دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری و رییس پژوهشگاه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: عملیات والفجر۸ یکی از سخت‌ترین عملیات‌ها و سرنوشت‌سازترین پیروزی‌ها بود که دشمن مجبور شد به ایران امتیاز بدهد. ای کاش آقایان سیاسی بعد از پیروزی‌های عملیات‌های والفجر۸ و کربلای ۵ با فرماندهان هماهنگ می‌شدند و به جنگ پایان می‌دادند […]

دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری و رییس پژوهشگاه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: عملیات والفجر۸ یکی از سخت‌ترین عملیات‌ها و سرنوشت‌سازترین پیروزی‌ها بود که دشمن مجبور شد به ایران امتیاز بدهد. ای کاش آقایان سیاسی بعد از پیروزی‌های عملیات‌های والفجر۸ و کربلای ۵ با فرماندهان هماهنگ می‌شدند و به جنگ پایان می‌دادند که این نظر من است.

 

به گزارش ایسنا، سرلشکر سیدیحیی رحیم صفوی که در آیین رونمایی از کتاب «خاکریزهای خط مقدم» با حضور جمعی از پیشکسوتان جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سخن می‌گفت، بیان کرد: با تعداد بسیاری از شهدای جهاد سازندگی از ابتدای جنگ تا کنون آشنا هستم و وقتی به یاد شهدای آن مانند مهدی ورشابی می‌افتم بسیار متأثر می‌شوم. این کتاب جامع، منصفانه، ابعاد رزم و حماسی را درست شرح داده است. عین صحبت‌ها در این کتاب به چاپ رسیده است. حماسه جهاد سازندگی یکی از ارکان پیروزی آفرین دفاع مقدس است و بدون جهاد سازندگی پیروزی حاصل نمی‌شد.در خوزستانی که مانند کف دست صاف است و دشمن با تیر مستقیم دوشکا و تانک از سه کیلومتری می‌توانست رزمندگان ما را مورد هدف قرار بدهند، رزمندگان جهاد سازندگی سینه خود را سپر کردند و کیلومترها جاده و خاکریز احداث کردند. یاد و پیام جهاد سازندگی باید زنده بماند و به جبهه مقاومت برسد.

 

سرلشکر صفوی در بخش دیگر سخنانش گفت: جبهه استکبار و مقاومت اسلامی دو جبهه اصلی جنگ هستند:یکی جبهه استکبار آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای حقیر منطقه هستند و دیگری در جبهه مقاومت یعنی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. اکنون۳۴ سال از پایان جنگ می‌گذرد و دچار یک جنگ ادراکی، شناختی و ذهنی شده‌ایم. تعداد بسیاری از جوانان ما در فضای سایبری زیست می‌کنند. بین فضای حقیقی و سایبری تفاوتی وجود دارد. به طور ویژه در دو سال اخیر دانشجویان و دانش‌آموزان ما کتاب کم می‌خوانند و بیشتر با فضای سایبری در تماس هستند. اگر بتوانیم پیام شهدای جهاد را در این فصا بیان کنیم بسیار اثر گذار خواهد بود.

 

وی با روایت خاطره‌ای گفت: برای نخستین بار بیست یکم خرداد ۱۳۶۰ عملیات «خمینی روح خدا فرمانده کل قوا» را همراه حسن باقری، حسین خرازی و مهندس طرحچی طرح‌ریزی کردیم. مهندس طرحچی خودش در خط مقدم توانست سه کیلومتر خاکریز در مدت پنج ساعت زیر آتش دشمن ایجاد کند. عراقی‌ها ۹ شبانه روز به ما حمله کردند و از ۳۴۰ نفر نیروی ما ۱۰۰ نفر شهید و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند. هلیکوپتر و توپخانه ارتش ما را کمک می‌کرد. این عملیات فتح‌الباب شکست حصر آبادان شد. «جاده وحدت» رمز شکست حصر آبادان بود که جهاد سازندگی آن را احداث کرد. همچنین عراقی‌ها در طریق‌القدس تصور نمی‌کردند که از رمل‌ها به آنها حمله کنیم.

 

این فرمانده دوران دفاع مقدس در پایان گفت: احیای جهاد سازندگی به هر شکلی که هست باید از سر بگیرد. مهندسی جهاد ۶ قرارگاه در جبهه داشت. حدود ۵۴۰ هزار نیرو،۳۳۰۰ شهید، ۲۱ هزار جانباز و آزاده و ۱۱۰۰ نفر اسیر، آماری از ایثارگران جهاد سازندگی است. امیدوارم این کتاب‌ها که سند هستند برای جوانان خواندنی شود یا به فیلم تبدیل شوند. اکنون در فضای مجازی باید تلاش بیشتری داشت. پیشنهاد می‌کنم عکس‌های این کتاب بیشتر شود.

  • منبع خبر : فرارو