در بررسی عملکرد و ارزیابی نتایج دو سال مدیریت آقای گراوند ، ابتدا باید این حقیقت را در نظر داشت که ایشان در بین دیگر کارگزاران عالی رتبه و میانی دولت روحانی، تافته ی جدا بافته ای نیست و نمونه‌ای است از دیگر کارگزاران دولت دوم دکتر حسن روحانی ! دولتمردان کابینه ی حسن روحانی […]

 در بررسی عملکرد و ارزیابی نتایج دو سال مدیریت آقای گراوند ، ابتدا باید این حقیقت را در نظر داشت که ایشان در بین دیگر کارگزاران عالی رتبه و میانی دولت روحانی، تافته ی جدا بافته ای نیست و نمونه‌ای است از دیگر کارگزاران دولت دوم دکتر حسن روحانی !

دولتمردان کابینه ی حسن روحانی به طور مستقیم و مؤثر در نابسامانی های اقتصادی و اجتماعی موجود کشور سهم بسزایی دارند اما یقینا کل وضعیت نابسامان کشور را نمی توان فقط به دولت روحانی نسبت داد زیرا عوامل بسیاری در ایجاد این وضعیت نابسامان دخیل اند.
در یک ارزیابی کلی می توان گفت که دولت روحانی فقط یک علت از علت های متعدد رکود و نابسامانی اقتصادی و غیر اقتصادی کشور است .
بنا بر این در این وانفسای کمبود اعتبارات و عدم تخصیص بسیار ی از اعتبارات قبلی، انتظار نمی رفت که آقای گراوند بتواند کار خارق العاده ای را در زمینه ی عمران انجام دهد اما در زمینه ی بازرگانی انتظار می رفت که به دلیل همجواری استان بوشهر با کشور قطر، استاندار محترم بتواند با هماهنگی با دولت جمهوری اسلامی، از تنش های سیاسی که بین قطر و همسایگان عرب این کشور به وجود آمده، بیشترین بهره را برده و جای خالی کالاهای عربستان سعودی و اماراتی را در بازار قطر با کالای ایرانی پر کند .
با توجه فعالیت های گسترده ای که در قطر جهت آمادگی برای برگزاری جام جهانی فوتبال در حال انجام است و با عنایت به نیازی که قطر به انواع معادن و کالا ها و خدمات دارد، استان بوشهر به عنوان نزدیک ترین همسایه ی قطر، می توانست با درایت و دیپلماسی کارگزاران ارشد استان نقش بیشتری را در تامین مایحتاج بازار قطر و در نتیجه رونق بنادر استان داشته باشد ؛ اما متاسفانه به هر دلیل، کشور ترکیه که هزارها کیلومتر از منطقه ی ما فاصله دارد، توانست در این زمینه از استان و کشور ما پیشی بگیرد.
چون بنده مدتی مشاوره ی استاندار را در امور اهل سنت استان بر عهده داشتم، می توانم با کمی اطمینان بیشتر عرض کنم که متاسفانه ایشان در این زمینه فرهنگی موفقیت چندانی نداشتند.
هر چند دکتر خورشیدی معاون سیاسی استاندار مدتی در پی ایجاد یک تحول فرهنگی مثبت بین اصحاب قلم و فرهنگ و همچنین ایجاد همگرایی و اتحاد بیشتر بین اقوام و مذاهب موجود در استان بودند، اما سیاست های کلی حاکم بر استانداری بوشهر ، مانع از به ثمر رسیدن تلاش های معاون استاندار شد .
در کل می توان مدیریت استاندار بوشهر در این دو سال را نمونه ای از مدیریت کلان اجرایی کشور دانست و همه ی ایرادها و انتقاداتی را که به دولت روحانی وارد است ، در عملکرد آقای گراوند هم مشاهده کرد .

  • منبع خبر : نصیر بوشهر