۱۲ مرداد در خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) سال۶۰⬅️کیانوری‌ و عموئی‌ از حزب‌ توده‌ آمدند. گزارشی‌ از فعالیت‌ ضدانقلابی‌ یک‌ گروه‌کمونیستی‌ به‌ نام‌ اتحادیه‌ کمونیستها و دادن‌ اسلحه‌ به‌ انشعابیون‌ کردستان‌، از دموکراتها برای‌جنگ‌ با آنها و حرکت‌ ضدانقلاب‌ در مرزهای‌ ترکیه‌ با ایران‌ دادند.در شورای‌ عالی‌ دفاع‌ شرکت‌ کردم‌.پیشنهاد فرماندهی‌ غرب‌ را برای‌ آقای‌ […]

۱۲ مرداد در خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره)

سال۶۰⬅️کیانوری‌ و عموئی‌ از حزب‌ توده‌ آمدند. گزارشی‌ از فعالیت‌ ضدانقلابی‌ یک‌ گروه‌کمونیستی‌ به‌ نام‌ اتحادیه‌ کمونیستها و دادن‌ اسلحه‌ به‌ انشعابیون‌ کردستان‌، از دموکراتها برای‌جنگ‌ با آنها و حرکت‌ ضدانقلاب‌ در مرزهای‌ ترکیه‌ با ایران‌ دادند.در شورای‌ عالی‌ دفاع‌ شرکت‌ کردم‌.پیشنهاد فرماندهی‌ غرب‌ را برای‌ آقای‌ سرهنگ‌ صیادشیرازی‌ نمودیم‌ که‌ نظامیان‌ راخوش‌ نیامد

سال۶۱⬅️در مجلس‌ آقایان‌ [علی‌]صیاد شیرازی‌ ومحسن‌ رضایی‌ گزارش‌ وضع‌ جبهه‌ و عملیات‌ رمضان‌ را دادند. موفق‌ نبودند و عراقی‌ها سخت‌ دفاع‌می‌کنند و استحکامات‌ عظیمی‌ برای‌ دفاع‌ درست‌ کرده‌اند.

سال۶۲⬅️ آقای‌ [علی‌ اکبر]محتشمی‌ سفیرمان‌ در سوریه‌ و مسئول‌سپاه‌ و آقای‌ سید عباس‌، عضو شورای‌ مسئول‌ امور لبنان‌ آمدند. گزارشی‌ از وضع‌ آنجا دادند و ازاینکه‌ سپاه‌ در لبنان‌، بیشتر از طریق‌ حزب‌الدعوه‌ ـ آقایان‌ صبحی‌ و کورانی‌ ـ عمل‌ می‌کند،چاره‌جویی‌ می‌کردند.
در دفتر آقای‌ رئیس‌ جمهوری‌، جلسه‌ سران‌ سه‌ قوه‌، برای‌ رسیدگی‌ به‌ اختلاف‌ شورای‌سرپرستی‌ و مدیرعامل‌ صداوسیما به‌ دستور امام‌ داشتیم‌. آقای‌ [حسن‌]روحانی‌، تاریخچه‌ اختلافات‌و نقاط ضعف‌ کار مدیرعامل‌ را گفت‌ و مدیرعامل‌ دفاع‌ کرد؛ بقیه‌ بحث‌ به‌ جلسه‌ بعد موکول‌ شد.اول‌ شب‌ با مهندس‌ [میرحسین‌]موسوی‌ [نخست‌ وزیر] و آقای‌ رئیس‌ جمهوربحثی‌ درباره‌ ترمیم‌ کابینه‌ داشتیم‌.

