نویسنده قصد دارد در چندین قسمت، دلایل شکست خانم دکترسکینه الماسی نماینده مجلس دهم درحوزه جنوب را تشریح کند. سکینه الماسی تنها بانویی است که موفق شده بود درحوزه انتخابیه جنوب استان بوشهر به مجلس شورای اسلامی راه یابد.با توجه به جنس قدرت و رقابت های مردسالارانه در ساخت سیاسی جامعه ایران،هرگز نمیتوان پیش بینی […]

نویسنده قصد دارد در چندین قسمت، دلایل شکست خانم دکترسکینه الماسی نماینده مجلس دهم درحوزه جنوب را تشریح کند.

سکینه الماسی تنها بانویی است که موفق شده بود درحوزه انتخابیه جنوب استان بوشهر به مجلس شورای اسلامی راه یابد.با توجه به جنس قدرت و رقابت های مردسالارانه در ساخت سیاسی جامعه ایران،هرگز نمیتوان پیش بینی کرد آیا این اتفاق در آینده ای دور و یا نزدیک تکرار خواهد شد یا خیر. در انتخابات مجلس نهم،الماسی ناباورانه به کرسی مجلس ، بسیار نزدیک شده بود.او نه تنها برای بسیاری از مهره های قدرت در حوزه ها ی سیاست استان ناشناخته بود،بلکه بدون نفوذ افراد سرشناس و حلقه ای که بعدها او را در مجلس دهم همراهی کردند توانست اینقدر به حریم مجلس نزدیک شود.
رقیب اصول گرای الماسی همانی بود که تا دو دوره ی بعد هم رهایش نکرد.شیخ موسی احمدی.
موسی احمدی با ۳۵ هزار رای نفر اول و سکینه الماسی با ۲۲ هزار رای نفر دوم انتخابات مجلس نهم شدند.عده ای بر این باور بودند که بانوی نجیب سیمای جنوب استان در همین اولین گام حضور خود، به نقطه ی پیروزی بسیار نزدیک تر از آن چیزی بود که بعدها اعلام شد.اما نتایج رسمی انتخابات رقم اختلاف را بیش از ۱۰ هزار رای نشان میداد.
۲۲ هزار رای الماسی در مجلس نهم دانه به دانه جمع شده بود و او طی سالهای خاموشی و در سکوت، خانه به خانه از هوادارانش قول حمایت گرفته بود، بی آنکه موجی ایجاد شده باشد.
چهار سال گذشت تا انتخابات مجلس دهم فرا رسید. در این مدت الماسی از پای ننشسته بود و شیخ هم نتوانسته بود عملکرد مطلوبی را در مجلس نهم از خود نشان دهد.این بار وزن سیاسی و اقبال عمومی در جنوب استان بیشتر به الماسی نزدیک شده بود.افرادی که همواره در انتخابات مترصد آن میشوند خود را به فرد پیروز نزدیک کنند، به حلقه اطرافیان الماسی نزدیک تر شده بودند و این امر نشان از یک پیروزی میداد.شیخ اصول گرا دوباره رقیب سایه به سایه الماسی بود.آرا شمارش شد.در حوزه انتخابیه دیر، کنگان ،جم و عسلویه در مجلس دهم ، سکینه الماسی با ۴۲ هزار رای و حجت الاسلام موسی احمدی با ۳۵هزار رای نفر اول و دوم شدند و بلاخره این بانوی جمی توانست صندلی مجلس شورای اسلامی را برای اولین بار تصاحب کند.اما چرا الماسی پس از یک دوره نمایندگی شکست خورد و رقیب دیرینه اش برای دومین بار به مجلس راه پیدا کرد؟/ در بخش های بعدی این پرونده، به دنبال شرح پاسخ این پرسش خواهیم بود.

  • منبع خبر : نصیر بوشهر