پتروشیمی پارس یکی از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس است که دو محصول اصلی این شرکت گاز مایع (LPG) و استایرن منومر می‌باشد. گفتنی است در حال حاضر ظرفیت اسمی کل استایرن منومر در کشور، ۷۰۰هزار تن است که ۶۰۰هزار تن توسط شرکت پتروشیمی پارس و ۱۰۰ هزار تن در پتروشیمی تبریز تولید می‌گردد. […]

پتروشیمی پارس یکی از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس است که دو محصول اصلی این شرکت گاز مایع (LPG) و استایرن منومر می‌باشد. گفتنی است در حال حاضر ظرفیت اسمی کل استایرن منومر در کشور، ۷۰۰هزار تن است که ۶۰۰هزار تن توسط شرکت پتروشیمی پارس و ۱۰۰ هزار تن در پتروشیمی تبریز تولید می‌گردد.

پتروشیمی پارس دارای سه واحد تولیدی اصلی است که به ترتیب شامل: ۱)واحد استحصال اتان ۲)واحد اتیل بنزن ۳) واحد استایرن منومر است.
واحد استحصال اتان یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولید اتان و LPG (پروپان و بوتان) در خاورمیانه می‌باشد. خوراک این واحد، روزانه ۶۰ هزار تن گاز طبیعی می‌باشد که از فازهای ۲،۱ و۳ مجتمع پارس جنوبی تامین می‌شود که پس از استحصال اتان و هیدروکربن های سنگین‌تر، ۴۸ هزار تن گاز سبک به پالایشگاه ها برگشت داده می‌شود تا جهت تامین خوراک سایر مجتمع ها و یا تزریق به شبکه گاز سراسری مورد استفاده قرار گیرد.
واحد اتیل بنزن سالانه ۶۴۵هزار تن محصول تولید می کند که در واقع اصلی ترین ماده اولیه یا خوراک واحد استایرن منومر را تامین می کند.
واحد استایرن منومر پارس بزرگترین واحد تولید این محصول در کشور که میانگین تولید واقعی آن در حدود ۵۳۰ هزار تن در سال می باشد.
حال به نحوه قیمت گذاری محصولات اصلی که در بالا به آن ها اشاره شد می پردازیم:
اتان: نرخ اتان توسط وزارت نفت محاسبه و به مجتمع‌های پتروشیمی به صورت ماهانه و بر حسب دلار بر تن اعلام می‌شود که کف و سقف مشخصی نیز برای آن در نظر گرفته می شود. مشتریان اصلی اتان تولید شده دو شرکت آریاساسول (۸۰ درصد فروش اتان) و پتروشیمی جم (۲۰ درصد فروش اتان) می باشند.
پنتان: فروش این محصول به شرکت‌های پتروشیمی جم، برزویه (نوری) با قیمت بین مجتمعی و مطابق قراردادهای فی مابین صورت می گیرد. همچنین فروش پنتان در بورس کالا عرضه شده و بر اساس قیمت بورس کالا نیز کشف قیمت می شود.
پروپان: فروش به شرکت‌های پتروشیمی جم، مروارید و دیگر شرکت‌های وابسته بر اساس خوراک بین مجتمعی صورت می‌گیرد.
بوتان: فروش محصول بصورت داخلی و به پتروشیمی جم بر اساس خوراک بین مجتمعی انجام می شود.
استایرن منومر: فروش محصول استایرن منومر به خریداران بر اساس قیمت بورس کالا می باشد.
در ادامه نگاهی داریم به میزان تولید و فروش پتروشیمی پارس و روند حرکتی آن در ۶ سال گذشته که با توجه به نمودار زیر، مشاهده می شود میزان تولید محصول استراتژیک این واحد پتروشیمی یعنی استایرن منومر از سال ۱۳۹۸ تا حدودا پایان سال جاری با کاهش قابل توجهی مواجه شده است. طبق گزارش های ماهانه ای که شرکت منتشر کرده است؛ میزان تولید و فروش این محصول در پایان بهمن ماه سال جاری به سطوح ۳۵۲ هزار تن رسیده که این مقدار در مدت مشابه سال گذشته در محدوده ۴۷۰ هزار تن بوده است. این افت قابل توجه استایرن منومر مربوط به مشکلات فروش آن می باشد. لازم به ذکر است شرکت در ۴ ماه میانی سال جاری (از شهریور تا آذر ماه) به دلیل تعطیلی ۲ واحد یعنی خطوط تولید استایرن منومر و اتیل بنزن، تولیدی نداشته و به تبع آن فروشی نیز از این محل ثبت نکرده است و این تغییرات در نمودار زیر به وضوح مشخص می باشد.

