نرخ دلار در روزهای تعطیل هم نوسانات قابل توجهی را نسبت به روزهای قبل از تعطیلی داشته است. هرچند صرافی های بانکی و غیربانکی مجاز به فروش ارز تعطیل هستند اما این آمارها که توسط دلال های بازار ارز رد و بدل می شود دلار را به ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان کشانده است. نوع […]

نرخ دلار در روزهای تعطیل هم نوسانات قابل توجهی را نسبت به روزهای قبل از تعطیلی داشته است. هرچند صرافی های بانکی و غیربانکی مجاز به فروش ارز تعطیل هستند اما این آمارها که توسط دلال های بازار ارز رد و بدل می شود دلار را به ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان کشانده است.

نوع دلار نرخ (تومان)
دلار هرات ۲۶٫۶۰۰
دلار سلیمانیه ۲۷٫۳۲۰
دلار فردایی ۲۷٫۳۵۰

بسیاری از کانال های رسمی و غیررسمی در شبکه های اجتماعی این موضوع را دست به دست می کنند و تحولات افغانستان را که یکی از شاهراه های انتقال ارز به ایران بوده را دلیل این اتفاق می دانند.

دلار که این روزها مجدد به ردیف اول مباحثه اقتصاددانان، سیاستمداران و سرمایه کذاران دنیا بازگشته است، این روزها روند صعودی چه از لحاظ ارزش در جهان و چه از لحاظ نرخی در بازارهای مختلف آن مشهود است.

چرایی صعودی شدن نرخ دلار در ایران و جهان را از کارشناس اقتصادی جویا شدیم.

اصغر سمیعی، کارشناس اقتصادی با اشاره به تحولات بازار ارز و نوسانات ارزش دلار طی روزهاب گذشته، بیان کرد: بانک های ایرانی کاری کرده اند که کسانی که دلار دارند دارایی های خود را در بانک ها قرار نمی دهند و با کرایه صندوق های امانات مال و دارایی های خود را نگهداری می کنند زیرا اعتماد به سیستم پولی و مالی کشور ندارند و این بی اعتمادی به دلیل این اتفاق افتاده است که بانک ها اعلام کردند که مردم حساب های ارزی باز کنند، بعد از مدتی اگر یک نفر می‌خواست از حساب خود ۱۰ هزار دلار برداشت کند بانک اعلام می کرد که این مقدار موجودی را ندارد و معادل ریالی آن مقدار را با احتساب قیمت های پیشین پرداخت می کرد اینگونه بود که اعتماد مردم از بین رفت.

تاثیرگذاری اقتصاد آمریکا بر اقتصاد جهان

این عضو سابق کانون صرافان ضمن اشاره به اینکه ارزشمندی پول آمریکا با میزان ارزشمندی طلا متغیر است، بیان کرد: آمریکا زمانی که پول خود را تقویت می کند و یا به واسطه طلا تضعیف می شود بر اقتصاد جهان تاثیرگذار است به عنوان مثال زمانی که دلار آمریکا تضعیف می شود نرخ طلا و نفت بالا می رود اما این موضوع به تومان ایران ربطی ندارد زیرا مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارند با میزان ارزشمندی دلار نیست بلکه با بی ارزش بودن پول ملی است.

اثرات سپرده پذیری درست بانک ها

وی در رابطه با اثرات سپرده گذاری مردم در بانک ها گفت: سپرده گذاری ها در بانک ها باعث می شود که در اقتصاد رونق ایجاد شود و تولید ناخالص ملی و داخلی افزایش پیدا کند به عبارتی وقتی بحث اقتصاد مقاومتی در میان است دقیقا منظور اینجاست که اگر بتوانیم پول های سرگردان را جذب بانک ها کنیم و بانک ها هم باید امین، درست کار و در خدمت اقتصاد باشند که متاسفانه در حال حاضر این ویژگی ها در بانک های جمهوری اسلامی وجود ندارد و بانک ها در هر شرایطی تلاش می کنند در سوء استفاده از بازار ها نقش مهمی داشته باشند.

کاووسی تصریح کرد: این اقدام آمریکا و تاثیرات آن بر قیمت دلار یک بحث دیرینه در آمریکا است که با نرخ بهره بازی می کنند تا به پول ملی خود ارزش دهد و مواقعی هم وجود دارد که نرخ بهره را کاهش می دهد.

او با اشاره به دو رقمی بودن نرخ تورم در ایران بیان کرد که این الگو در ایران غیر قابل اجرا است.

تاثیر اقدامات اقتصادی آمریکا بر جهانیان و ایران

کاووسی کارشناس بانکی در گفت و گو با خبرنگار بانک و بیمه باشگاه خبرنگاران جوان، به تاثیرات اقدامات آمریکا در اقتصاد جهانی پرداخت و گفت: قطعا این اقدامات در اقتصاد جهانی تاثیرگذار است ولی بیشتر این تاثیرات در داخل کشور آمریکا اتفاق می افتد و به دلیل جهانروا بودن دلار در سایر کشور ها هم کم و بیش تاثیر دارد، اما برای ایران تاثیری ندارد زیرا فاکتور های زیادی برای تاثیر بر اقتصاد ما وجود دارد مانند برجام و مذاکرات وین، ولی تا حدی می تواند قیمت دلار را افزایش دهد.

شکاف قیمتی ارز آزاد و سامانه نیما هر هفته بیشتر می‌شود. آنگونه که آمارهای اقتصادی می‌گویند شکاف بین دلار سنا و نیما در ۲۳ مردادماه، به ۱۱.۸ درصد رسیده است.

آمارها حکایت از افزایش ۴.۴ درصدی قیمت دلار سنا در ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ نسبت به ماه قبل داشته و همین رقم نسبت به پایان سال ۹۹ حدود ۶ درصد رشد تجربه کرده است. قیمت دلار سنا در ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ نسبت به روز مشابه سال قبل رشد ۳۶ درصدی به ثبت رسانده که همه اینها نشان دهنده روند رو به رشد قیمت ارز سنا در مقابل نگهداشت تصنعی نرخ ارز در سامانه نیماست که شکاف این دو قیمت را بیشتر خواهد کرد.

  • منبع خبر : طلا