نماینده، ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص نقش و جایگاه مسجد در جامعه اسلامی گفت: انتظار می‌رود در شرایط کنونی مساجدپایگاه انسان سازی و بصیرت افزایی در جامعه برای ایجاد تمدن اسلامی باشند.   به گزارش ایرنا؛ سید محمدمهدی حسینی همدانی در […]

نماینده، ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص نقش و جایگاه مسجد در جامعه اسلامی گفت: انتظار می‌رود در شرایط کنونی مساجدپایگاه انسان سازی و بصیرت افزایی در جامعه برای ایجاد تمدن اسلامی باشند.

 

به گزارش ایرنا؛ سید محمدمهدی حسینی همدانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه کرج به روز جهانی مساجد (۳۰ مرداد ماه) اشاره کرد و ضمن تبریک به فعالان در این عرصه، افزود: امیدواریم به زودی شاهد فعالیت مساجد تراز اسلامی باشیم.

 

نماینده، ولی فقیه در استان البرز تصریح کرد: از امیرالمومنین علی (ع) نقل شده که «مساجد را محل نشست و برخاست پیامبران دانسته و گفته اند که برای من نشستن در مسجد از نشستن در بهشت بهتر است».

 

وی با بیان اینکه دید ما به مساجد باید دید قرارگاهی باشد و با توجه به موقعیت اجتماعی که امامان مساجد می‌توانند به خوبی فرهنگ سازی کنند، اظهار داشت: مسجد باید در مسیر تمدن سازی اسلامی نقش اساسی داشته باشد و مسجد پایگاه تربیت جوان مومن انقلابی پای کار باشد.

 

حسینی همدانی به تاریخ انقلاب اسلامی که نشان از جایگاه مساجد در آن دارد اشاره کرد و گفت: مساجد از نفوذ فرهنگی جلوگیری می‌کند و فردی که مسجدی در اختیار می‌گیرد وظایفی سنگینی در رفع مسایل اقتصادی و معیشتی و فرهنگی محله خود دارد، ولی بعضا دیده شده که این فرد کاری نمی‌کند و فقط یک نماز می‌خواند و می‌رود در حالیکه مسجد خاکریز اول هر اقدامی است.

 

امام جمعه کرج افزود: ائمه مساجد برای تمام عرصه‌های هفت گانه‌ای که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای آن تعریف کرده اند، گفته اند که باید ایده و برنامه به خصوص در سبک زندگی اسلامی، اخلاق و معنویت برنامه داشته باشد.

 

وی اظهار داشت: باید دید کدام نهاد ظرفیت دارد در مقابل آسیب‌های اجتماعی گسترده که جامعه را درگیر کرده اقدام کند و مسیر فعالیت مساجد را به راه اصلی برگرداند ضمن اینکه میل به زندگی و ایجاد امید و ایجاد الفت و انس و پاسخگویی به سوالات فقط در مساجد است.

 

وی با بیان اینکه این اتفاق در مساجد تراز می‌افتد، گفت: ۲۰ سال پیش بنده طرح «مدرسه، مسجد و منزل» را مطرح کردم که باید این سه بخش همراه و همگام هم کار کنند و امروز نیز نیاز اصلی است که این سه بخش با هم کار کنند و مسوولان باید از موازی کاری حذر کنند و باید هر چه سریعتر آسیب‌ها را شناخت و ترمیم کرد.

 

مدیریت ناکارآمد در مساجد حذف شود

 

حسینی همدانی با تاکید بر اینکه مدیریت ناکارآمد از مساجد را باید حذف کرد، افزود: بر اساس قانون بایستی برای شهرک‌های مسکونی حتما مسجد در نظر گرفته شود که در استان این کار انجام نشده است.

 

وی با بیان اینکه برای تمام ساعات در مسجد باید برنامه‌هایی باشد که تمام اقشار از آن استفاده کنند، اظهار داشت: هزینه‌هایی که در شهر‌ها برای فرهنگ می‌شود باید مسجد محور باشد تا نتیجه دهد وگرنه هزاران میلیارد تومان خرج می‌شود، ولی نتیجه‌ای ندارد؛ برنامه‌های موازی به شدت مخل است لذا باید تمام دستگاه‌های تاثیرگذار در امر فرهنگ با امور مساجد همکاری کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه هیچکس نباید کاری مستقل برای مساجد انجام دهد، گفت: مردم محلات نباید بگذارند مساجدشان فقیر باشد و باید مساجد انقلابی باشند و روح انقلابی را در مناطق و محلات بدمند و مسجد آباد یعنی در نهایت کشور آباد است.

