تاکید بر اسراف و استفاده بی‌اندازه از آب در صدا و سیما / مشکل آب ایران با واردات هم حل نمی‌شود!! ???? باقر قرمز چشمه، کارشناس پژوهشکده حفاظت خاک و آب می‌گوید: به جای واردات آب باید فرهنگ مصرف اصلاح شود. اگر ما امکان واردات آب در حجم بسیار زیاد هم داشته باشیم، باز هم […]

تاکید بر اسراف و استفاده بی‌اندازه از آب در صدا و سیما / مشکل آب ایران با واردات هم حل نمی‌شود!!

???? باقر قرمز چشمه، کارشناس پژوهشکده حفاظت خاک و آب می‌گوید: به جای واردات آب باید فرهنگ مصرف اصلاح شود. اگر ما امکان واردات آب در حجم بسیار زیاد هم داشته باشیم، باز هم مشکلاتی آبی کشور حل نمی‌شود

????متوسط مصرف آب در اغلب شهرهای ایران بیش از استانداردهای جهانی است. در کشورهای اروپایی هر شهر تقریبا بین ۸۰ تا ۱۲۰ لیتر آب بهداشتی مصرف می‌کنند ولی در تهران این میزان حدود ۲۵۰ لیتر آب و در مشهد طبق آخرین آماری که بنده دارم ۲۵۷ لیتر تخمین زده شده است.

????اگر فردی ۱۵ دقیقه در حمام است، شیر آب باید تنها ۲ تا ۳ دقیقه باز باشد نه از ابتدا تا انتها و همینطور در دیگر مصارف نیز باید حجم آبی که استفاده می‌شود را کاهش داد.

????ارزش اصلی آب، قیمت آب معدنی است. سوبسیدی که دولت می‌دهد بی‌مورد و قیمت آب ارزان است.

????متاسفانه صداوسیما نه تنها هیچ اقدامی برای بهبود فرهنگ مصرف آب انجام نداده و نمی‌دهد بلکه بر اسراف و استفاده بی‌اندازه از آب تاکید هم داشته چر اکه در تمامی سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی استفاده غلط را رواج داده است.

????در تهران آب انبار های ۲ تا ۳ متر مربع وجود داشت که تا یک هفته آب مورد نیاز را تامین می‌کرد ولی الان همان میزان آب تنها برای یک روز کافی است. باید سرانه مصرف در شهرهای بزرگ به روزی ۵۰ لیتر آب برسد تا بتوان گفت بهبودی درحال رخ دادن است.

????اولین گام بهبود فرهنگ استفاده از آب است که تأثیرگذارترین نهاد برای این اقدام، صداوسیما است. همانطور که هر پروژه سینمایی یا سریالی که در کنار گروه تولید و محتوا مشاور فرهنگی، انتظامی و مذهبی دارد باید یک مشاور منابع آب هم داشته باشد.

  • منبع خبر : عصر ۱۴۰۰