امام موسی کاظم (ع) می فرماید : حق را بگویید هرچند هلاکت درآن باشد و من آموخته ام برای آخرتی بهتر از گفتن حقایق نهراسم 1- مسئولیت اتفاقات پیش آمده از اجرای طرح ملی افزایش قیمت بنزین را در مرحله اول می بایست متوجه دولت محترم نمایندگان محترم مجلس دانست چرا که می توانستند با […]

امام موسی کاظم (ع) می فرماید : حق را بگویید هرچند هلاکت درآن باشد و من آموخته ام برای آخرتی بهتر از گفتن حقایق نهراسم
1- مسئولیت اتفاقات پیش آمده از اجرای طرح ملی افزایش قیمت بنزین را در مرحله اول می بایست متوجه دولت محترم نمایندگان محترم مجلس دانست چرا که می توانستند با انجام یک کارسنجیده و کارشناسی ودرنظرگرفتن اوضاع و احوال جامعه مانع از بوجود آمدن وضع موجود باشند
2- عدم تجربه موفق دولت در اکثر زمینه های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی سبب بوجود آمدن جو بی اعتمادی به دولت شده و تصمیمات ناپخته وغیرکارشناسی مقامات ارشد دولتی باعث بی اثر کردن و ناکارآمد کردن طرح ملی افزایش قیمت بنزین شده است و همچنین رفتار دوگانه دولت با حذف کارت سوخت و حذف سهمیه بندی بنزین و مخالفت صدرصدی با واریز یارانه های نقدی باعث تحمیل خسارت های زیادی بر مردم و کشوروسبب تغییر افکار عمومی و رویکرد جامعه به موضوع بنزین بوده است
3- آماده نکردن گروه های هدف در ناوگان حمل و نقل عمومی و تخصیص سهمیه قبل از اجرای طرح وعدم شناسایی و نادیده گرفتن حجم وسیع حمل و نقل شخصی منجمله مشاغل آزاد شامل کسبه و بازاریان ، کارگران فنی صنایع کوچک ، کشاورزان، دامداران ، کارکنان بنگاه های خصوصی و همچنین وضیعت ترافیکی شامل جاده و خودرو های غیر استانداردی که مردم در اختیاردارند و همچنین پراکندگی و وضیعت جغرافیایی ، و پراکندگی بافت جمعیتی روستاها و شهرهای کشور و همچنین میزان دسترسی مردم به مراکز بیمارستانی ، که افراد مجبورند به شهرهای دیگر سفر کنند و همچنین عدم دسترسی به حمل و نقل عمومی تا چه اندازه با تخصیص سهمیه ۶۰ لیتری تناسب دارد ؟
4- عدم توجه به سیاست های کلی اقتصادی و برنامه های توسعه و طرح هدفمندی یارانه ها و اقدام سلیقه ای مدیران ارشد منجمله وزیر محترم نفت که به قول خودش چندبار می خواستن اقدام به افزایش قیمت بنزین نمایند اما موفق به انجام آن نشدن ودلیلش را لو رفتن زمان اجرای طرح بود که با آن استدلال نابش که عنوان نمودند که به من اطلاع دادن صف های بنزین طولانی شده و ما مجبور شدیم لغو کنیم جناب وزیر نگران چه چیزی بودن آیا همین بنزین که مردم چند سال با قیمت هر لیتر۱۰۰۰تومان عرضه می شده و اگر یکماه بعد هم با همون نرخ عرضه شود و مردم مطلع باشند برا کشور خسارت دارد پس اگر خسارت بوده چرا تا یکسال بعد با همین نرخ عرضه شده و شاید جناب وزیر محترم خود را مالک بنزین می دانسته و فراموش کرده که مردم مالک اصلی هستند و بنزین سرمایه ملی هست ؟ یا شاید هم هیچ راهکاری برای اجرای این طرح منجمله محدود کردن عرضه سوخت به طور موقت و راهکارهای دیگر به ذهن ایشان نرسیده و ترس از ذخیره کردن بنزین ویا سوء استفاده های احتمالی سبب شد که در نهایت دولت با یک شبیخون به مردم و سبب ورود خسارت جانی و مالی گردد به راستی نیاز هست که مسببان این سوء مدیریت محاکمه شوند ؟
