روزنامه کیهان در گزارشی که سه شنبه ۳۱ مرداد ماه منتشر کرده است، با استناد به مصاحبه چند چهره اصلاح طلب مدعی کاندیداتوری چراغ خاموش اصلاح طلبان در مرحله پیش ثبت نام انتخابات مجلس شد. پیش‌ثبت‌نام از متقاضیان انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ۱۶ مرداد آغاز شد و در تاریخ ۲۲ مرداد ماه […]

روزنامه کیهان در گزارشی که سه شنبه ۳۱ مرداد ماه منتشر کرده است، با استناد به مصاحبه چند چهره اصلاح طلب مدعی کاندیداتوری چراغ خاموش اصلاح طلبان در مرحله پیش ثبت نام انتخابات مجلس شد. پیش‌ثبت‌نام از متقاضیان انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ۱۶ مرداد آغاز شد و در تاریخ ۲۲ مرداد ماه ادامه به پایان رسید.

اگرچه انتخابات مجلس، اسفند ماه برگزار می‌شود، اما ایجاد برخی تغییرات در نحوه برگزاری و چگونگی استقبال طیف‌های سیاسی از این رویداد سیاسی کشور مورد توجه قرار دارد. برگزاری مرحله پیش ثبت نام یکی از تغییرات جدید در روند برگزاری انتخابات است. تا پیش از این کاندیداها، در یک مرحله ثبت نام و سپس با تایید یا رد صلاحیت، تعیین تکلیف می‌شدند. یکی از مباحث پرتکرار پیرامون انتخابات آتی مجلس، چگونگی حضور کاندیدا‌های شناخته شده از جبهه اصلاحات است.

همچنین برخی گمانه زنی‌ها درباره نوع واکنش مردم به صندوق‌های رای وجود دارد. جواد امام، اخیرا، در این خصوص به فرارو گفته است: «در حال حاضر مردم ما با صندوق‌های رای قهر کرده اند. نمونه بارز این قهر را در انتخابات سال ۱۳۹۸ و انتخابات ۱۴۰۰ دیدیم. امروز هم با توجه به عملکرد مجلس و دولت بعید است مردم در تصمیم خود تجدید نظر کرده باشند. اگر قصدی برای تغییر این شرایط وجود داشته باشد، حاکمیت در درجه اول باید کاری کند که این اعتماد از دست رفته برگردد. تاکید من بر این است که فراتر از جریان‌های سیاسی، این، مردم هستند که باید با انتخابات آشتی کنند و آشتی با انتخابات نیز منوط به اراده حاکمیت است که نسبت به اعتماد از دست رفته مردم، اقدامی را شکل دهد. تا زمانی که شاهد این اتفاق نباشیم، انتخابات با مشارکت بالا یک رویا خواهد بود.»، در این شرایط گزارش کیهان در خصوص حضور چراغ خاموش برخی چهره‌های اصلاح طلب در انتخابات این پرسش را ایجاد می‌کند که به چه دلیل اصلاح طلبان روش مخفی را برای حضور در انتخابات، در پیش گرفته اند و اساسا این مدعا صحت دارد یا خیر؟ جواد امام سخنگوی جبهه اصلاحات در گفتگویی به این پرسش‌ها پاسخ داده است:

اصلاح طلبان چراغ خاموش کاری نمی‌کنند!جواد امام گفت: «این نوع موضع گیری‌های کیهان یا انتشار خبر‌ها به این شیوه، مسبوق به سابقه است. نکته اول این که: جبهه اصلاحات ایران متشکل از ٣١ حزب و ۱۵ شخصیت حقیقی است. در روند شکل گیرى اولیه جبهه اصلاحات ایران حضور ۱۵ شخصیت حقیقی در ترکیب این جبهه در مرحله اول بر اساس تصمیم و موافقت ٣١ حزب صورت گرفته است. در مرحله بعد تصمیم گیری با تصویب مجمع عمومی جبهه اصلاحات و مطابق آئین نامه مربوطه هیأتى ٩ نفره براى شناسایى و انتخاب اشخاص حقیقى تشکیل شده است. این که انتخاب اشخاص حقیقى صرفا به آقای خاتمی نسبت داده شده است، نوعی جو سازی علیه آقای خاتمی و جریان‌های اصلاح طلبی است. آقای خاتمی به عنوان رهبر اصلاحات و شخصیتی مورد احترام همه اعضا بوده و هست و همه ما به وجود ایشان افتخار می‌کنیم. قابل توجه است که آقاى خاتمى همواره تاکید بر استقلال جبهه اصلاحات داشته و از دخالت در تصمیمات جبهه پرهیز می‌نمایند.»

