نصیر بوشهر – امیرحسین تاجدینی – در چند روز گذشته دو موضوع در استان مورد بحث بسیار و نقل محافل بود که در ادامه به بررسی این دو مورد می پردازم. موضوع اول: در اواخر آذرماه بود که عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر در نشستی گفت: در رابطه با اصلاح ساختار بودجه اتفاق خوبی رقم نخورده […]

نصیر بوشهر – امیرحسین تاجدینی – در چند روز گذشته دو موضوع در استان مورد بحث بسیار و نقل محافل بود که در ادامه به بررسی این دو مورد می پردازم.

موضوع اول:

در اواخر آذرماه بود که عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر در نشستی گفت:
در رابطه با اصلاح ساختار بودجه اتفاق خوبی رقم نخورده است چرا که در این اصلاح ۱۳ استان برخوردار کشور به صورت ویژه از منابع مالی برخوردار شدند و استان های تاثیر گذار کشور مورد بی مهری بیش از حد قرار می گیرند. مجلس انقلابی باید انقلابی علیه بودجه استان بوشهر داشته باشد چرا که بیش از ۵۰ درصد اعتبارات استان بوشهر از اصلاح ساختار بودجه در حال حذف شدن است.
پس از این سخنان استاندار و فشار رسانه ها و افکار عمومی بر نمایندگان استان هر کدام از آنها مصاحبه هایی کرده و توپ را در زمین دیگری انداختند.

نماینده بوشهر گناوه و دیلم نیز اظهار کردند:به ‌اتفاق تعدادی از نمایندگان مجلس مکاتباتی با شورای نگهبان و شورای انطباق مصوبات باسیاست‌های کلی نظام داشته‌ایم و باتوجه ‌به مستندات قانونی انتظارمان این است که این مصوبه برای اصلاح به صحن مجلس برگردد.(مثل معروف انشاالله گربه است!!!)

نماینده جنوب استان عنوان کرده اند: در زمان رأی گیری رأی مخالف دادم گفت: ۱۱ نفر رأی مخالف دادند و مابقی افراد موافق بودند؛ معمولاً آنچه درآمد مناطق است، با توزیع عادلانه باید در اختیار مردم آن مناطق قرار بگیرد.(مثل معروف کی بود کی بود من نبودم!!!)

نماینده دشتستان هم توپ را به کمیسیون بودجه انداخته و اظهار داشت:
هر طرحی تصویب شود، اشکالاتی نیز دارد، طرح اولیه ۱۲ بند داشت که بند ۷ با چنین شرایطی از ابتدا جزء طرح نبود، طرح اولیه تغییرات بسیاری کرده و بند ۷ نیز به طور کامل تغییر کرده است. در کلیات این طرح که با رأی ۱۸۹ نماینده مجلس به تصویب رسید، عبارت «معکوس درآمد سرانه» به عنوان شاخصی برای توزیع بودجه استان‌ها وجود نداشت اما در کمیسیون برنامه و بودجه این عبارت به عنوان یکی از شاخص‌های توزیع بودجه استان‌ها اضافه شد و به صحن علنی ارائه شد.( مثل معروف آتش بیار معرکه!!!)

در نهایت آقای غلامحسین کرمی نماینده دشتی و تنگستان عضو کمیسیون برنامه و بودجه هستند در مصاحبه ای گفتند:
استاندار فرد پخته و کاربلدی است، لازم نبود این بحث (اعتراض به مصوبه مجلس) را به جامعه منتقل کند تا هر کس با هر دیدگاهی صحبت کند.
اکنون جریانی برای تخریب مجلس انقلابی و جهادی راه افتاده است. باید متوجه قضیه باشیم. برخی افراد فرار به جلو می‌کنند و واقعیات را انتقال نمی‌دهند. یک سوژه را پیدا می‌کنند و بزرگنمایی می‌کنند. (مثل معروف آسمان ریسمان به هم بافتن!!!) ایشان در مصاحبه دیگری با کلی گویی گفتند:

این افراد بفرمایند (استاندار) که در این هشت سالی که دولت و مجلس را در اختیار داشتند و مدیریت کردند چرا هر سال در بهترین شرایط ۴۰ درصد اعتبارات استان بوشهر تخصیص یافته است.
در این هشت سال سه تا چهار هزار میلیارد تومان اعتبار استان بوشهر جذب نشده یا تخصیص نیافته است. اینها را باید جواب دهند. با این چهار هزار میلیارد تومان می‌توانستیم استان را به جلو ببریم. (ضرب المثل معروف زدی ضربتی، ضربتی نوش کن!!!)

در پایان نیز استاندار در مصاحبه ای گفتند برای موضوع‎هایی که با توسعه و زندگی مردم این استان ارتباط پیدا می‌کند، مردم را نامحرم نمی‎دانیم. (انا مظلوم و پایان ماجرا)

همانطور که مشاهده کردید این چرخه معیوبی است که این روز ها در سطح مدیریت کشور و به طبع آن در استان بوشهر شاهد آن هستیم بیان کردن مطلبی جنجالی در گفتگو با رسانه ها و سپس شروع این چرخه معیوب با انکار و تردید پس از آن هر کسی توپ را در زمین دیگری می اندازد و در آخر یک افشاگری درباره نفر اول که این چرخه را شروع کرده برای ساکت کردن شخص!!!

