رئیس جمهور اظهار داشت: جامعیت اسلام می‌تواند همه نیاز‌های بشر امروز را پاسخگو باشد و انسان معاصر می‌تواند با اتکای به خدا و اعتماد به نفس و آموخته‌های دینی زندگی سعادتمندی را برای خود رقم بزند.   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، سید ابراهیم رئیسی صبح امروز چهارشنبه در آیین گشایش سی و ششمین […]

رئیس جمهور اظهار داشت: جامعیت اسلام می‌تواند همه نیاز‌های بشر امروز را پاسخگو باشد و انسان معاصر می‌تواند با اتکای به خدا و اعتماد به نفس و آموخته‌های دینی زندگی سعادتمندی را برای خود رقم بزند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، سید ابراهیم رئیسی صبح امروز چهارشنبه در آیین گشایش سی و ششمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با تبریک ولادت با سعادت پیامبر گرامی اسلام و امام جعفر صادق (ع) و خوش‌آمدگویی به میهمانان حاضر از اقصی نقاط جهان اسلام، با طرح این پرسش که در این کنفرانس چه راهکار‌هایی برای ارتقای وحدت در امت اسلامی باید به کار گرفته شود و پیش‌بینی‌ها لازم برای پیشگیری از تفرقه و جدایی چیست؟ گفت: انسان معاصر می‌تواند با اتکای به خدا، با اعتماد به نفس و با آموخته‌های دینی زندگی سعادتمندی را برای خود رقم بزند.

 

رئیس جمهور افزود: «نگاه به جامعیت دین» و «پاسخگو بودن دین به نیاز‌های انسان معاصر»، به انسان قوت و قدرتی می‌دهد که او بتواند در مقابل تهاجم‌های فرهنگی و نسخه‌های ارائه شده از غرب و شرق که هیچ تناسبی با یک زندگی دین‌مدارانه ندارد، ایستادگی کند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه حضور در این نشست موجب درک مشترک بین همه شخصیت‌های اثرگذار در جهان اسلام می‌شود، اظهار داشت: ما سرمایه عظیمی به نام دین، ارزش‌های دینی، دین‌داران، مسلمانان، معتقدین به دین و سرزمین‌های اسلامی داریم که با غنای مادی و معنوی فراوان در اختیار مسلمانان هستند.

 

رئیسی جوانان فرهیخته با گرایش به معنویت، روحیه مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمن، آماده بودن برای خطر کردن در مسیر یک زندگی دین‌مدارانه و نیرو‌های فرهیخته عالِم عامل را از دیگر سرمایه‌های عظیم جهان اسلام دانست و خاطر نشان کرد: اندیشمندان جهان اسلام سرمایه عظیمی هستند که آمادگی دارند از حوزه‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی مختلف در کنار هم در مقابل تفکر الحادی، جریان سکولار، تفکر تکفیری و افراطی ایستادگی کنند.

 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردان و زنانی در کشور‌های اسلامی آمادگی دارند به نام دین با یکدیگر متحد شده و دشمنان را ناامید کنند، بر ضرورت اندیشیدن برای شناخت ترفند‌های دشمن در زمینه کم جلوه دادن توانایی‌های مسلمانان و بزرگ جلوه دادن ناتوانی خود تاکید کرد و گفت: پرچمی که امام خمینی (ره) برافراشتند پرچم اتحاد بین همه مسلمانان در سراسر عالم، با همه گویش‌ها، در همه اقلیم‌ها و با همه نگاه‌هایی بود که وجود دارد.

 

رئیسی در ادامه با اشاره به ظرفیت تمدن ساز و هم افزای کشور‌های اسلامی گفت: امروز مسلمانان اشتراکات بسیاری دارند که می‌تواند یک قدرت عظیم و تمدنی دینی در عالم پدید آورد و در مقابل همه مدعیان تمدن سر بلند باشد، پرچم خود را برافراشته کند و برای انسان معاصر سبک زندگی ارائه دهد.

