با معرفی ۶ نامزد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و در مدت زمان اندک باقی مانده تا انتخابات، در ۸ تیرماه، کاندیدا‌ها فرصت کوتاهی برای صحبت از وعده‌های خود و شرکت در مناظره‌هایی دارند که صدا و سیما برایشان تدارک دیده است. مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و محمدباقر […]

با معرفی ۶ نامزد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و در مدت زمان اندک باقی مانده تا انتخابات، در ۸ تیرماه، کاندیدا‌ها فرصت کوتاهی برای صحبت از وعده‌های خود و شرکت در مناظره‌هایی دارند که صدا و سیما برایشان تدارک دیده است.

مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و محمدباقر قالیباف، شش نفری هستند که در چهاردهمین دور انتخابات ریاست جمهوری با یکدیگر رقابت خواهند کرد و این در حالیست که برخی کاندیدا‌های میانه رو از جمله علی لاریجانی رد صلاحیت شده اند.

علی لاریجانی در واکنش به رد صلاحیت خود در پیامی گفته است: «امیدوار بودم با یاری شما بتوانیم موانع را مرتفع و مسیر توسعه ملی ایران را فراهم نماییم. شورای محترم نگهبان علی‌رغم نظرات مثبت نهاد‌های مسئول و حکم قوه قضاییه در رد برخی دعاوی گذشته آن شورا، با ساز و کاری غیر شفاف، مانع در مسیر چنین همراهی به وجود آورد. مسیر خدمتگزاری به مردم و حل مشکلات ملت، متوقف نخواهد شد.».

روز‌های پیش از مشخص شدن افراد تایید صلاحیت شده، تعدادی از ثبت نام کنندگان در انتخابات، دست به انصراف زودهنگام زدند. ترکیب معرفی شده در انتخابات که به زعم برخی از اصلاح طلبان ترکیب یک در برابر ۶ است، قرار است به زودی یکدیگر را پای صندوق‌ها به چالش بکشند. گرچه هنوز مشخص نیست چه تعداد از این افراد در انتخابات شرکت خواهند کرد و آیا برخی به نفع دیگری انصراف خواهند داد یا خیر.

با توجه به این شرایط پرسش‌هایی مطرح است از جمله درباره چگونگی روند تایید صلاحیت‌ها و چگونگی احتمال ایجاد شور انتخاباتی با توجه به افراد تایید صلاحیت شده. منصور حقیقت پور، فعال سیاسی اصولگرا در گفتگویی به این پرسش‌ها پاسخ داده است:

منصور حقیقت پور گفت: «با توجه به شرایطی که کشور دارد پس از سانحه سقوط هلیکوپتر، نوعی وحدت ایجاد شد که می‌توانست توسعه پیدا کند. اکنون می‌بینیم که از یک جناح، اشخاص متعددی تایید صلاحیت شده اند و از جناح مقابل تنها یک نفر تایید شده است. ضمن این که من تصور می‌کنم این انتخابات می‌توانست چهارضلعی باشد. یعنی دو ضلع آن را اصولگرایانی داشته باشند که بعضا با یکدیگر تفاهم هم ندارند و دو ضلع دیگر را اصلاح طلب‌ها تشکیل دهند، نه این که فقط آقای پزشکیان باشد.

ضلع دیگر اما، می‌توانست شامل آن‌هایی باشد که به عنوان کاندیدای مستقل شناخته می‌شوند و می‌توانستند نماینده قشر عظیمی از جامعه باشند، مثل آقای لاریجانی که رد صلاحیت شد. این نوع حذف، تاثیر خود را در جامعه خواهد داشت. اگر کاندیدا‌های حاضر در انتخابات به شکل چهارضلعی تنظیم می‌شدند، شاید شرایط به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.»

وی افزود: «آقای پزشکیان شخصی است که می‌تواند در مناظره‌ها موفق باشد، چرا که هم شخص صادقی است و هم انسان درستی است. کلام آقای پزشکیان هم که مبتنی بر صداقت است می‌تواند تاثیرگذار باشد. اما در طرفی دیگر، آقایان یک ادبیات را استفاده می‌کنند. اگر کنار آقای پزشکیان، آقای لاریجانی یا آقای جهانگیری هم بود، طبیعیتا که شور بیشتری در مناظره‌ها ایجاد می‌شد. در حال حاضر اگرچه شور انتخاباتی رخ می‌دهد، اما حد این شور در حدی نیست که انتخابات را به ۶۰ درصد مشارکت برساند. اگر آقایان جهانگیری و لاریجانی هم در جمع تایید شده‌ها بودند، بحث‌هایی داغ‌تر را شاهد بودیم و مردم هم بیشتر برای شرکت در انتخابات ترغیب می‌شدند.»

این فعال سیاسی اصولگرا در ادامه گفت: «برخی از کاندیدا‌های فعلی پوششی هستند و اصلا «پوششیون» معلوم هستند. آن‌هایی که تصمیم به پوششی بودند گرفته‌اند، در انتخابات به سمت لجن پراکنی می‌روند. مطمئن باشید که تعدادی از پوششی‌ها از دور انتخابات کنار خواهند رفت و نهایتا انتخابات بین دو یا سه نفر جدی‌تر خواهد شد و به دور دوم هم خواهد رفت. بین کاندیدا‌های اصولگرا، آقای قالیباف، از سایرین اقبال بالاتری دارد.»

  • منبع خبر : فرارو