 

امام جمعه کرج افزود: شاید بعضی افراد فاسد و اختلاس بگیر خود را وابسته به نظام و مسجد نشان می‌دهند، ولی اینگونه نیست.

 

کودتای ۲۸ مرداد ماه پر از عبرت است

 

نماینده مقام معظم رهبری در استان البرز در ادامه به واقعه کودتای ۲۸ مرداد ماه که پر از عبرت است اشاره کرد و گفت: سعی می‌کردند که وقایع و اتفاقات این روز از ما مخفی نگه داشته شود و یاس و ناامیدی را ترویج می‌کردند و امروز هم توسط نفوذی‌های داخلی کاری می‌کنند تا مردم را ناامید کنند.

 

وی افزود: دشمنان داخلی و خارجی تمام دستگاه‌های تبلیغی و ترویجی را به کار انداخته اند و عنوان می‌کنند که هر گونه اقدامی که زیر سلطه غرب نیست کاری نمی‌تواند بکند.

 

وی تصریح کرد: بیش از ۴۰ سال است که تلاش می‌کنند با انواع پلیدی‌ها و خباثت‌ها جلوی اهداف به سمت رو به جلوی نظام را بگیرند و به فضل خدا در این مسیر نورانی هم هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.

 

امام جمعه کرج گفت: در روز‌هایی که با استفاده از رسانه‌هایی که در اختیار داشتند توانستند اهداف کودتا را پیش ببرند و امروز هم همان خط را دنبال می‌کنند، ولی باید هوشیار بود و با برنامه این هجمه‌ها را خنثی کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه قصه کودتای ۲۸ مرداد ماه را بخوانید، افزود: با خواندن این واقعه ببینید که یک شخص سکولار چگونه تمام دستاورد‌ها و مبارزات ملت را به باد داد.

 

وی بیان داشت: در آن زمان آیت الله کاشانی با اینکه در مقابل آن شخص انقلابی بود، ولی هدف نهضت را کوتاه می‌دید و فقط به دنبال تعویض شاه بود و به دنبال انقلاب اسلامی نبود.

دشمنان نمی‌توانند ایران قدرتمند را ببینند

 

امام جمعه کرج گفت: غربی‌ها و به خصوص آمریکایی‌ها و قبل از آن انگلیسی‌ها نمی‌توانند ایران قدرتمند و قوی را تحمل کنند، زیرا وضعیت ایران در منطقه با کشور‌های دیگر فرق دارد.

 

وی افزود: سعی آنان در خصوص ایران نابودی ایران است و گفته اند پنج ایران کوچک بهتر از یک ایران بزرگ است و انگلیسی‌ها می‌گفتند نباید در ایران سرمایه گذاری صورت گیرد و اگر روابط ایران و انگلیس در ۵۰ سال اخیر مطالعه را کنید می‌بینیدکه چه به سر ایران آورده اند.

 

وی تصریح کرد: متاسفانه در دولت قبل بعضی از مسوولان که اهل مذاکره بودند از آن‌ها سوال شد که این روابط را مطالعه کرده اید؟ گفتند که مطالعه نکرده ام و علاقه‌ای به تاریخ هم ندارم در حالیکه باید گفت این مطالعات برای این افراد لازم‌تر از بقیه است.

 

رییس شورای فرهنگ عمومی استان البرز گفت: هر مذاکره‌ای اگر با مطالعه باشد سازنده خواهد بود.

 

فضای مجازی یکی از ابزار‌های دشمن در جنگ شناختی است

 

حسینی همدانی در ادامه به روز ۲۹ مرداد ماه که به عنوان روز جهانی فضای مجازی نامگذاری شده اشاره کرد و افزود: امروز یکی از ابزار‌های دشمن در جنگ شناختی و تاثیر گذار بر افکار مردم فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی رها شده و بی حساب و کتاب است.

 

وی اظهار داشت: فضای مجازی فکر‌ها و رفتار‌ها را مدیریت می‌کند و چاره آن این است که دولت در برداشتن موانع و تولید شبکه‌های اجتماعی داخلی با قوا وارد میدان شود.

 

وی تاکید کرد: تمام آحاد جامعه با استفاده، از آن تولید حمایت بکنند و مثل مساله اصل تولید نهضت استفاده از شبکه‌های داخلی راه اندازی شود و باید برای بالابردن سواد رسانه‌ای مردم برنامه داشت.

 

امام جمعه کرج در خصوص برنامه متاورس در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: باید همه آموزش ببینند از این فضا چگونه استفاده کنند.

 

وی به جهاد تبیین اشاره کرد و افزود: مرز‌های دوستی و دشمنی با انقلاب و اسلام باید مشخص باشد که بدون مرز بندی همه افراد خوب هستند و در جریانات اتفاق افتاده که نیاز به اعلام موضع هست حقیقت افراد روشن می‌شود.

 

حسینی همدانی نمونه این جریانات را فتنه‌های به وقوع پیوسته اعلام کرد و اظهار داشت: در چریان این فتنه‌ها حقیقت و شخصیت بعضی از افراد مشخص می‌شود.

 

وی گفت: عده‌ای که خود را عضو خانواده انقلاب می‌دانند چرا چنگ به صورت افرادی که با انقلاب همراه نیستند و خزعبلات می‌گویند نمی‌اندازند، نشان دهید زنده اید وگرنه مرده و به کنار گذاشته شده اید.

 

وی افزود: دستگاه‌های امنیتی با خط جاسوسی که بهاییت راه انداخته است و با سرویس اطلاعاتی کشور‌های دیگر در کشور ما تنش ایجاد می‌کنند و با برنامه وارد شده اند که نمونه آن بی بندباری و ترویج به سبک زندگی غربی و گسترش بی حجابی است.

 

دوران بعد از عاشورا سخت‌ترین فشار‌های سیاسی حاکم بود

 

نماینده، ولی فقیه در استان البرز در بخشی از سخنان خود به واقعه عاشورا و پس از آن اشاره کرد و گفت: دوران بعد از عاشورا تحت سخت‌ترین فشار‌های سیاسی و اختناق شدید بود و وجود جریان‌های انحرافی و فساد دستگاه حاکم از یک طرف بود و از طرفی امام سجاد (ع) با نقل فقهی از شیعه معرفت افزایی شیعیان را نزدیک به ۳۴ سال امامت کرد.

 

وی افزود: امام سجاد (ع) این دوران سخت را مدیریت کرد و حقانیت شیعه و نهضت حسینی را تبیین کرد و در ۲۵ محرم سال ۹۴ قمری به دست هشام بن عبدالملک مسموم و در سن ۵۷ سالگی به شهادت رسید و در کنار مرقد عمویش حضرت امام حسن (ع) به خاک سپرده شد.

 

وی با بیان اینکه بعضی‌ها می‌گویند حضرت امام سجاد (ع) کار مفیدی در عمر خود انجام نداده ظلمی بزرگ است، افزود: حضرت کار خود را فوری از روز بعد از عاشورا آغاز کرد به طوریکه خشم پسر مرجانه را برانگیخت و دستور قتل ایشان را داد.

 

وی تصریح کرد: تاریخ حضرت سجاد (ع) ببینید که متاسفانه با این امام کمتر آشنا هستیم، ولی این امام توانست پس از اینکه حذف فیزیکی که شد به جای اصلی خود بازگردد و سعه فعالیت‌های امام روشن است و در طول مقطع ۳۰ ساله کار‌های زیادی انجام داد.

 

امام جمعه کرج با بیان اینکه این امام پس از تغسیل و تشییع با شکوهی، گفت: وقتی افراد بنی اسد خواستند بدن‌های مطهر شهدای کربلا را دفن کنند لحظه‌های سختی بر امام سجاد (ع) گذشت و هر قسمتی از بدن پدر را بلند می‌کرد تکه‌ای دیگر از بدن جدا می‌شد و اینجا گفتند که بوریا و حصیری بیاورید و بدن امام حسین (ع) را داخل بوریا گذاشته و کنار قبر گذاشت و خود امام سجاد (ع) به داخل قبر رفت و یکی از آداب دفن این است که صورت میت بر روی خاک گذاشته شود که صورتی نبود که بر روی خاک گذاشته شود.

مومنان با مواقع حق گرایی مقابله کنند

 

امام جمعه کرج با بیان اینکه مومنان با موانع حق گرایی مقابله می‌کنند، گفت: یکی از موانع حق که در قرآن کریم به آن اشاره شده دنباله روی و تقلید و پیروی از گذشتگان و پیشینیان است.

 

وی این گونه تقلید کورکورانه را بنا به دلایلی دانست و افزود: این گونه تقلید‌ها به طور معمول مربوط به قوم‌ها و قبیله‌ها است که قرآن کریم در این باره می‌فرماید «در هیچ جامعه‌ای پیامبری نفرستادیم مگر اینکه خوش گذرانان آن جامعه گفتند که پدران و پیشینیان ما چنین می‌گفتند و ما نیز همین گونه عمل می‌کنیم».

 

وی اظهار داشت: تقلید کورکورانه مانع هدایت فرد و جامعه است و نمی‌گذارد فرد و جامعه به سعادت خود برسد به همین دلیل مقابل انبیای الهی برای دعوت به توحید ایستادند.

 

آیت الله حسینی همدانی در ادامه با اشاره به اینکه در گوشه و کنار دنیا هنوز تمام افکار وجود دارد، گفت: در کشور هندوستان علیرغم اینکه پیشرفت علمی فراوانی دارد هنوز بت پرستی وجود دارد.

 

وی افزود: در کشور خودمان هم هنوز سنت‌های پوچ و باطل به همت انسان‌های مجاهد و خون شهدا برچیده شد، ولی متاسفانه با تساهل و بی توجهی فرهنگی دوباره با همین عناوین مطرح شده و خرافات و بدعت‌ها را زنده کرده و برای آن بودجه تعیین کرده و تبلیغ می‌کنند.

 

وی اظهار داشت: سنت‌هایی که دین و خدا و اهل بیت (ع) و حتی سنت‌های ملی که خرافی نیست و به عقل و آورده‌ای پیوسته است مشکلی نیست، ولی از روی آتش پریدن چه خاصیتی دارد که اگر گذشتگان انجام می‌دادند ما هم انجام دهیم که دوباره این موضوع زنده شده است.

 

نماینده، ولی فقیه در استان البرز با بیان اینکه پیروی از عادات و سنت‌های غلط را بعضی افراد از میمون نمی‌دانند، ولی پیروی از دین را تقلید می‌دانند، گفت: هر جایی که انسان بلد نیست باید از کسی که می‌داند بپرسد و اگر انسان از کسانی پیروی کند که ارزش‌ها و اعتقاد‌ها را می‌شناسد و صلاحیت برای انتقال باور‌ها دارد کاری پسندیده از سوی عقل و عقلا است.

 

وی افزود: این روش جاهلانه به شدت مذموم شده و انسان آن را به حق نمی‌شناسد و در روزگار ما بعضی از دلایل مثل کسب شهرت و موقعیت اجتماعی دلیلی برای تقلید شده و حاضر هستند تمام هویت ملی و دینی خود را بدهند و خود را شبیه بعضی افراد کنند.

 

حسینی همدانی تاکید کرد: تقلید کورکورانه بدون سند عقلی و شرعی حق نیست و باید به حقیقت رسید.

 

وی با بیان اینکه اهل تقوا خودخواهی ندارند، گفت: خودخواهی آدم یکی از حسودان عقل اوست، چون حسادت حسود باعث نقص و کاستی محسود است.

 

امروز در حاشیه برگزاری آیین عبادی سیاسی نماز جمعه کرج مدیران کل ادارات کل بنیاد شهید و امور ایثارگران، آموزش و پرورش و مخابرات البرز در میز خدمت حضور یافتند.

  • منبع خبر : فرارو