 

رئیس جمهور کار ویژه و پیام اصلی سی و ششمین اجلاس وحدت اسلامی برای مسلمانان را ایجاد درک مشترک بین همه نخبگان و فرهیختگان جهان اسلام در راستای وحدت و اتحاد عنوان کرد و گفت: پیام این اجلاس به دشمنان آن است که ما می‌خواهیم زندگی انسان معاصر به نام دین رقم بخورد.

 

رئیسی با اشاره به نقش مهم شهدای نهضت جهانی اسلام در بیداری ملت‌ها تصریح کرد: کسانی که فکر می‌کردند دین امر فردی و شخصی است و کاری به امور اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و فرهنگی ندارد، به برکت خون مطهر شهیدان در عالم بیدار شدند و امروز همه مسلمانان در همه عالم می‌خواهند مثل یک مسلمان زندگی کنند و تمام شئونات زندگی‌شان بر اساس اسلام و اصول اسلامی باشد و آنچه که امروز موجب ترس دشمن شده همین مسئله است.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه توطئه علیه مسلمانان به دلیل واهمه قدرت‌های استکباری از ظرفیت استکبارستیزی جهان اسلام است، تصریح کرد: آنچه قدرت‌های استکباری را بعد از جنگ جهانی دوم به توطئه مقابل مسلمانان واداشت، این بود که آن‌ها در اتاق‌های فکر خود، به این نتیجه رسیدند که تنها مانع در مقابل یکه‌تازی و یکجانبه‌گرایی نظام سلطه، اسلام است.

 

رئیسی ادامه داد: آن‌ها بعد از مطالعات به این رسیدند، تنها قدرتی که می‌تواند سربلند در مقابل نظام سلطه ایستادگی کند، فقط اسلام و کسانی هستند که حقیقتا به دین و ارزش‌های دینی پایبندند؛ لذا نقشه‌ها کشیدند برای اینکه چه کنند تا این قدرت عظیم به نام اسلام که مرکزیت آن هم به برکت یک دین‌شناسِ اسلام شناس و یک مرجع تقلید در ایران اسلامی پا گرفته است، نتواند در عالم موج و بیداری ایجاد کند.

رئیسی روی کار آمدن دولت‌های وابسته در کشور‌های اسلامی، تلاش امپراتوری رسانه‌ای برای تشویش در اذهان مسلمانان، راه انداختن گروه‌های تکفیری برای قتل، غارت و کشتار در بین مسلمانان، اهانت به مقدسات و اولین شخصیت عالم اسلام و جهان بشریت یعنی نبی مکرم اسلام (ص) و همه مقدسات و رواج تفکر افراطی و تکفیری را حلقه‌های یک زنجیر برای ایجاد تفرقه و جدایی بین مسلمانان و تاکید بر اختلاف و پرهیز از طرح اشتراکات بسیاری که در بین مسلمانان وجود دارد، معرفی کرد و گفت: ابرقدرت‌ها تصمیم گرفتند این قدرت به نام دین و به نام اسلام سر بلند نکند.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه برگزاری این نشست می‌تواند در ارتقای وحدت میان مسلمانان بسیار نقش آفرین باشد، افزود: نقش علما، برجستگان، فرهیختگان، تاریخ‌سازان، آینده‌سازان بی‌بدیل است. امروز اتحاد برای ما نه یک تاکتیک بلکه یک راهبرد و استراتژی بسیار اساسی است. مقتدای بصیرت‌آفرین ما امام خامنه‌ای (حفظ‌الله تعالی) همواره بر این راهبرد به عنوان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر در عالم اسلام و تحت عنوان اینکه امروز وحدت و اعتصام به ریسمان الهی و حب الله یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، تاکید کردند.

