نصیربوشهر – جواد غلام نژادجبری:   بعداز اینکه در آبان ماه (برج عقرب) به پایان می‌رسد. وارد آذرماه که می شویم به آن در زبان اهل دریا (برج فَردَه)گفته می شود. معروف به خانه (قوس،باد و باران)که بیشترین بارندگی در طول سال در همین آذرماه (برج فَردَه) است و دراین ۱ ماه فقط قوس داریم […]

نصیربوشهر – جواد غلام نژادجبری:

 

بعداز اینکه در آبان ماه (برج عقرب) به پایان می‌رسد.
وارد آذرماه که می شویم به آن در زبان اهل دریا (برج فَردَه)گفته می شود.
معروف به خانه (قوس،باد و باران)که بیشترین بارندگی در طول سال در همین آذرماه (برج فَردَه) است و دراین ۱ ماه فقط قوس داریم و ۲بار شمال می شود که اولیش اول ماه و دومیش وسط ماه می باشد.شمال هفته اول قدرتش بیشتر از وسط ماهی است.
هرچقدر که (برج فَردَه) سنگین تر باشد زمستان آرامی داریم
(یعنی اینکه دریا در چله برای دریانوردان مساعد است)
از آذرماه تا فروردین ماه هرچقدر قوس بیشتر باشد نعمت اش برای صید و صیادی بیشتر است.بخاطر این است که اگر که شمال بیایید ماهی ها از ساحل به سمت دریا حرکت می کنند ولی اگر قوس در این چند ماه بیایید ماهی هارا از دریا به سمت ساحل حرکت می‌ دهد.
(برج فَردَه) ۱ماه است و چون باد و باران زیاد می آید به یک اسم دیگر هم گفته می شود که به آن (پاییز سردو )هم می گویند.
به خاطر اینکه هوا تغییر میکند وسرد می شود ماهیگیران فکر می کنند که آب هم سرد است.تورهایشان را ول می کنندو صبح می روند برای جمع کردنش که با خراب شدن بعضی از ماهیان مواجه می شوند .
به این علت است که فاصله تغییر هوا و آب دریا ۱ ماه تفاوت و فرق دارد.
وبلعکس آن در تیرماه هوا گرم است ولی آب دریا هنوز خنک می باشد و ماهی هایی که در تور گیر هستند خراب نمی شوند.
شمال های (کوختی و شروان) موقعی که (برج فَردَه) می آید تمام می شود و تمام صیادانی که در (کوه ها،جنگل ها،،،)برای صید پرنده رفته اند بر می گردنند.
با همکاری و تشکر از
ناخدا رحمان غاله

  • منبع خبر : نصیر بوشهر