نصیربوشهرآنلاین: کارتم اینجاست، پولم کجاست؟ با آمدن دولت جدید، مجتمع گاز در عسلویه دستخوش تغییرات شد و طبیعی هم هست، در مدیریت این مجتمع و علی الخصوص منابع انسانی که جای مهمی است کسانی سمت گرفتند که قبلا سمت بالا وتجربه لازم را نداشتند، از روز اول به قول خودشان با بدبینی محض تمام ارکان […]

نصیربوشهرآنلاین:

کارتم اینجاست، پولم کجاست؟

با آمدن دولت جدید، مجتمع گاز در عسلویه دستخوش تغییرات شد و طبیعی هم هست، در مدیریت این مجتمع و علی الخصوص منابع انسانی که جای مهمی است کسانی سمت گرفتند که قبلا سمت بالا وتجربه لازم را نداشتند، از روز اول به قول خودشان با بدبینی محض تمام ارکان منابع انسانی دوازده پالایشگاه را شخم زدند، به بهانه یک بلیط هواپیما کم و زیاد شدن در سال یا ماه، یک پرس غذا به میهمانی دادن، یک دستمال کاغذی کم و زیاد شدن، یک ساعت حضوروغیاب ارفاق شدن به کارمندی و… به خیلی ها که قبلا در ستاد و پالایشگاهها مسئول بودند بی احترامی شد و اکثرا افراد یا جابجا شدند یا بلاسمت، کارمندان فقط نظاره نمودند و گفتند که اگر اشکالی بود باید برخورد شود و اصلاح صورت گیرد که تا اینجای کار اعتراضی نیست.تمام کارها را به بهانه اینکه تخلف وجود دارد قفل نمودند و اکثر مسئولان قبلی یا بلاسمت یا در دفاتر خودشان بیکار و بدون تحرک نشسته اند، همه کارها حتی یک پرس غذا و یا رزرو یک بلیط باید از کانال مسئولان اول مجتمع بگذرد و به همین دلیل و تجمع امور در نزد خودشان، اکثرا کارها یا انجام نمی شود، یا به کندی صورت می گیرد، متاسفانه خود این مسئولان هم به خاطر اینکه تجربه اینکار را نداشتند،قادر به گرفتن هیچگونه تصمیمی حتی کوچک نیستند.
در ایام عید نوروز به بهانه رفاه کارکنان و خانواده ها قراردادی از طرف گروه جدید منابع انسانی مجتمع گاز با پازالند( یک مجتمع خدمات رفاهی در پتروشیمی عسلویه) منعقد گردید که به ازای هر شخص کارمند و هر نفر اعضای خانواده یک کارت سه میلیون تومانی برای استفاده از خدمات تفریحی (خاکی _آبی) و خدمات رستورانی داده شد، تا اینجای کارکه خام و روی کاغذ بود، عالی.