در طرف دیگر نیز نوسانات شدید نرخ های فروش استایرن در گزارشات پارس دیده می شود به طوری که در ابتدای سال قیمت این محصول در سطوح ۳۵ میلیون تومان به ازای هر تن بوده که با روندی نزولی به ۲۴ میلیون تومان در آذر ماه رسیده است این موضوع از افت قیمت جهانی استایرن ها نشات می گیرد. اما در ماه های پایانی سال به دلیل رشد نرخ ارز قیمت فروش با رشد نسبی همراه شده است. عامل افزایش نرخ کمکی به افزایش سودآوری شرکت در وضعیت کنونی نخواهد کرد زیرا در طرف دیگر موجب رشد قیمت مواد اولیه و در نهایت افزایش بهای تمام شده می شود.
در صورت سود و زیان نیز با توجه به حاشیه سود ناخالص در طی ۵ سال اخیر با روندی نزولی رو به روست که این امر از کاهش کیفیت سودآوری شرکت حکایت دارد. درآمد شرکت برای سال جاری ۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است؛ با این که میزان فروش ماهانه در سه ماه پایانی سال به واسطه رشد نرخ ارز با رشد قابل ملاحظه همراه بوده، ولی دیگر بهای تمام شده نیز از این افزایش قیمت دلار مستثنی نبوده است. با این محاسبات همانطور که در نمودار زیر هم مشخص است حاشیه سود ناخالص این پتروشیمی در بهترین حالت برابر با سال گذشته خواهد بود اما با توجه به شروع فصل گرم و کاهش تقاضای کلی برای گاز افت نرخ های جهانی گاز در ماه های آتی را خواهیم داشت کما که این امر در حال حاضر در قیمت معاملات اتیلن و بنزن پدیدار شده است. در ادامه این کاهش نرخ های جهانی مواد اولیه کاهش نرخ گاز طبیعی برای سال آینده را به دنبال خواهد داشت و قیمت های فروش محصولات نهایی این واحد پتروشیمی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

پتروشیمی پارس ۴۷ درصد از سهام پتروشیمی آریا ساسول را داراست که با نگاهی به وضعیت تولید و فروش این شرکت تا پایان بهمن ماه ۲۴ هزارمیلیارد تومان فروش داشته است. در صورتیکه در اسفند ماه نیز همانند بهمن فروش داشته باشد درآمد حاصل فروش محصولات آریا برای سال ۱۴۰۱ برابر با سال گذشته خواهد بود اما در طرف مقابل شاهد افزایش نرخ اتان (اصلی ترین ماده اولیه) در فصل پایانی امسال بوده ایم که بهای تمام شده قابل توجهی را در صورت های مالی این شرکت به ثبت خواهد رساند. طبق گزارشات منتشر شده سود محقق شده سال ۱۴۰۰، مبلغ ۹۸۰ تومان به ازای هر سهم بوده که این عدد در گزارش ۹ ماهه سال ۱۴۰۱، ۵۰۰ تومان می باشد. در نهایت کل سود خالص آریاساسول برای انتهای سال مالی ۱۴۰۱ مبلغ ۸،۷۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود که از این مبلغ با تقسیم ۹۰ درصدی، مبلغ ۳،۶۰۰ میلیارد تومان سهم پارس از این شرکت خواهد بود. مورد قابل توجه در صورت سود و زیان این شرکت رشد قابل توجه هزینه های عمومی و اداری می باشد که بخش عمده آن مربوط به هزینه حمل برخی محصولات می باشد.
با توجه به محاسبات فوق برآورد می شود پارس برای سال مالی جاری به ازای هر سهم سود ۲۹۰ ریالی محقق کند که قیمت های فعلی سهم را توجیه نمی کند.

  • منبع خبر : نفت ما