✍امید فراغت/روزنامه‌نگار ❗️آمریکا سال‌هاست به این نتیجه رسیده که برای مراقبت از سیاست‌های کلان و آتی‌ خود باید آرام آرام از خاورمیانه نقل مکان کند بنابراین این تاکتیک و استراتژی‌شان بر اساس طرح و نقشه از پیش تعیین شده است بنابراین نباید روغن ریخته را نذر امام‌زاده کرد چرا که اکثریت ملت نیز متوجه […]

 

✍امید فراغت/روزنامه‌نگار

❗️آمریکا سال‌هاست به این نتیجه رسیده که برای مراقبت از سیاست‌های کلان و آتی‌ خود باید آرام آرام از خاورمیانه نقل مکان کند بنابراین این تاکتیک و استراتژی‌شان بر اساس طرح و نقشه از پیش تعیین شده است بنابراین نباید روغن ریخته را نذر امام‌زاده کرد چرا که اکثریت ملت نیز متوجه تغییر استراتژی آمریکا هستند!

❗️نکته مهم دیگر این است همان‌طور که آمریکا آورده‌ای برای منطقه خاورمیانه نداشت چین و روسیه نیز آورده‌ای برای جغرافیای خاورمیانه ندارند.

❗️سیاست‌مداران هوشمند و واقعیت‌گرا همان‌طور که از رفتن آمریکا خوشحال هستند باید از آمدن چین به جغرافیای خاورمیانه غمگین و ناراحت باشند چرا که اگر هم آمریکا خاورمیانه را دوشیده باشد چین به عنوان یک قدرت اقتصادی نوظهور خاورمیانه را خواهد بلعید! پس باید پذیرفت در خوردن، بلعیدن و چاپیدن هیچ تفاوتی بین غرب و شرق نیست!

❗️نکته مهم و کلیدی این است چین و روسیه از آمریکا‌ستیزی برخی کشورها بهترین بهره‌برداری را کرده‌ و آرام آرام به عنوان زور و بازوی پنهان این مبارزه، خود را به کشورهای آمریکا‌ستیز نزدیک کرده و در فضای حمایت و پشتوانه بودن، اهداف اقتصادی و سیاسی آتی خود را دیکته کرد‌ه‌اند.

❗️در فضایی که آمریکا پلیس بد بود چین و روسیه خود را در نقش پلیس خوب جلوه دادند و آغاز خطر و آغاز استعمار و استبداد نوین در چنین واقعیتی شکل گرفت.

❗️باید پذیرفت در آینده‌ای نزدیک شعار نه شرقی نه غربی را کاملا احساس خواهیم کرد بنابراین در شرایط امروز منطقه و جهان فقط در حال تجربه شعار نه غربی هستیم و به دلیل مبارزه افراطی با غرب، شکار شرق شده‌ایم بنابراین بیرون آمدن از چنین دامی بسیار سخت و پُر هزینه شده است به همین دلیل در فرآیند زمان شعار نه شرقی نه غربی آرزوی حکمرانان خواهد شد.

❗️مصداق عبارت از ترس مار غاشیه به عقرب جراره پناه بردن، شده‌ایم! حکمرانان مملکت بپذیرند اگر آمریکا مدل‌هایی مثل کره‌جنوبی، ژاپن، برزیل، مالزی، ترکیه و …را ایجاد کرد چین از این جنس نیست! چین برای سیر کردن شکم جمعیت یک میلیارد و خرده‌ای کشورش مجبور به جارو کردن منابع حیاتی کشورهای تنها شده است و باید پذیرفت از دلِ مدلِ سیاسی و فرهنگی بسته‌ چینی، که به تعبیری مملکتی دگر‌خواه هم به حساب نمی‌آیند منافعی برای هواداران نخواهد داشت که اگر داشت سر و شکل کشور دوست، همسایه‌ و هم‌کیش آئینی و سیاسی یعنی کره‌شمالی اینچنین مصیبت‌بار نبود.

❗️شعار اول پس از انقلاب یعنی نه شرقی نه غربی بسیار هوشمندانه بود اما با تسخیر سفارت آمریکا رَوند حرکت پس از انقلاب شکل طبیعی به خود نگرفت و اکنون در آستانه ورود به مسیر کاملا شرقی هستیم شعاری که دور زده شد و باید ببینیم انتهای این مسیر چه سرنوشتی برای مملکت رقم خواهد خورد!

 

  • منبع خبر : قانون