جواد امام سخنگوى جبهه اصلاحات ایران در مصاحبه اى به گفته هاى اخیر مجید متقى فر سخنگوى جبهه پایدارى در باره انتخابات آتى و وضعیت اصلاح طلبان مجلس پاسخ داد. سخنگوى جبهه اصلاحات گفت: “هر چند پاسخ دادن به این نوع سخنان دشوار است اما اگر پاسخ داده نشود، با القای این مطالب به جامعه، انحرافات […]

جواد امام سخنگوى جبهه اصلاحات ایران در مصاحبه اى به گفته هاى اخیر مجید متقى فر سخنگوى جبهه پایدارى در باره انتخابات آتى و وضعیت اصلاح طلبان مجلس پاسخ داد.
سخنگوى جبهه اصلاحات گفت: “هر چند پاسخ دادن به این نوع سخنان دشوار است اما اگر پاسخ داده نشود، با القای این مطالب به جامعه، انحرافات بیشتری ایجاد می شود. به اعتقاد من، آقای متقی فر و جریانی که ایشان سخنگوی آن است یا با جامعه و خاستگاه آن بیگانه هستند و یا اساساً مردم را نادیده گرفته اند. همین گفته ایشان مبنى بر این که “ما نمی‌توانیم برای مجلس، ۲۹۰ سلمان فارسی پیدا کنیم”، عجیب است. مگر قرار است ما سلمان فارسی انتخاب کنیم؟ ما باید اجازه بدهیم مردم در درجه اول از حق انتخاب شدن و انتخاب کردن برخوردار شوند و با به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت خود، نمایندگان مورد نظرشان را با حضور تمامی گرایش‌ها و سلایق سیاسی به عنوان برآیندی از کل جامعه در یک انتخابات کاملا آزاد و رقابتی انتخاب نمایند. حال ممکن است از بین نمایندگان منتخب مردم فردی همچون سلمان فارسی هم پدید آید یا خیر. سلمان فارسی که “ساختنی” نیست. مهم این است که مردم خودشان انتخاب کنند سلمان فارسی می‌خواهند یا شخص دیگری را. باید به خواست مردم احترام بگذاریم.
وی افزود: ایشان تهمت‌هایی را به اصلاح طلبان زده که مصداق بارز فرار رو به جلو است. این که آقایان مدعی “غرب گرایی اصلاح طلبان” هستند و دولت قبلی را غرب گرا می‌دانند چه مفهومی دارد؟ اعضای جبهه پایداری خود را انقلابی می‌دانند در حالی که تاریخچه این جریان و پدر معنوی آنها و انجمن حجتیه (آیت الله مصباح) نشان می دهد که ایدئولوژی ایشان نه تنها با انقلاب نسبتى ندارد، بلکه به نوعی در تقابل با اندیشه‌های امام است. اگر تعداد اندکی اشخاص که شامل اصول گرایان و از جمله اصلاح طلبان نیز می شود قبل از انقلاب برای گذراندن تحصیلات تکمیلی به آمریکا رفته اند ولى در خارج از کشور عضو انجمن‌های اسلامی بوده و بعد هم در جریان‌های انقلاب و دفاع مقدس حضور فعال داشته و به تثبیت نظام کمک کرده اند. لیکن امروز آقایانی که هیچ نقشی در انقلاب نداشته اند، سعی دارند انقلابی‌ها را کنار بزنند و آنها را به غرب گرایی متهم کنند که این اصلا هیچ توجیهی ندارد.
وی افزود: آقایان در شرایطی به دنبال یافتن نسبت اصلاح طلبان با امام و انقلاب هستند که تنها گروهی که نسبتشان با امام روشن است، اصلاح طلبانند. این موضوع بر کسی پوشیده نیست. اساساً این نوع نظارت استصوابی را که اکنون شاهدش هستیم، چه نسبتی با امام و انقلاب دارد؟ این نوع نظارت از کجا آمده است؟ آیا امام قائل به نظارت استصوابی بود؟ در زمان امام چرا نظارت استصوابی نبود؟! آیا اصلاح طلبان در برابر امام ایستادند یا جریان معروف به “۹۹ نفر”اصولگرا؟ کدامیک جلوی امام ایستادند؟ این جا است که می‌گویم آقایان فرار به جلو می‌کنند! مجلس ششم با اکثریت اصلاح طلب، بالاترین معدل ایثارگری را در ۶ دوره مجلس دارد.