سال۶۳⬅️گزارشها را آوردند، خواندم‌. هنوز روی‌ حادثه‌ ربوده‌ شدن‌ هواپیمای‌فرانسوی‌ بحث‌ می‌شود. ابهاماتی‌ ایجاد می‌کنند و ضمن‌ اعتراف‌ به‌ تلاش‌ ایران‌ در ختم‌ خوب‌حادثه‌، بعضی‌ها می‌خواهند بگویند، ایران‌ در این‌ حادثه‌ دست‌ داشته‌ است

سال۶۵⬅️شب با آیت‌الله خامنه‌ای مهمان نخست وزیر بودم. درباره مسائل جنگ۲ و گروگان‌ها و گرفتن نیازهای دفاعی از آمریکا مذاکره شد

سال۶۶⬅️ آقای حمیدی نیا از وضع ارتش در منطقه میمک گفت و مدعی است عراقی‌ها خیلی ضعیف حرکت می‌کنند و اگر ما محکم حرکت کنیم، آنها شکست سختی می‌خورند. به دکتر روحانی گفتم بررسی کند. ادعای نیروی زمینی ارتش، غیر از این است.وزارت خارجه اطلاع داد که هنوز سعودی‌ها، جنازه‌هایی را تحویل نداده‌اند و در مورد هواپیمای اعزامی ایجاد مشکلات می‌کنند. خیلی موذیانه عمل کرده اند. تبلیغات وسیعی در سراسر دنیا از طریق رسانه‌های امپریالیستی و هم پیمانان آمریکا و ارتجاع، در جهت بی تقصیر نشان دادن سعودی‌ها و مقصر معرفی کردن ایران به راه انداخته‌اند. ولی مجامع مردمی و اسلامی غیر وابسته، به نفع ما حرکت کرده‌اند.

سال۶۷⬅️ظهر آقای [احمد] جنتی آمد. راجع به برنامه تمرکز امور فرهنگی و عقیدتی – سیاسی نیروهای مسلح صحبت کرد و از من قول حمایت بیشتر، مخصوصا در مقابل ناهماهنگی احتمالی سپاه خواست و خواستار تأیید حضرت امام است.

سال۶۸⬅️به بیت امام و سپس به حسینیه جماران برای مراسم تنفید حکم ریاست جمهوری رفتم. جلسه با شکوهی بود. گزارش وزیر کشور و شورای نگهبان و حکم آیت‌الله خامنه‌ای توسط احمدآقا خوانده شد . سپس من صحبت کردم و سپس آیت‌الله خامنه‌ای .
از صبح دچار التهاب معده و تب بودم. تا عصر استراحت کردم، حالم بهتر شد.

سال۶۹⬅️عصر احمدآقا آمد؛ در مورد مسایل کویت و پیام صدام صحبت کردیم. از ژنو گزارش رسید که صدام پیغام داده است که اقداماتش با ایران تاکتیک نیست و خواسته است که تدوام یابد

سال۷۰⬅️ آقاى [محمدحسن]اخترى، سفیرمان در سوریه آمد. نیازهاى لبنان و حزب‌الله و وضع سوریه و مسایل جارى آنجا را گفت.
[آقایان مرتضی نبوی، سیدمحمود دعایی، غفور گرشاسبی و مسیح مهاجری]، مدیران روزنامه‌هاى رسالت، اطلاعات، ابرار و جمهورى اسلامى آمدند. توضیحاتى درباره سیاست‌هاى اقتصادى و سیاست خارجى‌گرفتند؛ به نظرم جلسه مفیدى براى توجیه جراید بود. در خصوص سیاست دولت گفتند و در خصوص ضعف اطلاع‌رسانی دولت در توجیه برنامه‌ها، چاره‌جویى کردند.
عصر شوراى عالى امنیت ملی جلسه داشت. در مورد فعال‌تر شدن سپاه در کردستان، مذاکره و تصمیم‌گیرى شد. در خصوص کنترل جراید، براى جلوگیرى از نشر اخبار مزاحم امنیت ملی، قرار شد براى بولتن‌ها و اخبار سرّى، برنامه‌اى تهیه بشود

