پتروشیمی پردیس که از بزرگترین تولیدکنندگان اوره در بورس تلقی می‌شود، گزارش سالانه منتهی به شهریورماه خود را منتشر نکرده است. اما باید دید در حال حاضر که این گزارش در آستانه انتشار است آیا ارقام خوبی را گزارش می‌دهد یا خیر؟

برای پیش‌بینی وضعیت سودآوری پتروشیمی پردیس باید پیش از هر چیزی ارقام تولید و فروش ۱۲ ماه گذشته سال مالی جدید شپدیس جمع و با ارقام سال مالی گذشته مقایسه شود. به این ترتیب مشخص می‌شود که شرکت در ۱۲ ماهه سال مالی ۱۴۰۲ نتوانست مقدار تولید و فروش خود را بالا ببرد. به طوری که مقدار تولید شرکت در سال مالی جدید حدود دو درصد و مقدار فروش شپدیس حدود چهار درصد کاهش داشته است.

به این ترتیب مقدار تولید پتروشیمی پردیس از پنج میلیون و ۱۰۰ هزار تن در سال مالی گذشته به چهار میلیون و ۹۷۴ هزار تن در سال مالی ۱۴۰۲ رسیده است. همچنین تناژ فروش شپدیس نیز در این دوره از سه میلیون و ۴۲۰ هزار تن به سه میلیون و ۲۶۷ هزار تن رسید.

کاهش درآمد شپدیس

اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد بحث کاهش نرخ فروش اوره در سال مالی ۱۴۰۲ است. چرا که همین موضوع سبب شد تا درآمد حاصل از فروش محصولات شپدیس در این دوره بیش از ۱۹ درصد پایین بیاید و از ۴۳ هزار و ۱۵۸ میلیارد تومان در سال مالی ۱۴۰۱ به ۳۴ هزار و ۸۱۲ میلیارد تومان در سال مالی ۱۴۰۲ برسد.

حال باید دید با وجود کاهش مقدار فروش و درآمد شرکت، سرنوشت سودآوری شپدیس در سال مالی جدید چه خواهد شد؟

 

نزول سودآوری شپدیس

برای تخمین مسیر سود خالص شپدیس باید نگاهی به وضعیت ۹ ماهه پتروشیمی پردیس انداخته شود. نگاهی به کارنامه ۹ ماهه شرکت حاکی از آن است که مقدار تولید و فروش پردیس در ۹ ماهه ۱۴۰۲ نسبت به ۹ ماهه ۱۴۰۱ به ترتیب ۵٫۳ و ۱٫۹۸ درصد کاهش داشته است. همچنین مبلغ فروش شپدیس نیز در این بازه زمانی بیشتر از ۱۳ درصد پایین آمده و رقم ۲۵ هزار و ۶۲ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است.

از طرفی کاهش مقدار فروش شرکت در این دوره سبب افت ۸٫۲۹ درصد بهای تمام‌شده محصولات پردیس شده است. به این ترتیب به صورت تخمینی باید گفت به ازای هر ۱٫۹۸ درصد کاهش مقدار فروش، ۸٫۲۹ درصد بهای تمام‌شده کاهش می‌یابد و با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که به احتمال زیاد بهای تمام شده سال مالی ۱۴۰۲ شپدیس حدود ۱۸ درصد کاهش یابد.

به این ترتیب باید گفت با توجه به کاهش ۱۹٫۳۴ درصدی درآمد شرکت در سال مالی جدید، سود ناخالص شپدیس در مدار صعودی قرار نخواهد گرفت. همچنین باید گفت سایر هزینه‌های پردیس از قبیل هزینه اداری در این دوره با توجه به تورم بالا رفته و این موضوع احتمالا سود خالص شپدیس را بیشتر از ۱۰ درصد پایین خواهد آورد.