در شوره‌زارهای بوشهر متولد شدم، پدرم ملوان بود؛ ملوان‌ها کارگران زحمتکش کشتی هستند برای کسب روزی حلال دل به دریا می‌زنند. دوران خوش آن ایام به خوبی در کنار پدر و مادر مهربانم سپری کردم و همیشه سعی کردم با کمترین دستمزدها هم کار کنم و مستقل باشم. در کنار کار به ادامه تحصیل هم […]

در شوره‌زارهای بوشهر متولد شدم، پدرم ملوان بود؛ ملوان‌ها کارگران زحمتکش کشتی هستند برای کسب روزی حلال دل به دریا می‌زنند. دوران خوش آن ایام به خوبی در کنار پدر و مادر مهربانم سپری کردم و همیشه سعی کردم با کمترین دستمزدها هم کار کنم و مستقل باشم.

در کنار کار به ادامه تحصیل هم پرداختم و به دلیل علاقه بسیاری که به شغل معلمی داشتم چند صباحی توفیق تدریس پیدا کردم ولی بعد از یک مدت به دلیل علاقه ای که به پزشک شدن داشتم ، زمانی که کوچک بودم خانواده‌هایی را می دیدم که برای درمان از اطراف به بوشهر می‌آمدند و ناچار بودند در پیاده رو بخوابند از همان زمان همیشه آرزو می‌کردم ایکاش یک پزشک بودم و به مردم خدمت می‌کردم بر همین اساس تغییر رشته دادم و به مدت هفت سال رشته پزشک عمومی انتخاب و به ادامه تحصیل پرداختم و بعد از آن به مدت سه سال در اصفهان تخصص بیهوشی خواندم.

« دکتر عبدالرحیم مهرور» متخصص بیهوشی است، پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس گذرانده و تخصص بیهوشی هم از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به پایان رسانده است و در حال حاضر در بیمارستان شهدای خلیج فارس استان بوشهر در حال خدمت به بیماران کرونایی است.
از دوران جنگ بگویید:
در جنگ تحمیلی هر کسی بنا به وظیفه‌ای که داشت در میدان حضور پیدا می‌کرد و من هم به نوبه خودم سعی کردم حضوری موثر داشته باشم  در عملیات والفجر ۸ حضور داشتم البته توضیح بیشتر در این باره  در کتاب «از بوشهر تا فاو» حدود ۱۵ صفحه با همکاری آقای حسینی گردآوری شده و به صورت مفصل توضیح داده شده است و همین لباسی که در تصویر پوشیده‌ام لباس شیمیایی است زیرا که در این عملیات سمت بنده علاوه بر رزمندگی، خنثی کننده بمب‌های شیمیایی هم بوده است.

جنگ بیولوژیکی از جنگ سخت، سختر است!
اصولاجنگ‌ها خانمان سوزند اما جنگ  بیولوژیکى بر خلاف جنگ هـشت ساله دشمن نامریى است به همین دلیل مبارزه با آن سختر و مهلک‌تر است.
وضعیت کرونا ویروس در استان بوشهر چطور ارزیابی می‌کنید؟
تعداد بیماران مبتلا به کرونا در استان بوشهر تا روز جمعه ۱۵ فروردین ۱۰۵ نفر شامل ۵۹ مرد و ۴۶ زن است که به نسبت دیگر استان‌ها وضعیت بهتری دارد و اگر آلودگی هم هست ناشی از مسافرت افراد دیگر به این استان است که می‌توانند عامل انتشار این ویروس باشند. اگر مردم همکاری لازم داشته باشند و بهداشت فردی را رعایت کنند این ویروس را شکست خواهیم داد.
چه خاطره‌ای از زمان خدمتتان در بین بیماران کرونایی دارید؟
چند روز قبل از عید در نیمه شب، خانمى ٣٩ ساله اهل یکى از روستاهاى استان هوشیار اما با تنگى نفس به بیمارستان شهدای خلیج فارس مراجعه نمود که سریعا خودم را به ICU رساندم اقدامات اولیه درمان برایش شروع کردم تا یک ساعت بر بالینش بودم  اما متاسفانه در ناباورى یک ساعت بعد زنده زنده زنده پر پر شد. یکى از علت‌هاى آن وحشى بودن کروناست که تاکنون تاریخ پزشکى نتوانسته بود این وقایع را تجربه و ثبت کند.

حرف پایانی شما
کرونا امروزه ثابت کرد که همه انسانها از هر رنگ، نژاد، قوم، دین و آیین به همدیگر وابسته‌اند ولیکن از این بین اقشارى چون پرستاران، تکنسین‌ها و کارگران خدماتى بیمارستان‌ها با توجه به آلودگى‌هاى زیست محیطى که بیش از بیش براى همگان نمایان است جزو خواص هر جامعه‌اى مى‌باشند.
در جهان هستى تغییرات و رخدادهاى بى شمارى تجربه نموده‌ایم که گاه به سود یا ضرر ما مى‌باشد و در این رخدادها علم، تجربه وانسانیت نقش بسزایى داشته است. تاکنون بیشتر به این خیال بودم که به  تنهایى مى‌توانم فرشته نجات انسانها در بحرانهاى سلامت باشم و به همین خیال رفتارم اندکى مغرورانه بود و گاهى حتى در راه رفتنم مى توانستم آن رفتارهاى ناپسند را درک کنم و عواملى چون علم، غرور و ثروت مانع از این مى‌شد که لحظه‌اى هم بر رفتارهایم نقد و یا  تجدید نظر کنم تا اینکه کرونا به بنده نشان داد که خط اول درمان و سلامت همین فرشتگان نجات بیماران در بیمارستانها، پرستاران هستند که با کارهاى طاقت فرسایشان خستگى، ناتوانى و درماندگى را از جسم و روح و روان بیماران مى زدایند هر چند که در مقطعى از زمانهاى خاص مورد بى مهرى افراد محدودى از هموطنان قرار مى گرفتند اما باید براى همیشه قدردانشان باشیم و اگر چه تا کنون حاکمیت هم نتوانسته ذره اى از خسارتهاى روحى و مالى این قشر گرانقدر جبران نماید اما از این به بعد من و هموطنانم به چنین همکاران زحمتکش و فرشته نجات سلامت  مى بالیم و به دستان پر توان شفا بخششان بوسه مى زنیم .

  • منبع خبر : خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر