?هنری کیسینجر، وزیر خارجه و مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا در سال ۲۰۱۷ و در مقاله خود با عنوان هرج و مرج و نظم در جهان در حال تغییر درباره نقش آینده ایران در خاورمیانه به رئیس جمهوری ایالات متحده هشدار داد.   ?در این مقاله که در وبسایت کپ ایکس منتشر شده آقای […]

 

?هنری کیسینجر، وزیر خارجه و مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا در سال ۲۰۱۷ و در مقاله خود با عنوان هرج و مرج و نظم در جهان در حال تغییر درباره نقش آینده ایران در خاورمیانه به رئیس جمهوری ایالات متحده هشدار داد.

 

?در این مقاله که در وبسایت کپ ایکس منتشر شده آقای کسینجر هشدار داده است که در صورت شکست داعش ایران نباید جای خالی این گروه را در سرزمین‌های آزاد شده پر کند. وزیر خارجه پیشین آمریکا با اشاره به آزادی مناطق شمالی عراق و پیشروی ارتش سوریه به سمت مناطق تحت تصرف داعش می نویسد در چنین شرایطی «ایران نباید به یک امپراتوری در خاورمیانه تبدیل شود.»

 

?وی در ادامه می نویسد: «در چنین وضعیتی ضرب المثل قدیمی دشمن دشمن شما دوست شماست دیگر مصداق ندارد. در خاورمیانه معاصر دشمن دشمن شما ممکن است دشمن شما هم باشد. خاورمیانه، هم با ایدئولوژی‌های خشن و هم با اقدامات خاصش جهان را تحت تاثیر قرار داده است.»

 

?این دیپلمات آمریکایی می افزاید: «جنگ جهان خارج با داعش نمونه‌ای از این مدعاست. اغلب قدرت‌های غیر داعش از جمله ایران شیعه و کشورهای راهبر سنی بر لزوم از بین بردن داعش توافق دارند. اما سرزمین‌های آن (داعش) میراث چه کسی خواهد بود؟ ائتلاف سنی‌ها؟ یا تحت سلطه ایران؟»

 

?وزیر خارجه دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون در ادامه می نویسد: «پاسخ این سوال به دلیل تفاوت در گروه‌های مورد حمایت روسیه و ناتو پیچیده است. اگر سرزمین‌های داعش تحت اشغال سپاه پاسداران درآید یا تحت کنترل نیروهای شیعه آموزش دیده ایران قرار گیرد، ایران یک کمربند سرزمینی از تهران تا بیروت خواهد داشت، چیزی که می تواند موجب ظهور یک امپراتوری تندروی ایرانی شود.»

 

?این مقاله سال ۹۶ نگاشته شده و امروز چند سال است که ایران بر داعش غلبه کرده و چیزی از حکومت خودخوانده باقی نمانده است.

  • منبع خبر : عصر فوری