5- مجلس محترم که وظیفه تصویب و نظارت بر اجرای این طرح که رابطه مستقیم با معشیت مردم و افزایش قیمت کالاهای اساسی و تورم و گرانی در جامعه را بعهده دارد باید توضیح دهد که به چه دلیل بجای بررسی این طرح مهم در مجلس شورای اسلامی و بهره گیری از نظرات نمایندگان و کارشناسان و کمیسیون های تخصصی ، از تصویب این طرح در شورای عالی هماهنگی اقتصادی حمایت کرده در صورتیکه یکبار به همین طرح در لایحه پیشنهادی دولت رای منفی داده است ؟ آیا اینطور به نظر نمی رسد که نمایندگان محترم نیز در این شرایط انتخاباتی می خواستند با رفتن این طرح به شورای هماهنگی اقتصادی ، بهره برداری سیاسی نمایند و به خواسته های قانونی و مطالبات به حق مردم بی توجهی نمودند؟ همانطور که از اسم این شورا پیداست شورای هماهنگی اقتصادی هست یعنی تسهیل کننده امورات کشور نه شورای تصمیم گیری اگر در این شورا تصمیم گیری نشده پس چرا اعلام نمی شود در چه مرجعی تصمیم گیری شده و اگر در این شورا تصمیم گیری شده پس مجلس درچه جایگاهی می باشد ؟
6- نظام متمرکز اجرایی و اداری کشور سبب تصمیم سازی کلان مقامات ارشد کشوری بدون توجه به آثار این تصمیمات به گروه های هدف و لایه های پایین دستی جامعه گردیده و عدم پاسخگوئی مقامات محلی به دلیل تبعیت از دستور یک مقام مافوق سبب بی توجهی به خواسته ها و مطالبات مردم گردیده که می بایست در یک طرح جامع و کامل بررسی شود؟
7- انتظار می روی با همه شرایط پیش آمده دولت و مجلس هر چه سریعتر برای جبران مافات و پذیرفتن عواقب یک تصمیم نادرست و جلوگیری از پیامدهای بیشتر و جهت رفع مشکلات مردم و اصلاح و بهینه کردن این طرح ورود اثرگذار و جدی داشته باشند وسوء استفاده گروه اندک و قلیل اغتشاش گر سبب بوجود آمدن جو امنیتی و نادیده گرفتن خواسته های جمعیت انبوه معترضین نگردد ؟

تحلیل وقایع بنزینی درسطح خرد (شهرستان جم)
ازبی خبری تا بی خردی مسؤولان
مردم نجیب وبا فرهنگ شهرستان جم در اقدامی قابل توجه سعی در برگزاری تجمّعات اعتراضی مسالمت آمیز در خارج از شهر و بدون ایجاد خسارت به بیت المال و شهروندان داشتند که البته تبعات ناشی از این تجمع منجربه بسته شدن راه جم به عسلویه گردید و مصاحبه وزیر محترم رفاه مبنی بر اینکه عده ای با نارنجک قصد داشتن در تاسیسات عسلویه خرابکاری کنند مرتبط با جم نبوده ویا مصاحبه وزیر محترم کشور مبنی بر اینکه عده ای با تیربار راه جم به عسلویه را بسته بودند نیز ناشی از همون بی خبری می دانیم که جناب رئیس جمهور فرمودند از زمان اجرای طرح افزایش بنزین بی خبر بوده اند در اینجا مختصری از بی خبری های اوضاع و احوال شهرستان جم را به اطلاع جنابتان می رسانیم:
1- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که در این شهرستان عده ای بواسطه شرکت های گازی وپتروشیمی ماهانه حقوق ۱۵تا ۳۰ میلیونی دریافت می کنند واز تمامی امکانات رفاهی زندگی بصورت رایگان برخودارهستند و عده ای نیز با یارانه ۴۵۵۰۰تومانی امرار معاش می کنند ؟
2- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که چند نفر از جوانان تحصیلکرده و بومی که دود فلرهای گاز را هر روز استشمام می کنند بیکار هستند اما مدیران ارشد نفتی شما بدلیل خلاء های قانونی اقوام و بستگان خود را بعنوان راننده و منشی و با استفاده از شرکت های پیمانکار وارد مجموعه ها ی نفت و گاز می کنند و سپس آنان را در مشاغل مورد نظر جذب و استخدام می کنند ؟