جواد امام گفت: متاسفانه این جریان که خط فکری اش کاملاً برای جامعه روشن است با ادعای دروغین تبعیت از امام (ره)، به دنبال حذف جمهوریت نظام برخلاف میثاق ملی (قانون اساسی) و تبدیل نظام به حکومت اسلامی هستند. اینها به نام امام و بر خلاف اندیشه واقعی او، مردم را به انقلاب و نظام بدبین کرده اند. این جریان اگر قدرت و جرات پیدا کند، پرچم رسمی مخالفت با امام را به دست خواهد گرفت.
وى گفت: آقای متقی فر می‌گوید اصلاح طلبان در حال حذف شدن از قدرت و سیاست هستند، چرا شجاعت ندارید با صراحت اعلام کنید برای حذف اصلاح طلبان سالها برنامه ریزی کرده اید؟! اگر اصلاح طلبان در حال حذف شدن هستند، پس شما چرا تا این حد دست وپا می زنید؟ چرا برای حذف جریان‌های سیاسی و روی گردان شدن اکثریت مردم از صندوق، به بدعت گذاری های خطرناک و ضد مردمی روی آورده اید؟ اگر واقعا اصلاح طلبان در حال حذف شدن هستند، امکان رقابت در انتخاباتی آزاد را فراهم آورید. ادعا می کنید که اصلاح طلبان از بسیج و شهدا یادی نمی‌کنند! اصلاح طلبان خود منسوب به این جریان بوده اند و اگر بسیجی شکل گرفته در بستر دفاع از تمامیت ارضی و منافع ملی و حمایت تمامی آحاد مردم از جمله نیروهای خط امامی (اصلاح طلبان امروز) منهای جریان فکری منتسب به آقای مصباح بوده است. خوشبختانه سابقه این جریان در دوران دفاع مقدس بسیار درخشان و غیر قابل انکار است. با گذشت ۴۴ سال از انقلاب، از دید سلطنت طلبان و براندازان، همچنان اصلاح طلبان متهم ردیف اول هستند. امام فرمان تشکیل بسیج را دادند و این موضوع نیز افتخار همه ما است. اصلاح طلبان قائل به استفاده از نام شهدا برای رسیدن به اهداف سیاسی و استفاده ابزاری نبوده و نیستند. حفظ احترام خون شهدا و خانواده آنان و بسیجی که در راه منافع ملی قدم برداشته و باعث حفظ آب و خاک و ناموس ما شده، بر همه ما واجب است.
سخنگوى جبهه اصلاحات افزود: امام، میزان را رای مردم می‌دانستند، اما آقای مصباح، رای مردم را زینت می‌دانست. تفاوت امام با ایدئولوگ و رهبر فکری و معنوی آقایان این است. بنابراین بهتر است این جریان خود را به امام و انقلاب منتسب نکنند. این‌ جریان در گام دوم انقلاب تلاش کرده اند، آن‌هایی را که با امام و انقلاب نسبت واقعی دارند، حذف کنند. این افراد ادعا می کنند که ملت مخالف مذاکره اصلاح طلبان یا دولت قبل بوده است. دولت قبل، دولتى بوده که برآیند نظر اصلاح طلبان و رای اکثریت مردم بوده است. آقاى روحانی هیچوقت مدعی اصلاح طلبی نشده است. آقایان می‌گویند مذاکرات برجام، مخالف خواست ملت بوده است. اگر مخالف خواست ملت جلو رفته اند پس چرا شما هم امروز به دنبال همان مسیر هستید؟ مقصر این وضعیت اقتصادی که امروز مردم درگیر آن شده اند، خود شما هستید. شما حتی رای مردم را نپذیرفته و مردم را متهم به غرب گرایی و بی دینی کرده اید. تهمت را ما می‌زنیم یا شما؟! بر اساس حرف‌های شما، اکثریت مردم، غرب گرا محسوب می شوند. اگر دین دارید باید برای مردم حق قائل باشید. اسلام برای مردم حق قائل شده است، اگر پای بند انقلاب هستید، جمهوری اسلامی نیز مطابق قانون به مردم، حق انتخاب داده است. اگر دین ندارید حداقل آزاده باشید و اعتراف کنید که رای مردم را از اساس قبول ندارید.
جواد امام گفت: شما عمداً شرایطی را ایجاد کرده اید که مردم در انتخابات مشارکت نکنند. مجلس فعلی که از دید شما انقلابی است، رفتارهای غیر عقلانی بسیاری دارد، در صورتی که عملکرد یک انقلابی واقعی باید با عقلانیت همراه باشد. انقلابی گری بدون عقلانیت ارزشی ندارد و نمونه بارز آن داعش است که سابقه آن بر همگان روشن است. اگر مجلس بر خلاف خواست اکثریت قانون را اصلاح می‌کند، این قانون نیز از جامعیت لازم برخوردار نیست. جالب است که آقایان از همین مجلس انقلابی هم گله دارند و می‌گویند انتظارات آنها را برآورده نکرده است. پس این مجلس به دنبال اهداف جبهه پایداری بوده، نه خواست مردم ایران. جبهه پایداری حتی از جریان اصولگرا درخواست کرده، جایگاه این جبهه را تضعیف نکنند. جبهه پایداری اگر جایگاهی دارد از مردم است و باید خواسته‌های خود را در جهت حفظ نظام و یکپارچگی کشور تنظیم کند. برای این‌ها نه کشور، نه دین و نه مجلس مهم نیست. فقط به فکر جایگاه جبهه پایداری هستند. نه منافع ملی!
