محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در صفحه اینستاگرامش از انتشار کتاب «راز سر به مهر» خبر داد. وی در این باره نوشت: سلام دوستان، راز سر به مهر توسط مؤسسه اطلاعات منتشر شد.در بیش از سه هزار صفحه در ۶ جلد، روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام […]

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در صفحه اینستاگرامش از انتشار کتاب «راز سر به مهر» خبر داد.

وی در این باره نوشت: سلام دوستان، راز سر به مهر توسط مؤسسه اطلاعات منتشر شد.در بیش از سه هزار صفحه در ۶ جلد، روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شد را تقدیم ملت دلاور ایران کرده‌ایم. همراه با برخی از متون و اسناد مذاکراتی.

در مقدمه این کتاب آمده است: مجموعه راز سر به مهر گزارشی است توصیفی و مستند درباره روند یکی از مهمترین پرونده‌های تاریخ ایران که می‌کوشد قرائت ایرانی از برهه‌ای مهم در سرنوشت معاصر را به تصویر کشد. انگیزه تدوین این مجموعه حاصل ارزیابی روایت‌ها و گزارش هایی بود که طرف‌های مقابل«بیشتر آمریکایی‌ها» به نشر و ترویج آن طی دو دهه اخیر مبادرت کردند ، آنها تلاش داشتند اذهان را بسازند و تاریخ را آنگونه که خود می‌خواهند گزارش کنند.

این کتاب به قلم محمدجواد ظریف، علی اکبر صالحی، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی نگارش و توسط سید علی موجانی گردآوری و تنظیم شده است.

محمدجواد ظریف در آخرین جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در این باره گفته بود: انشاءالله تا آخر هفته موسسه اطلاعات تاریخچه برجام را در شش جلد منتشر خواهد کرد و آن وقت مردم خواهند دید که خدمتگزاران و فداییان‌شان در برجام چه کردند.

گفتنی است، کتاب اول این ۶ جلد به «توافق موقت ژنو» پرداخته است. کتاب دوم «از توافق موقت تا اتاق نگارش» را در برگرفته است. «جدال بر سر متن» عنوان کتاب سوم این مجموعه است. کتاب چهارم هم به «فصل سرد و سخت مذاکرات» اختصاص یافته است. «تولد برجام» عنوان کتاب پنجم این مجموعه است و در کتاب پنج به اضافه یک هم پیوست‌ها آورده شده است.

بیست و دومین و آخرین گزارش سه‌ ماهه وزارت امور خارجه در خصوص برجام شامل آخرین وضعیت مذاکرات جاری (مذاکرات وین) ۲۱ تیر ماه به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. (اینجا بخوانید)

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ٢٩ تیرماه ١۴٠٠ و در ششمین سالگرد تصویب قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد طی نامه‌ای به دبیرکل این سازمان، جمع بندی از مجموع بدعهدی‌های طرف‌های غربی را به عنوان سند در دبیرخانه ملل متحد ثبت کرد. این نامه به همراه اسناد ۶ سال بدعهدی غرب در اجرای برجام، که پیش از این در مناسبت‌های مختلف از طرف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به رشته تحریر درآمده، با مقدمه وی به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده است.

این مجموعه تالیف شده توسط محمدجواد ظریف بالغ بر ٢٠٠ صفحه از سوی مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی به زیور طبع آراسته شده و نسخه دیجیتالی آن در دسترس عموم قرار گرفته و بر اساس اعلام مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی، نسخه چاپی کتاب‌ نیز در بازار نشر قابل دسترسی خواهد بود.

  • منبع خبر : طلا