 

رئیسی اظهار داشت: معنای این سخن و ترجمان این نگاه آن است که هر کس در هر کجا با قلم، بیان، عمل، با فعل و ترک فعل به وحدت عالم اسلام کمک کند، در جهت راهبرد ضروری جهان اسلام حرکت کرده است و هر کس بداند یا نداند، بخواهد یا نخواهد، با قلمش، بیانش، فعلش، ترک فعلش، در جهان اسلام ایجاد تفرقه کند، حتماً در جهت راهبرد دشمن حرکت کرده است.

 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دشمنان در مقابل راهبرد وحدت موج اسلام هراسی به راه انداختند، تصریح کرد: برای ترویج اسلام‌هراسی جریان تروریسم و بسیاری از توطئه‌ها و فتنه‌های دیگر را در عالم اسلام به راه انداختند، اما آنچه که توانست توطئه‌های آن‌ها را نقش برآب کند، انسجام، وحدت، یکپارچکی، دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی و در یک کلام بصیرت بود.

 

رئیسی با بیان اینکه چهره‌های با بصیرت در جهان اسلام بسیار نقش‌آفرین بودند، خاطرنشان کرد: شهدای ما در همه عالم اسلام، در جهت بصیرت‌آفرینی بسیار نقش‌آفرین بودند و امروز نقش مهم علما و فرهیختگان آن است که به روش‌های مختلف تبیین، بصیرت‌افزایی و معرفت‌افزایی کنند.

 

رئیس جمهور با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی برای جهاد تبیین گفت: امروز همه وظیفه دارند به هر وسیله‌ای که می‌توانند روشنگری کنند و هم جایگاه اسلام و مسلمانان و هم وضعیت دشمن و ناتوانی او را تبیین کنند که در عین ادعای قدرتمندی بسیار ناتوان است.

 

رئیسی اضافه کرد: امروز همه وظیفه دارند در جهاد تبیین بگویند که دشمن به ظاهر خود را توانمند و دارای منطق جلوه می‌دهد، اما منطق، استدلال، بیان محکم و قول سدید را نمی‌فهمد، شیطان بر قلب‌ها و دل‌هایشان مسلط شده و نمی‌توانند حقایق را درک کنند. نمی‌توانند نورانیت نور را دیده و نمی‌توانند استدلال و منطق را درک کنند.

 

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه راه رسیدن به این هدف، ایستادگی و مقاومت است، اظهار داشت: آنانی که فکر می‌کردند، راه نجات فلسطین در میز‌های مذاکره است و فکر می‌کردند، با کسانی که منطق نمی‌فهمند، می‌شود حرف زد و سخن گفت، اشتباه کردند. امروز جریان سازش با رژیم صهیونیستی شکست خورده و جریان و فرهنگ مقاومت پیروز و موفق شده است.

 

رئیسی با طرح این سوال که مگر قرارداد شرم‌الشیخ، اسلو یا کمپ دیوید کاری از پیش برد و اساسا مگر صهیونیست‌ها به قرارداد‌ها معتقد و پایبندند، تصریح کرد: آن‌ها میثاق‌شکن هستند. رژیم صهیونیستی میثاق و پیمان نمی‌فهمد چرا که اگر به پیمان معتقد بودند به آن وفادار می‌ماندند.

 

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در مقابل کسانی که میثاق شکن هستند، چه باید کرد، منطق رفتار با چنین کسانی مقاومت و ایستادگی است؛ کاری که فلسطینی‌ها و لبنانی‌های عزیز و گروه‌های فلسطینی و لبنانی و حزب‌الله و حماس و دیگر گروه‌های مقاوم کردند. امروز ابتکار عمل به دست مجاهدین است. تا دیروز ابتکار عمل به دست بعضی از سازمان‌های به ظاهر آزادی‌بخش در میز‌های مذاکره بود، ولی پیام انقلاب اسلامی، پیام مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمن بود و این پیام جواب داد.

  • منبع خبر : فرارو