فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به تأکیدات دوباره مقام معظم رهبری برای فراهم شدن فضای مطلوب مشارکت حداکثری گفت: پایداری‌ها و حامیان دولت اصلا از این سخنان رهبر معظم انقلاب خوشحال نشدند و این رویکرد را در انتخاب تیتر رسانه‌های شان نشان دادند. به گزارش نامه نیوز، فضای سیاسی کشور به […]

فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به تأکیدات دوباره مقام معظم رهبری برای فراهم شدن فضای مطلوب مشارکت حداکثری گفت: پایداری‌ها و حامیان دولت اصلا از این سخنان رهبر معظم انقلاب خوشحال نشدند و این رویکرد را در انتخاب تیتر رسانه‌های شان نشان دادند.

به گزارش نامه نیوز، فضای سیاسی کشور به شدت انتخاباتی شده و اصلاح‌طلبان نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ منتها با یک تغییر رویه. آن‌ها که همیشه افزایش مشارکت را عنصری به نفع خود و کاهش مشارکت را به نفع اصولگرا‌ها تلقی می‌کردند؛ این روز‌ها با چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای نه تنها تلاشی برای افزایش مشارکت نمی‌کنند، بلکه می‌کوشند سردی فضای سیاسی را به عدم فعالیت خودشان گره بزنند!

درباره چرایی این تغییر رویه اصلاح‌طلبان با محمد مهاجری، گفتگو کرده‌ایم. او با اشاره به تلاش اصلاح‌طلبان برای بهره‌برداری سیاسی از عدم مشارکت در انتخابات گفت: وقتی فضای سیاسی حاکم بر جامعه به گونه‌ای است که اگر مقبول‌ترین فرد هم در تهران اعلام کاندیداتوری کند میزان مشارکت به ۳۰ درصد نمی‌رسد، علت را باید بی اعتمادی مردم جستجو کرد.

وی با اشاره به وقایع ۴ سال گذشته ادامه داد: قول‌های بی پشتوانه مسئولان اجرایی و نمایندگان مجلس اعتماد جامعه را با خاک یکسان کرد، نمونه بارزش هم وعده‌های برجامی آقای روحانی بود که به هیچ جا نرسید. از آن طرف هم دولت آقای رئیسی که بر دلسردی جامعه افزود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: حالا اگر مردم در انتخابات شرکت نکنند؛ اصلاح طلبان مترصدند که بگویند «ما نیامدیم و مردم هم شرکت نکردند»، اما واقعیت آن است که درون جبهه اصلاحات اختلاف خیلی شدید است. حزب اتحاد ملت رسما می‌گوید در انتخابات شرکت نمی‌کند، در مقابل سایر احزاب اصلاح طلب چنین اعتقادی ندارد و حتی اگر ببینند در نظرسنجی‌ها سطح مشارکت حدود ۲۰ درصدی بهبود پیدا کند هر طور شده به صحنه انتخابات بیایند.

وی افزود: اصلاح طلبان حامی مشارکت در انتخابات حتی اگر ۶۰ کرسی هم در مجلس آینده به دست آورند خود را پیروز تلقی خواهند کرد. از این روز اصلاح طلبان الان دنبال ماهی‌گرفتن هستند؛ اگر ماهی به قلاب شان گیر کند می‌گویند «پیروز شدیم»، اما اگر ماهی نصیب شان نشد، می‌گویند «ما که گفتیم این دریاچه ماهی ندارد» بنابراین اصلاح طلبان دنبال یک بازی برد-برد هستند.

مهاجری با اشاره به تأکیدات دوباره مقام معظم رهبری برای فراهم شدن فضای مطلوب مشارکت حداکثری یادآور شد: پایداری‌ها و حامیان دولت اصلا از این سخنان رهبر معظم انقلاب خوشحال نشدند و این رویکرد را در انتخاب تیتر رسانه‌های شان نشان دادند. اصولگرایان معتدل نیز الان منتظرند ببینند شورای نگهبان چقدر به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب عمل می‌کند، چون هنوز این نگرانی وجود دارد که شورای نگهبان همچون انتخابات ۱۴۰۰ عمل کند.

وی با بیان اینکه حتی اگر دایره تأییدصلاحیت شدگان نیز وسیع شود، مهم حاکم کردن فضای نشاط انتخاباتی در جامعه است، ادامه داد: هیچ نشانه و موضع قوی از دولت برای شکل گیری این فضا دیده نمی‌شود؛ دلیلش هم روشن است وقتی لایحه بودجه در مجلس ضعیف یازدهم رد می‌شود، اگر مجلس قوی با پشتوانه رأی بالا روی کار آید؛ اوضاع برای دولت از این هم سخت‌تر خواهد شد.

  • منبع خبر : فرارو