مردم گرا اولویت بندی شوند. راه رفتن، دموکراتیک ترین راه برای گشت و گذار است. راه رفتن قدیمی‌ترین شکل حمل ‌و ‌نقل، رایج‌ترین در جهان و رایگان است، و حتی می تواند به شما در سوزاندن کالری کمک […]

پیاده راه ها بخش جدایی ناپذیر شهرها هستند و باید به عنوان عنصری اساسی در طراحی شهری مردم گرا اولویت بندی شوند. راه رفتن، دموکراتیک ترین راه برای گشت و گذار است. راه رفتن قدیمی‌ترین شکل حمل ‌و ‌نقل، رایج‌ترین در جهان و رایگان است، و حتی می تواند به شما در سوزاندن کالری کمک کند. افزایش کیفیت پیاده‌روهای شهری نه تنها عابرین پیاده بیشتری را جذب می کند، بلکه به ایجاد فضاهای مطلوب عمومی، یعنی جایی که افراد بخواهند وقتشان را آنجا بگذرانند، نیز کمک می کند اما با گذشت زمان، پیاده رو هر روز فرسوده تر می شود، عابران پیاده می مانند و آرزوی دیدن مکانی که از قدم زدن در آن لذت ببرند. چرا که پیاده رو در اصطلاح شهرسازی محلی است برای راه رفتن و قدم زدن، مکانی که در ابتدا با هدف آسایش و راحتی رفت و آمد جماعت شهر نشین ساخته شده است اما مدتهاست که در میان انبوه مشکلات شهری بوشهر از یاد رفته است.

سطوح نا صاف، عرض کم، سد شدن معابر توسط مصالح ساختمانی و اجناس مغازه ها و … از مشکلاتی است که عابران پیاده در شهر بوشهر ، هر روز با آن روبرو می شوند ،پیاده روها در شهر بوشهر استانداردهای لازم را ندارند و فضای پیش بینی شده برای عبور با حجم تردد آنان متناسب نیست، عدم احداث پیادرو استاندارد و مناسب، چیدمان غیر اصولی تابلوهای راهنمای ساختمان ها، سطل های زباله، حتی دپوی مصالح ساختمانی در مسیر پیاده روها، موانع متعددی را بوجود آورده و رفت و آمد عابران را مختل کرده است، نور و روشنایی شبانه اکثر پیاده روها شهر بوشهر متعادل نیست.

از دیگر مشکلات عابرین پیاده در بوشهر، با وجود فضای کم و غیر استاندارد پیاده روها، استفاده از پیاده رو توسط مغازه داران و همچنین استفاده نا بجا برای پارک موتور سیکلت و در برخی موارد حتی پارک ماشین است که به کاهش ظرفیت پیاده روها منجر شده است، گاهی مشاهده می شود برخی از مغازه داران در شهر بوشهر فضای پیاده رو و جلوی مغازه خود را ملک اختصاصی می پندارند. در تعدادی از پیاده روها هم حفاری که مدتها قبل شروع می شود، ادامه دارد و این در حالی است که مردم همچنان منتظر مرمت این حفاری ها هستند .

با این وجود مدتهاست هیاهوی مشکلاتی مانند ترافیک و عبور و مرور شهروندان سواره، مسئولان شهری بوشهر را از توجه به شهروندان پیاده باز داشته است …

  • منبع خبر : نصیر بوشهر