حالا خانواده ها شال و کلاه نمودند رفتند مجتمع تفریحی پازارلند(چه نام پر طمطراقی)، محیطی فرسوده و خاکی، فاقد هر گونه امکانات رفاهی و تفریحی،هیچ مکان مرتبی برای نشستن وجود نداشت،صف های طویل و شلوغ ( در روز دوم به دلیل اعتراض خانواده ها و آگاه شدن بقیه از طریق فضای مجازی خلوت شد و کمتر کسی مراجعه نمود) برای غذاهای بی کیفیت به قیمت چندین برابر( تن ماهی پانصد هزارتومان،آیس پک بی کیفیت دویست هزار تومان،پنج دقیقه دور زدن در خاک با دوچرخه کهنه از رده خارج پنچاه هزار تومان، پیتزا بدون مواد پانصد هزار تومان و…) و هر عضو خانواده در یک صف،یکی در صف آیس پک، دیگری در صف ساندویچ،محل بازی ها تعطیل و بچه های گریان و خانواده های معترض، کارکنان معجول و دست پاچه با در دست داشتن کارت های سه میلیون تومانی (به عنوان مثال یک خانواده چهار نفره دوازده میلیون تومان) دستاورد عیدی این جماعت بدبین به افراد مسئول مجتمع در دولت قبلی بود، اعتراضات کارکنان و خانواده ها به این بی تدبیری و ریخت وپاش فاقد مدیریت در فضای مجازی و حضوری بالا گرفت،بطوریکه منابع انسانی و روابط عمومی مجتمع مجبور شدند طی اطلاعیه عمومی با دستور مدیرعامل به خاطر اعتراض همکاران و خانواده ها از همه عذرخواهی نمودند و اعلام کردند کارت ها باطل است! گروهی در سه روز اول زرنگی نمودند و بابت این کارت ها از رستوران پازارلند کنسرو تن ماهی،کنسرو لوبیا و نوشیدنی پپسی به حدود ده برابر قیمت( تن ماهی پانصد، پپسی یکصد هزار تومان)خرید نمودند و این عده حداقلی از سهم خود را با خرید زود هنگام و اولیه صاحب شدند.
حال نتیجه این بی تدبیری چیزی نیست که با اطلاعیه و عذرخواهی پاک شود،کسانی که ادعای مبارزه با فساد دارند باید جوابگوی این هزینه سنگین و هدر رفت بیت المال و سهم کارکنان باشند.
صادر شدن کارت سه میلیون تومانی برای هر نفر (خانواده چهارنفره دوازده میلیون تومان)، مجتمع در حال حاضر حدود چهارهزار کارمند دارد اگر میانگین سه نفر برای هر خانواده با احتساب کارمندان مجرد در نظر گرفته شود، چیزی در حدود دوازده هزار نفر کارت سه میلیون تومانی صادر و تحویل پازارلند شد،مبلغی در حدود سی و شش میلیارد تومان، مسئولان مجتمع در پی اعتراضات زیاد ادعا کردند که به دلیل اعتراض خانواده ها و نبود کیفیت لازم،مبلغ زیادی از این پول به پازارلند پرداخت نخواهد شد!(این کار چه جبرانی برای وقت خانواده ها و هزینه اختصاص داده شده دارد، مشخص نیست)،
حال به فرض نصف این مبلغ به پازارلند پرداخت شود، یعنی هیجده میلیارد تومان، یک چهارم آن یعنی نه میلیارد تومان، فرض یک ششم آن یعنی شش میلیارد تومان،اصلا یک هشتم هم کمتر بفرما یک دهم آن که حدود سه و نیم میلیارد تومان است،و بهترین حالت فقط یک میلیارد تومان از این مبلغ به پازارلند پرداخت شده باشد یا شود،آیا به کیفیت و کمیت سرویس ارائه شده به همان تعداد خانواده ای که استفاده نمودند، می ارزید؟ آیا جواب اعتراض کارکنان و خانواده آنها این خواهد بود که مجتمع گاز پول پازارلند را پرداخت نمیکند و این کافی است؟این بودجه مصوب شد
برای پاداش دادن به یکسال کارکرد کارکنان در شرایط سخت و دشوار پرخطر و بد آب و هوا با منت زیاد از طریق مسئولان در دولت جدید، حالا سهمیه پولی کارکنان و خانواده ها چه خواهد شد؟ کارکنان با کارت های در دست و باطل شده با مبلغ بالا چکار کنند؟ چه کسی پاسخگوی این هزینه خواهد بود؟
جناب مدیر منابع انسانی و اصلا جناب آقای مدیر عامل با گذاشتن این پول در بانک و فقط با سود آن سالانه میشد به کارکنان وخانواده آنها هر چند وقت یکباربهترین غذا را داد،بهترین بلیط پرواز، بهترین لباس ورزشی و….
شماها که قصد داشتید مو را از ماست بیرون بکشید، جواب این بی تدبیری را چه کسی باید بدهد و مهمتر از آن چگونه باید جبران شود؟
با اطلاعیه دادن و عذرخواهی نمودن که قضیه حل نمی شود.
اول اینکه این پول مصوب شده و سهم کارمند است، تکلیف کارت های بلااستفاده و سهم کارمند و خانواده اش چه میشود؟
دوم اگر حیف و میلی و بی تدبیری یا سواستفاده ای شد چه کسانی باید پاسخگو باشند؟
برای کارت های سه میلیونی باطل شده و اعتراضات به حق کارکنان پاسخ جبرانی نیاز دارد نه توجیهی و با عذرخواهی این هزینه هدر داده شده جبران نمی شود.
انتظار می رود حداقل دستگاههای ناظر اقدامی کنند، نمی شود یک بام و دو هوا، یک مسئول برای دادن یا ارفاق یک پرس غذای اضافی به نیروی پیمانکار یا دادن یک بلیط پرواز به یک میهمان همکار،بلاسمت، بایکوت و مورد انواع تهمت ها و آبروریزی قرار گیرد و مدعیان مبارزه با فساد خودشان چنین بی تدبیری که بدتر از دهها فساد است را مرتکب شوند وهیچ کس کاری به کار آنها نداشته باشد.
همه منتظر نتیجه برخورد و اقدام لازم و برگشت هزینه ها هستند و این کارت ها به عنوان سندی از ناکارآمدی در دستان همه کارکنان و خانواده ها امانت خواهند ماند.

  • منبع خبر : نصیر بوشهر آنلاین