یکی از مشکلات دیرینه جزیره خارگ مشکل آلایندگی است که از دیرباز تاکنون با آن دست به گریبان است،با توجه به استقرار شرکت های نفتی در خارک ومشغول به کار بودن آنها متاسفانه شاهد آلودگی هوا «دودهای حاصل از گازهای که همراه مشتقات نفتی استخراج میگردد ودر هوا متساعد میشود» آلودگی هوا زمانی اتفاق می‌افتد […]

یکی از مشکلات دیرینه جزیره خارگ مشکل آلایندگی است که از دیرباز تاکنون با آن دست به گریبان است،با توجه به استقرار شرکت های نفتی در خارک ومشغول به کار بودن آنها متاسفانه شاهد آلودگی هوا «دودهای حاصل از گازهای که همراه مشتقات نفتی استخراج میگردد ودر هوا متساعد میشود» آلودگی هوا زمانی اتفاق می‌افتد که حجم زیادی از ذرات یا مواد مضر از قبیل گازها، ذرات و مولکول‌های بیولوژیکی وارد اتمسفر کره زمین شود. آلودگی هوا مخلوطی از ذرات معلق و گازهایی است که غلظت آن به محدوده مضر برای انسان رسیده‌است که می‌تواند هم در داخل ساختمان و هم در خارج ساختمان باشد. آلودگی هوا می‌تواند باعث افزایش بیماری‌ها در انسان یا گرمایش کره زمین گردد.آلودگی هوا به روش‌های گوناگونی می‌تواند آثار زیانبار درازمدت و کوتاه مدتی بر سلامت انسان‌ها بگذارد. تأثیر آلودگی هوا بر افراد مختلف متفاوت است. آسیب‌پذیری برخی افراد در برابر آلودگی هوا بسیار بیشتر از دیگران است. کودکان کم سن و سال و سالمندان بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب می‌بینند.
معمولاً میزان آسیب بستگی به میزان قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی زیانبار مانند تماس با آلاینده‌ها و غلظت مواد شیمیایی دارد. صدمات ریوی ناشی از هوای آلوده به اوزون، خطری است که هر ۳ نفر از ۵ نفر با آن روبرو هستند.
متخصصان معتقدند که موادی که از طریق هوای آلوده وارد محیط می‌شوند دارای ترکیباتی هستند که باعث نابودی بافت‌های مختلف بدن خواهد شد. این مواد از طریق ریه، پوست، مخاط بدن، مخاط چشم، گوش، بینی و دستگاه گوارش، وارد بدن شده و باعث تخریب سلول‌های بدن می‌شود. در واقع تجمع این مواد در بدن هنگام آلوده بودن هوا به دلیل داشتن اکسیژن ناپایدار و واکنش با یک سلول، آن را اکسید می‌کند.
عوارض آلایندگی؛متاسفانه عوارض آلایندگی طی سنوات گذشته به مرکز استان پرداخت می‌شود به دلیل اینکه قانونی وجود دارد که براساس سرانه جمعیتی آن را دراستان تقسیم میکنند و براساس این قانون مقدار بسیار بسیار کمی به خارگ تعلق گرفته است که مشکلات بسیار زیادی را برای مردم خارگ و شهرداری جزیره بوجود آورده است،و متاسفانه طبق آمار واسناد از فروردین نود و هشت تا کنون ریالی ازباب عوارض آلایندگی به شهرداری خارگ تعلق نگرفته است.

سخنی با مسئولین؛انتظارمی رود مسئولین محترم ذیربط به تلاش بیشتری در راستای اخذ حقوق پایمال شده مردم محروم خارگ،نمایند.

  • منبع خبر : نصیر بوشهر