نصیر بوشهر – محمد عبدالهی – روزی که ((ویلاش بواس)) به عنوان سرمربی چلسی کار خود را در این تیم لندنی آغاز کرد همگان انتظار داشتند با توجه به سابقه همکاری او با مورینیو در تیم پورتو پرتغال جانشینی قویتر از او باشد او اما در اولین کنفرانس مطبوعاتی اش گفت :((من نسخه بروز رسانی […]

نصیر بوشهر – محمد عبدالهی – روزی که ((ویلاش بواس)) به عنوان سرمربی چلسی کار خود را در این تیم لندنی آغاز کرد همگان انتظار داشتند با توجه به سابقه همکاری او با مورینیو در تیم پورتو پرتغال جانشینی قویتر از او باشد او اما در اولین کنفرانس مطبوعاتی اش گفت :((من نسخه بروز رسانی شده مورینیو نیستم)) والبته راست هم می گفت چرا که برخلاف مورینیو او بیشتر از هشت ماه در استمفوردبریج دوام نیاورد واز این تیم اخراج شد. . در مورد بایدن هم می توان به جرات گفت او نسخه به روز رسانی شده اوباما نیست چراکه علاوه براینکه دارای شخصیت کاریزماتیکی نیست ؛نحوه پیروزی او در انتخابات آمریکا در تاریخ معاصر ایالات متحده بسیار مناقشه انگیز بود. عمده تفاوت اوباما با بایدن در این مورد باید جستجو کرد. .
البته در نگاه کلی و کلان تجربه حضور دموکرات ها در عرصه جهانی ثابت کرده است آنها همواره سیاست های غیر شفافی وثابتی را در حوزه بین الملل دنبال می کنند که نمی توان بین بایدن و اوباما تفاوتی از این حیث قائل شد آنها از یک سو با تقویت گروه ها افراطی سعی دارند حضور فیزیکی خود را در خاورمیانه به حداقل برساننند در سوی دیگر اما با حمایت از اسرائیل و شهرک سازی این پیام را به جهان منتقل می کنند که همواره حامی قوی اسرائیل خواهند بودبا این حال بایدن سعی کرده است تصویر جدیدی از خود نشان دهد و از سایه سنگین اوباما بیرون بیاید. او وعده داده بود در صورت پیروزی در انتخابات چالش مرزی بین مکزیک و آمریکا را ظرف بازه زمانی شش ماهه حل کند که البته تا حدی نیز در این مورد موفق عمل کرده است گام دوم او اصلاح قوانین مهاجرتی در دولت ترامپ بود که به شکل سرسختانه اجرا می‌شد. انتخاب ((کاملا هریس)) از مهاجران هندی الاصل به سمت معاون اولی را باید ناشی از همین دیدگاه و رویکرد دانست.
مهمترین مساله بایدن و تیمش چگونگی مقابله با برنامه هسته‌ای ایران است.جایی که تا حدی مشخص شده است که بایدن نیز از ایده گفتگو و مذاکره در قالب و فضایی جدید سخن می گوید.هر چند تهران اعلام کرده است شرط بازگشت آمریکا به برجام لغو تمامی تحریم هاست.
به هر روی بایدن کار بسیار سخت و دشواری را در چهار سال پیش رو خواهد داشت چرا که ترمیم وجهه آمریکا بعد از دوران ترامپ ماموریت مهم او خواهد بود.

  • منبع خبر : نصیر بوشهر