3- وزیر محترم کشور و رفاه اطلاع دارند که وجود شهرک های نفت و گاز با هزینه های نگهداری چندصد میلیاردی در سال در شهرستان جم وجود دارد در صورتیکه در این شهر یک بیمارستان هم برای افراد بومی وجود ندارد و حتی مردم این شهرستان از نظر درمان و پزشکی هم مورد تبعیض واقع می شوند ؟
4- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که بواسطه گرانی بنزین اندک جوانانی که مشاغل متفرقه ای را در کنار شرکت های نفت و گاز بدست آورده بودند و با خودروی شخصی مجبور بودند از جم و روستاهای اطراف به عسلویه بروند هم اکنون شغل خود را از دست داده اند؟
5- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که فاصله شهرستان جم تا مرکز استان ویا دسترسی مردم به مراکز درمانی حداقل ۳۰۰ کیلومتر هست و فاصله کسبه و بازاریان تا مراکز خرید حداقل ۳۰۰کیلومتر هست و اکثر این موارد می بایست با خودروهای شخصی انجام شود؟
6- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که در شهرستان جم هیچگونه وسیله نقلیه عمومی وجود ندارد و این شهر حتی فاقد تاکسی شهری و برون شهری هست و تمامی حمل و نقل مردم می بایست با خودروهای شخصی یا دربستی انجام شود؟
7- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که تنها فرودگاه این شهر سالهاست که تعطیل شده و چه هزینه هنگفتی سالانه بابت نگهداری یک فرودگاه تعطیل انجام می شود؟
8- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که سهم شهرستان جم از صنایع آلاینده چقدر می باشد و وزارت نفت تا چه اندازه به مسؤولیت های اجتماعی خود در قالب محیط پیرامونی عمل کرده است ؟
9- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که در خصوص از بین رفتن منابع آب این شهرستان توسط وزارت نفت چه جایگزینی در نظر گرفته شده و پروژه آب شیرین کن و انتقال آب به این شهرستان کی به بهره برداری می رسد
10- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند در خصوص تخریب محیط زیست این شهرستان و آلودگی های زیست محیطی چه اقدامات متناسبی صورت گرفته است ؟ و همچنین آب مورد نیاز کشاورزان و باغداران منطقه از کجا تامین شود؟
11- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که این شهرستان فاقد مخزن ذخیره آب شرب مورد نیاز هست و گاها با سوختن یک پمپ آب تا هفته ها برخی از محلات شهر فاقد آب مصرفی می باشند؟
12- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که این شهرستان فاقد سیستم فاضلاب شهری می باشد و سالانه باعث آسیب و به سفره های آب زیرزمینی و بالا رفتن درصد نیترات آب مصرفی این شهرستان گردیده است؟
13- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که جاده جم – فیروزاباد در سال چند نفر قربانی دارد جاده ای که محل تردد صنایع گاز و پتروشیمی گردیده و مردمی که بدلیل عدم امنیت تردد در این مسیر را بواسطه حجم بالای تردد وعدم ایمنی مسیر مدام قربانی می شوند؟
14- وزیر محترم کشور و رفاه اطلاع دارند که تنها دلخوشی مردم این شهرستان یعنی تیم پارس جنوبی درچه وضیعت و بحران مالی قرار دارد؟
15- وزیر محترم کشور و رفاه اطلاع دارند وقتی که مقامات ارشد محلی خودشان از امکانات رفاهی نفت و گاز اعم از محل سکونت گرفته تا سایر خدمات رفاهی بصورت رایگان استفاده می کنند نمی توانند صدای مردم این شهرستان باشند؟
در پایان به استحضار جنابتان می رساند اینها تنها بخشی از مشکلات این شهرستان می باشدالبته اگرصدای نارنجک و تیربار بگذارد که شما بشنوید

  • منبع خبر : نصیر بوشهر