صفحه زنان هفته نامه نصیر بوشهر به بررسی مشکلات زنان بوشهری پرداخته و با طرح چند سوال از زنان نظرات آنها را جویا شده است بنظر شما مهمترین مشکل زنان بوشهری چیست؟ ‐ مشکل فرهنگی؟ سیاسی ؟اجتماعی ؟ اقتصادی؟ لطفا توضیح دهید ‐ برای رفع مشکل فوق الذکر چه راهکار یا پیشنهادی دارید؟ به نظر […]

صفحه زنان هفته نامه نصیر بوشهر به بررسی مشکلات زنان بوشهری پرداخته و با طرح چند سوال از زنان نظرات آنها را جویا شده است
بنظر شما مهمترین مشکل زنان بوشهری چیست؟
‐ مشکل فرهنگی؟ سیاسی ؟اجتماعی ؟ اقتصادی؟ لطفا توضیح دهید
‐ برای رفع مشکل فوق الذکر چه راهکار یا پیشنهادی دارید؟

به نظر من مشکلات زنان به دو بخش تقسیم می شود
زنان خانه دار
و زنان شاغل
که هر کدام دغدغه مندی خاص خود را دارند. هرچند به دید هر یک مسئله بد تر از دیگری است اما مسائل و مشکلات پیش رویشان نشات گرفته از بار مسئولیت ها و احساس وظایفشان در قبال زندگی است.
از انظار مختلف در هر سطحی و هر طبقه ای زنان نیازمند همراهی، حمایت و آموزش هستند.
کمبود برخی امکانات و شرایط ویژه موجب پاره ای از مشکلات شده است.
از نظر فرهنگی در هر دو بخش زنان خانه دار و شاغل نباید اختلاف چشمگیری وجود داشته باشد، چرا که هر دو به سهم خود برای زندگی شان تلاش می کنند و رشد فرهنگی آن ها باعث رشد اطرافیان و مجموعه خویش است.
همانطور که می دانیم فرهنگ مجموعه ای افکار و اندیشه ها، باورها، خلاقیت و نوآوری است. علیرغم توسعه هایی که وجود دارد ،بیکاری،بی حوصلگی، پرخاشگری، کم طاقتی، عدم شکوفایی استعداد یا محدودیت های ذهنی و خانوادگی در رشد فرهنگی دامن گیر زنان بوشهری شده است.
از نظر سیاسی نیز، هر چند به نسبت گذشته گستره فعالیت سیاسی خصوصا برای بانوان چه در مجامع، مجالس و حتی فضای مجازی افزایش یافته ولی باز هم محدودیت های فرهنگی و شناختی و یا بحران های اجتماعی آن ها را از حضور و فعالیت بلقوه باز داشته است.
اگر بخواهم تاکید بیشتری بر روی مشکلات زنان بوشهری داشته باشم، این است که با درایت خود و حفظ حریم خانواده و ارزش های بنیادی خانه و خانواده از پاره ای فعالیت ها کناره گیری کرده اند. با این حال دیگر زنانی که دغدغه مند هستند چه با حفظ پاره ای مسائل چه با غیرتمندی تمام حضور خودشان را در اجتماع پر رنگ می کنند ، خطرات احتمالی را به جان می خرند ، ناملایمات را تحمل می کنند و قوی به راه و هدف خود ادامه می دهند. زیرا لزوم چیرگی بر مشکلات، داشتن توکل و ایمان و پشتکار است.
هنوز هم مشاهده می شود که برخی محدودیت های جنسیتی حال حاضر باعث خدشه دار کردن فعالیت های زنان شده است . برخی آن را پذیرفته و‌کناره گیری کرده اند و برخی دیگر با ایجاد خلاقیت و تلاش راه نفوذی پیدا کرده اند و زنان را با خود همراه ساخته اند.
آموزش صحیح،اصولی و همگامی در بهره بری از آموزش می تواند به پاره ای از مشکلات خاتمه دهد یا در رفع و رجوع آن هر چند کوچک موثر باشد. لازم است که همه زنان از این آموزش ها که به صورت حضوری و غیرحضوری است، بهره مند شوند.
همراهی و همگامی بانوان می تواند قدرتی را در بر داشته باشد که بر مشکلات عدیده فائق آمده و آینده و جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.
به نظر من وجود یک مجمع بانوان با وجود کارشناسان و متخصصین بالقوه و فعالین عرصه های مختلف شهری و نهادی برای هر استانی لازم و ضروری است.

  • منبع خبر : نصیر بوشهر