در این موضوع در نهایت مشخص نشد این طرح معکوس درآمد چه شد!؟

یا سخنان نماینده دشتی تنگستان درباره چهار هزار میلیارد تومان اعتبار استان بوشهر که جذب نشده یا تخصیص نیافته ایشان مشخص نکردند که مربوط به کدام ردیف و … یا کدام ارگان بوده است!؟

استاندار هم پاسخ صریح و روشنی نداد که این مبلغ آیا جذب شده یا اگر جذب نشده علت آن را اعلام کند و در نهایت موضوع بسته شد!!!

شاید هم به مانند همیشه که مدیران می گویند در این موضوع هم مقصر مردم و رسانه ها هستند که یک موضوع را تا پایان دنبال نمی کنند تا به نتیجه برسند و نیمه راه خسته شده و آن را رها کرده و پی موضوعی دیگر می روند!!!

 

اما موضوع دوم

صحبت های داریوش پوربهی رییس دست به عصای شورای علی البدلی، ایشان گفته اند:

در این مدت اعضای شورا، معاونین و کارکنان شهرداری بوشهر برای پیداکردن منزل برای شهردار جدید بسیج شدند تا اینکه منزلی با رهن ۸۰۰ میلیون تومانی برای شهردار جدید بوشهر در نظر گرفته شد.
واقعا رقابت شدیدی بین همه دوستان اعضا شورا،معاونین و کارکنان شهرداری بوده، انشاالله که رقابت سالمی بوده اما با رهن ۸۰۰ میلیون تومانی گویا این رقابت شدید بر سر این بوده که چه کسی قیمت بالاتری پیدا کند!!!

رئیس شورای شهر بوشهر همچنین گفت: جلسه‌ای به ‌اتفاق دیگر عضو شورا و آقای نوری مسؤول مالی شهرداری با مالکان این منزل برگزار شد و با خواهش و تمنا توانستیم رهن این منزل را به ۶۵۰ میلیون تومان کاهش دهیم.
در اینجا مردم شریف بوشهر با قدرت بالای چانه زنی رییس شورا و دیگر عضو شورا مواجه می شوند که به یکباره با خواهش و تمنا ۱۵۰ میلیون تومان از مبلغ رهن را تخفیف گرفته(اگر این گونه باشد پیشنهاد می شود حتما از ایشان و دیگر عضو شورا در تیم مذاکرات بین المللی استفاده شود) یا شاید هم مالک دلش به حال مردم بینوای بوشهر سوخته و یه مبلغ ناقابل ۱۵۰ میلیونی تومنی را تخفیف داده است الله و اعلم!!!

در این بین ناگهان عضو دیگر شورا در سخنانی اعلام کردند:

در سالیان قبل برای دو شهردار سابق مرکز استان خانه اجاره شده، اما گویا مبالغی که بابت رهن سپرده شده برنگشته و شهرداری باید در این خصوص رفع ابهام و پاسخگویی کند.

بعد از خواندن این صحبت عضو شورا بنده که دچار شوک شدم حتما مردم شریف و نجیب بوشهر نیز دچار شوک شده اند. گویا به موضوع عدم توانایی باز پس گیری املاک شهرداری در شیراز، برازجان، دیر و بوشهر باید عدم توانایی بازپس گیری پول رهن منزل شهرداران بوشهر را نیز به این لیست اضافه کرد اما علت شوک من و بسیاری همانند من این است که نکند این ۶۵۰ میلیون تومان پول رهن خانه شهردار هم قرار است به این سرنوشت دچار شود که باز هم باید گفت الله و اعلم!!!

در پایان نیز دبیر شورای شهر که مدعی اصولگرایی هستند اظهار کردند:

صالحیان تا یک ماه در مهمانخانه شهرداری با شرایط ضعیف، سطح پایین و به دردنخور زندگی می کرد. کما اینکه آپارتمانی که با ۲۰۰ میلیون تومان رهن شود، به درد نمی خورد و در شان شهردار بوشهر نیست.

دبیر شورای شهر بوشهر در خصوص هزینه بالای رهن منزل شهردار بوشهر تصریح کرد: مردم بوشهر خونگرم و مهمان نواز هستند و نباید به این مسائل خرده گرفت.

واقعا چه عضو شورای لاکچری داریم که آپارتمانی که با ۲۰۰ میلیون تومان رهن شود را بدرد نخور می داند البته از یک سو این سخن ایشان تاییدی بر تحلیل اینجانب می باشد که رقابت بین اعضای شورا، معاونین و کارکنان بر سر پیدا کردن آپارتمان گرانتر برای شهردار بوده(آفتاب آمد دلیل آفتاب)!!!
از سوی دیگر این سخن ایشان میل به زندگی لاکچری را در بین مدیران و منتخبین مردم به نمایش می گذارد!

در پایان هم ایشان با بیان اینکه مردم بوشهر خونگرم و مهمان نواز هستند و نباید به این مسائل خرده گرفت. با گذاشتن هندوانه ۶۵۰ میلیون تومانی در زیر بغل مردم بوشهر با چاشنی خونگرمی و مهمان نوازی و فیصله دادن قضیه به رسانه ها هم گفتند نباید به این مسائل خرده گرفت!!! و سلام و پایان ماجرا!!!

  • منبع خبر : نصیر بوشهر