روزنامه جمهوری اسلامی از سفر سیاسی تعدادی از نمایندگان به افغانستان که در میان آن‌ها حضور پایداری‌ها پررنگ‌تر بود انتقاد کرده است. در ستون جهت اطلاع روزنامه جمهوری اسلامی آمده است: شیوه جدیدی از تطهیر طالبان در حال رایج شدن در کشورمان از طریق سفر‌های سیاسی است. سیدمحمود نبویان یکی از نمایندگان مجلس که اخیراً […]

روزنامه جمهوری اسلامی از سفر سیاسی تعدادی از نمایندگان به افغانستان که در میان آن‌ها حضور پایداری‌ها پررنگ‌تر بود انتقاد کرده است.

در ستون جهت اطلاع روزنامه جمهوری اسلامی آمده است: شیوه جدیدی از تطهیر طالبان در حال رایج شدن در کشورمان از طریق سفر‌های سیاسی است. سیدمحمود نبویان یکی از نمایندگان مجلس که اخیراً به همراه جمعی از همکارانش به افغانستان رفته و با مسئولین حکومت خودخوانده طالبان دیدار کرده، پس از بازگشت حرف‌های عجیبی از این دیدار‌ها زده است.

نبویان در گفتگو با مهر، گفته: درباره طالبان که امروز حاکم بر افغانستان است، تصور برخی از افراد آن است که این افراد تروریست هستند که این تصور خلاف واقع است. امروز به لحاظ فرهنگی تحولات زیادی در طالبان ایجاد شده است.

افغانستان مسیر خوبی برای دور زدن تحریم‌هاست و می‌توانیم کالا‌ها و محصولاتی را که می‌خواهیم، وارد کنیم.

دیدار جنجالی نمایندگان عضو جبهه پایداری با طالبان

وی درباره حقابه ایران از هیرمند هم مدعی شد: «اخیراً جمعی از مسئولان ما برای بازدید به آن منطقه رفتند و ملاحظه کردند که آب زیادی در آنجا وجود ندارد که به مرز‌های ایران برسد. سد کجکی افغانستان ۷۰۰ کیلومتر با مرز ما فاصله دارد و، چون در این فاصله خشکسالی وجود دارد، آبی باقی نمی‌ماند که به مرز‌های ایران برسد!»

نکته قابل تامل اینست که هیات فنی ایران اصولاً اجازه نیافت از سد کجکی بازدید کند. علاوه بر این، قرارداد ۱۳۵۱ میان ایران و افغانستان مقرر کرده دولت افغانستان موظف به تحویل مقدار معینی از آب هیرمند به ایران است. طبق اطلاعات ارائه شده توسط کارشناسان، طالبان آب هیرمند را به جای تحویل دادن به ایران، برای کاشت تریاک مورد استفاده قرار می‌دهد.

  • منبع خبر : فرارو