وی افزود: آقای متقی فر به اصلاح طلبان افترا زده که با گروه‌های مسلح ضد انقلاب همکاری می‌کند. این در حالی است که فرزند یک نماینده اصولگرای مجلس که اخیرا از زندان آزاد شده، سابقه همکاری با منافقین را داشته و یا فرزند مشاور یکی از کاندیداهای اصولگرای ریاست جمهوری اخیر و از اساتید دانشگاه امام صادق (ع) در اسرائیل است. واقعا این افراد با این سوابق مغشوش می‌توانند اصلاح طلبان را متهم کنند؟ آیا گذشته این افراد را می توان نادیده گرفت؟ این افراد منطبق با سوابق و نگاهی که دارند به دنبال محدود کردن اینترنت و تضعیف معیشت مردم هستند. جالب است که با صراحت می‌گویند جبهه پایداری با دولت رئیسی ارتباط سیستماتیک دارند. اگر این دولت متعلق به همه آحاد جامعه است و باید در قبال همه پاسخگو باشد چرا فقط با جبهه پایداری در تماس است؟!
سخنگوی جبهه اصلاحات گفت: این‌ها که می‌گویند سفره مردم را اصلاح طلبان کوچک کرده اند، باید به گذشته خود و دولت آقای احمدی نژاد رجوع کنند نه به وعده‌های محقق نشده دولت سیزدهم. این‌ها از برجام در کنار به اصطلاح خودشان فتنه ۸۸ یاد می‌کنند. برجام بحث مستقل دیگری دارد که با تایید رهبری و در راستای منافع نظام، انجام شده است. اگر مردم از عملکرد روحانی راضی نبودند دور دوم با رای بیشتر انتخاب نمی‌شد. مردم تعیین کننده هستند و نمی‌توانیم مردم را نادیده بگیریم. چهار دهه از انقلاب گذشته و باید از دستاورد‌های انقلاب حفاظت کنیم. دیگر دوران آزمون و خطا گذشته است.
از طرفی از رفراندم نام می برند و لیکن حضور مردم در مناسبات اجتماعی، سیاسی و مذهبی را به مثابه رفراندم گرفته، حال آنکه در قانون اساسی برای خروج از بحران‌ها و چالشهای موجود و دهها مشکل پیچیده در کشور می‌توان از این سازوکار استفاده نمود و کمتر به جاى مردم سخن بگویند. آقایان صحبت‌هایی می‌کنند که هیچ نسبتی با جمهوری و قانون اساسی ندارد.
وى اضافه کرد: صحبت از فعالیت احزاب می‌کنند که در قانون اساسی نیز تصریح شده اما در قوانین ما به آن پرداخته نشده و در نتیجه حزب هیچ نقشی در انتخابات ما ندارد. مگر می‌شود بدون حضور حداکثری مردم جمهوریت را پابرجا کرد؟ اصلاً دموکراسی بدون حضور اکثریت مردم بی معنی است. آیا قرار است یک اقلیت نظرات خود را بر اکثریت تحمیل کند؟
سخنگوى جبهه اصلاحات با تأکید بر این که باید بر اساس آن چه مورد قبول اکثریت مردم است حرکت کرد، گفت: قرار نیست مردم حتما با نظرات جبهه پایداری موافق باشند.این‌ها نه تنها مردم را قانع نکرده اند، بلکه اصلاح طلبان را هم متهم کرده اند. این‌ها می‌گویند حتی اگر کسی توبه کرد، نباید به وی فرصت داده شود. متاسفانه اقای متقی فر، بدون انصاف و عدالت سخنانی پر از تهمت، مطرح کرده است. این در حالی است که اصلاح طلبان رقیب این جریان نیستند، بلکه رقیب اینها مردم هستند. این انحرافی که در انقلاب و بر خلاف آرمانهای آن ایجاد شده و ما امروز شاهد آن هستیم هیچ مناسبتی با جمهوری و اندیشه امام ندارد.

  • منبع خبر : کانال جبهه اصلاحات ایران