ارسطو فیلسوف بزرگ یونانی می گوید: آموزش و پرورش بیش و پیش از هر چیز دیگر باید محل اعتنای قانونگذار و دولت ها باشد.غفلت از امر آموزش و تربیت همیشه به حکومت ها سخت زیان می رساند. شوربختانه سالهاست که آموزش و پرورش ایران دیگر در اولویت دولت و مجلس نیست.عدالت آموزشی در قوانین عادی […]

ارسطو فیلسوف بزرگ یونانی می گوید: آموزش و پرورش بیش و پیش از هر چیز دیگر باید محل اعتنای قانونگذار و دولت ها باشد.غفلت از امر آموزش و تربیت همیشه به حکومت ها سخت زیان می رساند.

شوربختانه سالهاست که آموزش و پرورش ایران دیگر در اولویت دولت و مجلس نیست.عدالت آموزشی در قوانین عادی تجلی نمی یابد. در مورد جایگاه و اهمیت شغل معلمی،تصمیم مهم و مؤثری اتخاذ نمی شود.اگر دولت و مجلس،شغل معلمی را خطیر می پندارند(که هست) باید برای خروج از این وضعیت تصمیمات جدی،کارآمد و واقع بینانه اتخاذ نمایند.

نمود کارآمدی دولت و مجلس(این دو قوه باید همیاری و هم پوشانی داشته باشند)از نظر فرهنگیان،برآورده شدن مطالبات شفاف آنهاست.

مهمترین مطالبه ی فرهنگیان،حل معضل معیشتی آنهاست و دیگر انتظار ندارند دولت و مجلس با افزودن درصدی به حقوق آنها این مشکل را حل شده فرض کنند بلکه انتظار دارند:

رتبه بندی معلمان،همسان سازی حقوق بازنشستگان،پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته،سازمان دادن به وضعیت رفاهی معلمان و نیازمندی های مدارس و رسیدگی به امور آموزش و تحصیلاتی دانش آموزان مورد عنایت ویژه دولت و مجلس قرار گیرد.

برخورداری از بیمه کامل خدمات درمانی و بیمه تکمیلی و همچنین برخوردار بودن معلمان از امنیت شغلی و صنفی از دیگر خواسته های به حق فرهنگیان ایران است.

 

رئیس جمهور محترم جناب آقای رئیسی

در مجالس گذشته و دولت های گذشته آنچه بیشتر از همه به گوش رسیده،مشکلات،تنگناها و مشقات بر سر راه دولت و عدم همراهی مجلس با دولت (و بالعکس) در زمینه ی هموار کردن این مشکلات بوده است.

دولت محترم و مجلس انقلابی در شعارهای انتخاباتی وعده های بزرگی در جهت رفع مشکلات آموزش و پرورش داده اند.انتظار می رود در عملکرد نیز رضایت اجتماعی را به مردم هدیه دهند.

یکی از بزرگترین مطالبه گران از دولت و مجلس در این سالها فرهنگیان بوده اند.

اکنون که روحیه ی همدلی، همراهی و همکاری در تمامی ارکان اصلی و اساسی تصمیم گیری، قانونگذاری و اجرایی کشور وجود دارد انتظار می رود دولت و مجلس با ایجاد بستری نو از تسهیلات کاری و رفاهی،انگیزه از دست رفته برخی از فرهنگیان را به آنها بازگردانند.بی انگیزه بودن فرهنگیان،مهمترین مسئله دردناک آموزش و پرورش است که می توان آن را نمودی از بحران زدگی این دستگاه بنیادین تعلیم و تربیت دانست.

بحران یا فقدان و یا دست کم کاهش انگیزه حرفه ای که در میان عموم معلمان است،خود مولود تبعیض و شکاف ژرفی است که میان مجموع حقوق فرهنگیان با سایر کارکنان کشوری و لشکری مستخدم دولت وجود دارد.

رئیس جمهور محترم

طرح رتبه بندی معلمان یکی از پیوست های اصلی سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش است که از آن می توان به عنوان مطالبه ای قانونمند و به حق در راستای ارتقای کیفی تعلیم و تربیت و همچنین تأثیرگذار در وضعیت معیشتی معلمان یاد کرد.این طرح با هدف ارتقای منزلت اجتماعی و جایگاه حرفه ای منابع انسانی و با تأکید بر نقش معلمان و به عنوان ریلی برای توسعه به تصویب رسیده است.

همه عظمتی که در تربیت است بر عهده و به پشتوانه شغل معلمی است.لذا باید به گونه ای عمل شود که این شغل به بهترین وجه در جامعه مورد تکریم قرار گیرد.

اجرایی شدن این مطالبه دیرینه فرهنگیان نیاز به عزم جدی دولت و مجلس انقلابی دارد.

عدم اجرای این طرح تا کنون باعث بدبینی جامعه بزرگ فرهنگیان شده است در حالی که سایر مجامع علمی کشور از مزایا و حقوق مکفی برخوردار گشته اند.

جناب آقای رئیس جمهور

تصویب طرح (کامل و نه به صورت نیم بند)رتبه بندی معلمان با فوریت و پیگیری تایید آن در شورای محترم نگهبان،بخشی از مطالبات به حق و جدی معلمان شریف و زحمت کش کشور می باشد که از شما و دولت محترم انتظار دارند.معلمان کشور خواستار هستند که اقداماتی جدی و عملی در این راستا صورت گرفته تا به دور از شعار درمانی دورنمای روشنی در افق اجرا را شاهد باشند.

با احترام و نظر بذل عنایت

انجمن اسلامی معلمان استان بوشهر

  • منبع خبر : نصیر بوشهر