نصیر بوشهر – وحید حسن احمدی – سودای پاستور وسوسه کننده است ولی پوشیدن ردای آن به این آسانی نیست. بحث انتخابات ریاست جمهوری در کنار شورای شهر و روستا مشارکت را از انتخابات مجلس فراتر خواهد برد این تنها احتمالی است که میتوان با قاطعیت در موردش اظهار نظر کرد. اما چینش دو طیف اصلی […]

نصیر بوشهر – وحید حسن احمدی – سودای پاستور وسوسه کننده است ولی پوشیدن ردای آن به این آسانی نیست.
بحث انتخابات ریاست جمهوری در کنار شورای شهر و روستا مشارکت را از انتخابات مجلس فراتر خواهد برد
این تنها احتمالی است که میتوان با قاطعیت در موردش اظهار نظر کرد.
اما چینش دو طیف اصلی کشور به چه شکل خواهد بود.
با توجه به دست بالایی که اصولگرایان در مجلس دارند و توانستند انتخابات را پیروز شوند در انتخابات ریاست جمهوری نیز یک قدم از اصلاح طلب ها جلوتر هستند شاید چند قدم جلوتر!!
گزینه های احتمالی اصولگرایان
رئیسی ، قالیباف ، سردارمحمد ، جلیلی خواهد بود
که اگر با رئیسی به انتخابات ورود کنند کار را بر اصلاح طلب ها بشدت سخت خواهند کرد
اصولگریان بر گزینه ای مثل رئیسی متحد خواهند شد و عملکرد ریس قوه قضاییه رای خاکستری زیادی را جذب خواهد کرد اگر دو گزینه اصلی اصولگرایان را رئیسی و قالیباف قلمداد کنیم ریس قوه قضائیه حواشی کمتر و کارنامه ای به مراتب بهتر داشته است .
تاکید رهبر بر استفاده از جوانان این ذهنیت را برای اصولگریان ایجاد کرده که منظور ایشان محمد میباشد در صورتی که کمی منطقی تر برداشت کنیم متوجه خواهیم شد که مقام معظم رهبری همیشه و در تمام سخنرانی ها به انرژی و علم و پشت کار جوانان و تکیه بر نیروی جوان تاکید دارند و این امر تازگی ندارد.
با اینحال گزینه ای که میتواند اصولگرایان را متحد و یکپارچه کند آیت الله رئیسی است حتی قالیباف هم نمیتواند با این قوت جناح اصولگرا را متحد کند. محمد و جلیلی بیشتر در فضای مجازی دنبال میشوند، در فضایی حقیقی حداقل تا این تاریخ گزینه های دهن پرکنی نبوده اند .
و اما در جناح رقیب بهترین تحلیل را چندروز پیش سعید حجاریان انجام داده بود
بهترین گزینه لاریجانی است
نظر من نیز همین است.
گزینه های احتمالی اصلاح طلب ها جهانگیری،
لاریجانی ، ظریف ، هاشمی ،خرازی ، پزشکیان ، مطهری هستند.
در مورد اصلاح طلب ها اما وضعیت فرق دارد بنابه برداشتی که فعلا جامعه از عملکرد داخلی دولت روحانی داشته وزن ترازو به نفعشان سنگینی نمیکند چه درست چه غلط، ولی فعلا نگاه جامعه این است.
جهانگیری از لحاظ تسلط به امور کشور داری و اجرایی گزینه خوبی است ولی اصلا نباید کوپن خود را در این دوره بسوزاند بهرحال همانطور که در بالا اشاره کردم ایشان به به عنوان معاون اول دولت روحانی اگر بیاید یعنی دولت کنونی،! و رای نمی آورد.
ظریف نیز با توجه به اینکه بسیار کارنامه موفقی در سیاست خارجی در تاریخ معاصر ایران دارد و احتمال اجماع اصلاح طلب بروی او بسیار زیاد است، نه می آید و نه باید بیاید چون سوختن ظریف در این انتخابات که انتخاباتی نامعلوم است بعنوان یکی از سرمایه های مدیریتی کشور بسیار فرصت سوزی بدی میباشد. هاشمی رفسنجانی یکی از بهترین گزینه هایی هست که اصلاح طلب ها میتوانند با او به انتخابات ورود کنند و اورا برای سمت های احتمالی در دولتهای احتمالی چپ ها در سالهای آینده و یا حتی ریاست جمهوری دوره های بعدی محک بزنند و مورد توجه قرار دهند اگر رای نیاورد هم چیزی را از دست نداده و در سطح ریس قوه مجریه مطرح شده همین کافیست.
مطهری ، پزشکیان وصادق خرازی در تئوری خوب هستند و میشود از آنها فقط بعنوان حضور اصلاح طلب ها در انتخابات استفاده کرد هرچند که مطهری احتمال احراز صلاحیتش کمی مشکل میباشد.
و اما گزینه ای که حجاریان بروی او دست گذاشته و بهترین و آخرین گزینه برای اصلاح طلبان در راس قدرت میباشد علی لاریجانی است .
هرچند تعدادی از اصلاح طلب ها اورا اصولگرا و تعدادی اورا معتدل میدانند ، اما باید با واقعیت جامعه جلو رفت تنها راه احتمال پیروزی در انتخابات اتحاد اصلاح طلب ها و معتدلین و اصولگرایان سنتی میباشد و با گزینه ای بنام علی لاریجانی !!
علی لاریجانی یک گزینه دو سر برد برای اصلاح طلب های اصلاح طلب، محسوب میشود.

یک : اینکه اگر رای آورد در راس قوه مجریه و وزرا جایگاه خود را به نسبت حفظ کرده اند
دو : اگر رای نیاورد اصلاح طلب ها چیزی را از دست نداده اند و مث روحانی در آخر اورا خارج از حلقه اصلاح طلب ها میخوانند.

  • منبع خبر : نصیر بوشهر