نصیر بوشهر – احمد خواجه حسنی – در جامعه آپولیتیسم (سیاست زده) امروزی که بحران بی تفاوتی اجتماعی روند روبه رشدی را در حال گذار است و برخی از فعالین حوزه رسانه، فرهنگ ارادت ورزی مسؤل پیشه کرده، عطای قلم حقگو را به لقایش بخشیده و رسالت رسانه ای را بوسه زده و در طاقچه […]

نصیر بوشهر – احمد خواجه حسنی – در جامعه آپولیتیسم (سیاست زده) امروزی که بحران بی تفاوتی اجتماعی روند روبه رشدی را در حال گذار است و برخی از فعالین حوزه رسانه، فرهنگ ارادت ورزی مسؤل پیشه کرده، عطای قلم حقگو را به لقایش بخشیده و رسالت رسانه ای را بوسه زده و در طاقچه اتاق بی تفاوتی قاب کرده اند، مسؤلیت پذیری و ابراز وجود یک شهروند (امیرعباس دهباشی) عطف به مفاد حقوق شهروندی، در آستانه نوروز منجر به تحمل حبس و شلاق می گردد که با تفکیک و واکاوی علت و معلول، در نوع خود نیازمند کنکاش و آسیب شناسی اجتماعی دارد.

حسب مبانی جامعه شناختی انسان یک موجود اجتماعی است وهر انسان بالغ و آگاهی به این موضوع واقف است که سرنوشت اش به سرنوشت جامعه ای که در آن زندگی می کند گره خورده و از این روست که برای حل مسائل و معضلات جامعه، کل افراد آن جامعه باید دخیل باشند.

نیک آگاهید که هرچه در یک سیستم باز ، عدم شفافیت و
پاسخگویی بیشتر باشد به همان تناسب فساد افزایش خواهد یافت وبالعکس هرچه ضریب پاسخگویی در یک سیستم بیشتر باشد فساد کمتری درآن سازمان جریان خواهد داشت.
در این راستا در برخی از کشورها، ساختارها به شکلی ساماندهی شده‌اند که قانون افشای نفع عمومی(سوت زنی)را تصویب و در جامعه نهادینه کرده اند.
(اصطلاح سوت‌زنی از رفتار ماموران پلیس اقتباس شده است.)

پیرو گزارش پایگاه سوت زنان بین المللی، دولت ایالات متحده آمریکا از ۳۰ سال گذشته تاکنون نزدیک به ۵ میلیارد دلار به سوت زنان پاداش پرداخت کرده اند.
در جوامع آکواریومی و توسعه یافته پاداش و جوایز قابل توجهی به افشاگران تخلفات و فسادهای موجود اختصاص می یابد و این در حالی است که در کشور ما سوت زنان را به نحوی از انحاء چنان نقره داغ می کنند که سوت و صوت را از هم تمیز نخواهند داد !!!

افشاگران بعد از سوت زنی و افشا کردن فساد از سوی مراجع ذیصلاح حمایت که نمی شوند،شوربختانه بیش از مفسدان تحت فشار قرار می گیرند که رخداد اینگونه برخوردها سلامت عمومی جامعه را به خطر می اندازد و رأساً با زبان بی زبانی آیه ۱۸ سوره بقره را تداعی می کنند بدین مضمون که *صُمٌّ بُکْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لَا یَرْجِعُونَ*
(از شنیدن حقّ کر و از گفتن حقّ گنگ و از دیدن حقّ کور شوید.)

بایسته می نماید نهادهای ذیربط به جهت جلب مشارکت عمومی در پذیرش مسئولیت اجتماعی و فعال کردن ظرفیت مطالبه گری مردمی در مقابله با سوء جریانات و استفاده از بسترها و ظرفیت های شبکه های اجتماعی نیل به شفافیت و مبارزه با فساد مبادرت ورزند.

امام علی علیه السلام در قرون گذشته به روا فرموده اند:
شما در زمانى قرار گرفته اید که گوینده سخن حق درآن کم، و زبان از گفتار راست عاجز و همراهان حق، خوارو ذلیل اند.(خطبه۲۳۳ نهج البلاغه)
چرایی اینکه فرموده مولای متقیان در سده کنونی مصداق دارد قابل تأمل و محل سؤال است که چرا و چگونه است که در ابتدای انقلاب افراد خود را فدای نظام اسلامی می کردند اما امروز نظام را فدای خود می کنند، اعتماد عمومی را افول می بخشند و جامعه را سرخورده و خاسر می کنند.

نکته؛
۱) این یادداشت بر پایه ادعا و اظهارات آقای عبدالرضا صادقی رئیس شورای شهر دیلم و وکیل مدافع دهباشی تنظیم گردیده و نگارنده از وجه غالب این منازعه اطلاع مؤثقی نداشته و در مقام تأئید یا رد فرامین نامبرده نمی باشد.

۲) مفروض بر اینکه صحت و سقم اطلاعات دهباشی محرز نبوده، در برهه ای که معدودی از مدیران، برخی نمایندگان مجلس و مسؤلین دستگاه های مختلف با بلیه ای از انباشت و تخلفات گوناگون با فراغ بال در تعطیلات نوروزی به سر می برند حبس یک فعال رسانه ای بسیار ناخوشایند می نماید.

  • منبع خبر : نصیر بوشهر