«در تعطیلات نوروزی دور استان های بوشهر و هرمزگان را خط بکشید.» مخاطب این پیام مسئولان این دو استان، بیش از همه ساکنان نواحی مرکزی و جنوبی ایران و پایتخت نشینان هستند که هر سال از مسیرهای جاده ای، هوایی و ریلی خود را به سواحل و بازارهای این دو استان می رساندند و […]

 

«در تعطیلات نوروزی دور استان های بوشهر و هرمزگان را خط بکشید.» مخاطب این پیام مسئولان این دو استان، بیش از همه ساکنان نواحی مرکزی و جنوبی ایران و پایتخت نشینان هستند که هر سال از مسیرهای جاده ای، هوایی و ریلی خود را به سواحل و بازارهای این دو استان می رساندند و ساحل خلیج فارس پر می شد از گردشگرانی که آمده بودند تا از آفتاب و هوای بهارانه جنوب لذت ببرند و دربازارهای سنتی و مدرن این دو استان بچرخند. کرونا از هم اکنون راه را بر این گردشگران بسته است.

فریدون همتی، استاندار هرمزگان در گفت و گو با «ایران» با تاکید بر اینکه از نصب چادر در پارک ها و بوستان های این استان بشدت جلوگیری می شود و حتی اجازه نصب چادر به گردشگران در سواحل هم داده نخواهد شد، افزود: کنترل و مراقبت تردد مسافران در مبادی ورودی استان باید به طورجدی و شدید اعمال شود.  وی همچنین یادآور شد: هیچ گونه خدمات و تسهیلاتی به گردشگران در هیچ یک از شهرستان های استان هرمزگان ارائه نمی شود و این سیاست در راستای سیاست های دولت برای حفظ سلامتی مردم است.

همتی با اشاره به اینکه در ورودی استان، مسافرانی هم اگر باشند حتما غربالگری خواهند شد، ادامه داد: در صورت موارد مشکوک، مسافر به شهرش برگردانده خواهد شد و اگر تمایل داشته باشد در استان با هزینه شخصی قرنطینه می شود.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: به فرمانداران دستور داده شده با اعزام اکیپ های کنترل و بازدارنده از سفرهای غیر ضروری؛ نسبت به ترددهای درون شهری و حتی روستایی کنترل شدیدتری داشته باشند. در حال حاضر تمام ورودی های استان از مرز استان های همجوار به طور زمینی، ریلی و دریایی کاملا کنترل می شوند. در موارد مشکوک سعی می شود مسافر را راضی کنیم تا برگردد در صورت اصرار با هزینه خودشان قرنطینه خواهند شد. استاندار هرمزگان خودداری از ترددهای غیر ضروری و رعایت نکات بهداشتی را برای پیشگیری از بیماری کرونا مورد تاکید قرار داد و گفت: فرمانداران با جدیت در راستای آموزش عمومی مردم و فرهنگ سازی پیشگیری از بیماری کرونا در همه شهرستان های استان گام بردارند. وی از مردم درخواست کرد با توجه به اینکه هرمزگان استانی مهاجرپذیر است و نمی شود مانع ورود و ترددشان شد؛ جز در موارد ضروری به هرمزگان سفری نداشته باشند.  او گفت: «قول می دهیم بعداز پایان این بحران کرونا با تمامی امکانات در استان پذیرای مردم کشورمان باشیم.»

سعید کشمیری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهرنیز در گفت و گو با «ایران» اظهار داشت: به مردم در سراسر کشور توصیه می کنیم به ماندن در خانه هایشان متعهد باشند و سفرهای غیر ضروری خود رابه زمان های دیگر موکول کنند. ورود مسافر به استان در این برهه زمانی واقعا قابل درک نیست. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با تاکید بر اینکه در استان بوشهر مبادی ورودی استان با کمک همکاران ما در نیروی انتظامی، هلال احمر و نیروهای بسیج و شبکه بهداشت بشدت کنترل می شود، افزود: مسافرها در مبادی استان غربالگری می شوند و مواردی که از سوی همکاران ما مشکوک تشخیص داده شوند به قرنطینه می روند یا به شهرشان برگردانده خواهند شد.  مسافرانی هم که ازشهرهای آلوده به استان ما سفر داشته باشند، به نقاطی که فرمانداری به این منظور تدارک دیده فرستاده می شوند. در صورتی که مسافر تمایلی به این کار نداشته باشد به شهرش برگردانده می شود و اصلا اجازه ورود به استان را ندارد.

  • منبع خبر : نصیر بوشهر