وی افزود: «نکته دوم این که: تیتر روزنامه کیهان و کنایه به حضور «چراغ خاموش» اصلاح طلبان نیز جای تامل دارد. مگر انتخابات، به صورت مخفیانه انجام می‌شود که اصلاح طلبان به صورت مخفیانه و چراغ خاموش در آن شرکت کنند. تا جایی که به جبهه اصلاحات مرتبط است، جبهه اصلاحات به شکل رسمی و علنی اعلام کرده که هیچ توصیه‌ای در مورد پیش ثبت نام ندارد، ضمن این که اصلاح طلبان، نقد‌هایی نسبت به قانون جدید انتخابات دارند و این نقد‌ها از سوی اصلاح طلبان نه تنها در مرحله طرح، بلکه زمانی که تغییرات مذکور، به مرحله تصویب رسید، صراحتا اعلام شد.»

سخنگوی جبهه اصلاحات در ادامه گفت: «اگر هر شخصی به شکل انفرادی، تصمیم به شرکت در انتخابات یا پیش ثبت نام گرفته، موضوعی جداگانه و انفرادی است و هیچ ربطی به جبهه اصلاحات نداشته و افراد میبایست شخصا پاسخگوی رفتار و اعمال خودشان در پیشگاه ملت باشند. مصوبات جبهه اصلاحات نه مخفی است و نه چراغ خاموش. اگر هر تصمیم جمعی در جبهه اصلاحات گرفته شود، شفاف و واضح اعلام می‌شود و نیازی به جو سازی‌های کیهان و نسبت دادن خبر‌های دروغین علیه اصلاح طلبان نیست. اقدام به فریب افکار عمومی و اختلاف افکنی در بدنه جریان اصلاحات، را پیش از این هم شاهد بودیم. چند روز پیش، برخی رسانه‌ها مدعی شدند که چهره‌هایی شاخص از اصلاح طلبان در پیش ثبت نام مجلس ثبت نام کرده اند، اما کمتر از ۲۴ ساعت بعد، بسیاری از این چهره ها، خبر را تکذیب و اعلام کردند چنین قصد و برنامه‌ای نداشته و ندارند.»

وی افزود: «مردم نیاز به قیم ندارند. احزاب، هم، برای خود برنامه ریزی می‌کنند، تصمیم می‌گیرند و هم، در صورت لزوم اعلام خواهند کرد. آقایانی که تا دیروز اعلام می‌کردند که جبهه اصلاحات به دنبال تحریم انتخابات است، امروز اعلام می‌کنند که جبهه اصلاحات به دنبال شرکت در انتخابات به شکل چراغ خاموش است که هر دو این ادعاها، کذب محض است. هر شخصی مختار است برای خود تصمیم بگیرد، اما این که جبهه اصلاحات تصمیمات مخفیانه گرفته باشد، دروغی است که توسط جبهه پایداری، کیهان و سایر رسانه‌های همسو منتشر می‌شود.»

جواد امام گفت: «با این رویه جدید انتخاباتی، عملا نه تنها پاسخی به نقد‌ها و اعتراضات داده نشده است، بلکه در سایه بی توجهی ها، شاهد کاهش مشارکت مردم در انتخابات خواهیم بود. گویی برخی، همانطور که در انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ شاهد بودیم به دنبال این هستند که مردم چندان شرکت پرشوری در انتخابات نداشته باشند. سوابق انتخاباتی و مشارکت مردم نشان مى دهد تا زمانی که حدس می‌زدند حداقل‌هایی وجود دارد تا بتوانند از حقوق خود دفاع کنند در انتخابات شرکت کرده و اقتدارگرا‌ها (جبهه پایداری) را پس می‌زدند. اکنون همان هایى که توسط مردم پس زده شده اند، مترصد ایجاد فضایی هستند که مردم در انتخابات شرکت نکرده و با صندوق‌های رای قهر کنند. ظاهرا با تصویب قانون جدید انتخابات نیز همین منظور را دنبال کرده و برای رسیدن به قدرت، به قیمت نادیده گرفتن مردم و حذف جریانات سیاسی این پروژه را رقم زدند. این وضعیت، عبور از اصلاح طلبی نیست، عواقب و عوارض این شرایط بسیار بالاتر از آن است که تصور می‌شود. این شرایط در تضاد با منافع ملی کشور است و خطری جدی را متوجه ایران و تمامیت ارضی کشور می‌کند. اعتماد مردم سلب شده و تا زمانی که اعتماد مردم بازنگردد، هیچ چیز حل نمی‌شود.»

وی تاکید کرد: «جریان اصلاحات، یک جریان منسجم است و مانیفست این جبهه، بیانیه ۱۵ بندى آقای خاتمی است. برای این که اصلاح طلبان به صورت منسجم و تشکیلاتی وارد عرصه سیاسی کشور شوند، لازم است اصلاح و تجدید نظر در رویه‌های گذشته را شاهد باشیم. ۱۵ بند پیشنهادى آقاى خاتمى شامل حقوق مسلم مردم است و هیچکس چه اصلاح طلب و چه غیراصلاح طلب، نمی‌تواند درباره آنچه که بخشی از حقوق مسلم مردم است، معامله کند، چرا که این کار، خیانت به ایران و ایرانی است.»

  • منبع خبر : فرارو