سال۷۱⬅️عصر آقایان [غلامحسین] محمدى[گلپایگانی] و [سید علی‌اصغر] حجازى از دفتر رهبرى آمدند. خودم آنها را خواسته بودم. تأکید کردم، درخصوص کیفیت اداره دفتر رهبرى، به صورتى که روحانیت را راضى نگه‌دارند و عموم طبقات و اقشار مردم را در تبلیغات در نظر داشته باشند.
سال۷۳⬅️ آقاى فلاحیان، [وزیر اطلاعات] نیز مسأله [مهدی] نحوى و بمب‌گذارى در حرم مطهر امام رضا(ع) را توضیح داد.
در مجلس، لایحه استان شدن قزوین رد شد. مردم قزوین آشوب به راه انداختند و راه‌بندان و ایجاد مزاحمت. به آقاى بشارتى، [وزیر کشور]، گفتم برود آنجا و مدیریت کند.
تا آخر شب، مرتباً گزارش‏های آشوب مى‌رسید. دست از تقاضا بر نمى‌دارند. نیروهاى انتظامى و سپاه مجبور به دخالت شده‌اند. آقاى موسویان اطلاع داد که از طرف سعودى‌ها، طبق قراری که در مراکش مقرر شده بود، دعوت کرده‌اند که با مهدى به مکه بروند.

سال۷۴⬅️با همراهی محسن، مهدی ، یاسر، حسین، محافظان و [آقایان عیسی کلانتری، غلامرضا فروزش و مرتضی محمدخان]، وزرای کشاورزی، جهادسازندگی و دارایی، برای بازدید از مرکز تحقیقات پرورش نهال خرما، به صفادشت شهریار رفتیم. با تکنیک کاشت بافت از پاجوش، با همکاری یک مرکز تحقیقاتی از انگلیس و با شرکت آنها به ثمر رسیده است. از یک پاجوش، می‌توانند تا شصت‏هزار نهال تولید کنند. تحولی در توسعه و بهینه‏کرد نخلستان‌هاست

سال۷۶⬅️.ساعت نزدیک یازده صبح به دفتر رهبرى رفتم. در مذاکره کوتاهى با رهبرى و آقاى خاتمى، ترتیب اجراى برنامه جلسه تنفیذ را تنظیم ‏کردیم. سپس به جلسه رفتیم. برخلاف جلسه‌هاى قبل، رؤساى قواى مقننه و قضاییه را به جایگاه نیاورده بودند و پایین نشانده بودندکه به نظرم درست نبود. من و آقاى خاتمى در جایگاه بودیم.
پس از خداحافظى با رهبری و آقاى خاتمى، به همراه بچه‌ها به دفتر رفتیم. اطلاعاتى درباره حساب‌هاى اختصاصى رییس ‏جمهور و رمز گاوصندوق را به ایشان دادم و ایشان هم از مشکلى که با رهبرى بر سر وزارت اطلاعات پیدا کرده‌اند،گزارش داد و راه ‏حل احتمالى را گفت.
آقاى دکتر [محمدعلی] نجفى آمد و از اینکه آقاى [حسین] مظفر، وزیر آموزش و پرورش بشود، اظهارنگرانى کرد و استمداد نمود. سپس آقاى عبدالله نورى آمد و براى پذیرش وزارت کشور مشورت کرد؛ با توجه به نقشى که در مجلس دارد و عدم سازگاری‏اش با فرماندهان فعلى ناجا و احتمال اینکه رهبرى با تعویض آنها موافق نکند. حسین مرعشى و على اخوى زاده آمدند و استمداد کردند، براى اینکه آقاى نورى، وزارت کشور را بپذیرد.
شب میهمان رهبرى بودم. درباره کابینه، مسأله رأى مجلس، دبیرخانه مجمع، فوت سیدمحمد روحانى ، سخنرانى رذیلانه [جواد] مناقبی و ترتیب جلسات بعدى‌مان صحبت‏ کردیم.