انتشار دستور افزایش قیمت آرد و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی که موجب افزایش چند صد برابری انواع نان‌های فانتزی و به خصوص ماکارونی شده است با هشتگ‌های ماکارونی و یارانه نان در توئیتر مورد توجه قرار گرفت که همچنان نیز محتوای مربوط به آن در حال انتشار و باز نشر است. نمایندگان مجلس هم با […]

انتشار دستور افزایش قیمت آرد و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی که موجب افزایش چند صد برابری انواع نان‌های فانتزی و به خصوص ماکارونی شده است با هشتگ‌های ماکارونی و یارانه نان در توئیتر مورد توجه قرار گرفت که همچنان نیز محتوای مربوط به آن در حال انتشار و باز نشر است. نمایندگان مجلس هم با انتشار توئیت‌هایی نسبت به گرانی آرد و نان واکنش نشان دادند.

?حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، نماینده دلیجان و عضو هیات رئیسه مجلس به افزایش قیمت ماکارونی آن هم مدت کوتاهی بعد از گرانی برنج اشاره کرد و نوشت: «در زمانی که قیمت برنج سر به آسمان نهاده افزایش قیمت برخی اقلام مصرفی فقرا مانند ماکارونی چه توجیهی دارد!؟ آقای وزیر محترم یک بار قانون را مطالعه کنید. حذف ارز ۴۲۰۰تومانی با این شیوه خلاف قانون مصوب است. به مردم کمتر فشار وارد کنید.»

?ولی اسماعیلی نماینده مردم گرمی و انگوت و رئیس‌کمیسیون اجتماعی مجلس با طعنه به اقدام دولت در خصوص قطع یارانه آرد خطاب به رئیس‌جمهور نوشت: حذف ارز ترجیحی با توجه به رانت و فساد امری معقول و کارشناسی است اما اگر به جای دولت آیت‌الله رئیسی بودم قبل از قطع یارانه آرد صنعتی، ریشه قاچاق، فساد آقازاده‌ها، اَبَر بدهکاران مالیاتی و بانکی را قطع می‌کردم.

?محمد کعب عمیر، نماینده مردم شوش و کرخه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در توئیتر خود به تورم ۱۰۰ درصدی اشاره کرد و اینطور نوشت: «به داد مردم برسیم، تورم بالای ۱۰۰ درصدی امان مردم را بریده است. مجلس یازدهم از دولت انتظار فقر زدایی دارندنه فقیر زدایی!! باسیاست‌های غلط بعضی وزارتخانه‌ها بجای ریشه کنی فقر، فقیر ریشه کن می‌شود! گرانی‌هایی که در سبد کالاهای پرمصرف خانوارهای دهک‌های پایین اتفاق افتاد چالش جدی است.»

?احمد نادری، نماینده تهران و نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم به شیوه آزادسازی قیمت‌ها انتقاد کرد و نوشت: «آزادسازی قیمت ها به این شکل، از اصول پایه‌ای نئولیبرالیسم است. افزایش عجیب قیمت قوت غالب مردم، محرومان و مستضعفان را درگیر بازی بقا خواهد کرد. جناب رییس جمهور!  پیش از آنکه دیر شود، جلوی نئولیبرال‌های ریش‌دار در دولت را بگیرید.»

?حسین رجایی، نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی هم اقناع مردم را مورد توجه قرار داد و در حساب توئیتری خود اینطور نوشت: «آقایان دولت؛ قبل از جراحی‌اقتصاد با مردم صحبت کنید، شفاف و صادقانه مردم را در جریان فوائد موثر و تبعات اجتناب‌ناپذیر این جراحی  بگذارید. مردم ایران فهیم و صبورند. با مردم سخن بگویید، تا موفق شوید.»

?محمدرضا احمدی سنگری، نماینده مردم رشت و خمام و عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز به مساله قاچاق معکوس پرداخت. او هم در این باره نوشت: «حذف یارانه دولتی آرد صنعتی به دلیل جلوگیری از هدررفت سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان از طریق قاچاق منطقی است اما از طرف دیگر این حجم قاچاق قطعا سازمان‌یافته بوده و با شبکه قاچاق به مثابه خائن در زمان جنگ برخورد شود. ضمن اینکه هزینه کرد یارانه حذف شده نیز باید مشخص گردد.»

?محسن زنگنه، رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه و نماینده تربت حیدریه در مجلس هم عدالت در توزیع یارانه‌ها را مورد توجه قرار داد و نوشت: «جناب آقای وزیر؛ سه دهه است به بهانه حمایت از اقشار کم درآمد و ضعیف و به اسم عدالت در توزیع یارانه، این سیاست غلط را ( آزادسازی قیمت‌ها و رها نمودن مدیریت بازار و به ازای آن افزایش مبلغی به‌عنوان یارانه نقدی) به دولتمردان دیکته کرده‌اند که نتیجه آن، وضعیت فعلی معیشت مردم است.»

?مجتبی رضاخواه، نماینده تهران در مجلس و عضو کمیسیون برنامه و بودجه هم حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی را خطاب قرار داد و در حساب توئیتری خود مرقوم کرد: «جناب رییس‌جمهور؛ مردم نمی‌پذیرند که برای جلوگیری از قاچاق، دولت قیمت‌ها را آزاد کند و حمایتها به آینده موکول شود! حمایت از مردم می‌بایست هدفمند و مبتنی بر شناسایی دقیق تک تک خانوارها از حیث درآمد،ثروت و هزینه‌های آنها باشد. مواظب باشید نتیجه اعمال این اصلاحات، افزایش نرخ ارز نباشد.»

  • منبع خبر : عصر ۱۴۰۰