۱ـ مختصری از زندگی خودتان را برای خوانندگان ما بیان بفرمایید ـ پروین تاج محمدی، هستم .متولد ۲ تیر ۱۳۴۶آبادان .شهر مقاومت و نخلهای سوخته ۸سال دفاع مقدس .در محله معروف به باوارده شمالی که مختص به کارکنان صنعت نفت ابادان بود دوران کودکی  و نوجوانی را گذراندم ..تا اینکه با وقوع تراژدی جنگ تحمیلی […]

۱ـ مختصری از زندگی خودتان را برای خوانندگان ما بیان بفرمایید

ـ پروین تاج محمدی، هستم .متولد ۲ تیر ۱۳۴۶آبادان .شهر مقاومت و نخلهای سوخته ۸سال دفاع مقدس .در محله معروف به باوارده شمالی که مختص به کارکنان صنعت نفت ابادان بود دوران کودکی  و نوجوانی را گذراندم ..تا اینکه با وقوع تراژدی جنگ تحمیلی به بوشهر مهاجرت کردیم .مادرم زنی باسواد و خانه دار هستند. در بوشهر تحصیلات خود را ادامه دادم.در این اثنا به حوزه علمیه تهران رفته و موفق به اخذ مدرک لیسانس معارف شدم.درسال ۶۶ به استخدام آموزش و پرورش درآمده و کار خود را از مدارس مناطق دور مرکز، از جمله اهرم تنگستان و بعدها هلیله و بندرگاه آغاز کردم. در سال ۶۸ با جناب آقای مهندس هوشنگی از جانبازان جنگ تحمیلی ازدواج نموده..که ایشان نیز از فرهنگیان پیشکسوت بوشهر نیز میباشند.حاصل این تشریک زندگی ۴ فرزند،دو دختر و دوپسر میباشد.دخترم در امربکا به همراه همسرشان در رشته دارو سازی مشغول به تحصیل هستند،پسر دیگرم در لندن دانشجوی ارشد مهندسی نفت میباشند.دختر دیگرم در تهران  مشغول اخذ دکترا در رشته اقتصاد بین الملل بوده و اخرین فرزندم نیز کارشناسی مهندسی پزشکی دارند. بعد ازاشتعال به تدریس ، در مقاطع تحصیلی دانشگاهی در رشته برنامه ریزی آموزشی ادامه تحصیل داده وبه دنبال ان  موفق به گذراندن کارشناسی ارشد و دکترای برنامه ریزی شدم.لازم به ذکر است که در مقطع دکترا،هنوز در حال پروسه پایان نامه هستم.

از چه تاریخی کار روزنامه نگاری را شروع کردید.

در  سال۷۸ از طریق یکی از دوستان فرهیخته با هفته نامه نصیر بوشهر آشنا شدم .آقای لاوری فضای نویسندگی در روزنامه و دبیری صفحه زنان که برای اولین بار در سطح مطبوعات استانی اجرا میشد را در اختیارم گذاشتند.

در ابتدا با چه مشکلاتی مواجه شدید؟

از حیث داشتن فضا و میدان نوشتن و پرداختن به مسائل حوزه زنان از سوی مدیر مسئول نشریه هیچ مشکلی در مقابل بنده به عنوان یک زن ژورنالیست وجود نداشت و ایشان به عنوان مدیر مسئول نصیر  همکاری بسیار خوبی با من داشتند. دقیقا در دوران طلایی(ریاست جمهوری اقای خاتمی) که اوج آزادی و فعالیتهای مطبوعات و آزادی قلم  بود. اما از دیدگاه بعضی شهروندان دارای تفکرات سنتی مقالات من به عنوان رواج تفکرات فمنیستی و رواج نظریات تند مرد ستیزانه تلقی می شد که از سوی بعضی از نهادها و افراد بعضاً جناب لاوری مورد پرسش و پاسخ قرار می گرفتند.که خوشبختانه با درایت و آزاد اندیشی ایشان و تیم هفته نامه نصیر و سایر همکاران خوش ذوق و فهیم نصیرباز هم  به نوشتن مقالاتم ادامه دادم

آیا در عرصه فعالیت مطبوعاتی از سوی جامعه و مسئولین و یا خانواده با مشکلات وممانعتهایی روبرو بودید؟

– خیر، چه بسا که تشویق و دلگرمی آنها به ارتقا سطح کار مطبوعاتی من کمک می نمود. نه از سوی خانواده و نه مسئولین شهری، مشکلی در نوشتن و تنظیم صفحه زنان نداشتم و همیشه مورد تشویق و حمایت دوستان و همکاران هفته نامه قرارمیگرفتم

آیا در دوران کارتان شاهد سلطه مرد سالارانه بوده اید؟
– در دوران ۸ ساله ریاست جمهوری آقای خاتمی، دریچه ای کاملا باز و مثبت نسبت به فعالیتهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نسبت به زنان و فعالیتهای آنان گشوده شد و در نحوه ی تعامل و برخورد مسئولین ونهادها  با زنان و فعالیتهای آنها شاهد رویکردهایی موجه و مناسب بودیم که در واقع تا به الان ادامه دارد. زنان در حوزه فعالیتهای سیاسی و اجتماعی و فرهنگی تا به حال هر آنچه را که کسب کرده و میتوانند داشته باشند قسمت اعظمش به دوران طلایی آزادی اندیشه و قلم و فرهنگ زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی مربوط میگردد و این دستاورد بزرگ را نمیشود انکار کرد.

به دستاوردهای خود در فعالیتهای مطبوعاتی در هفته نامه نصیر اشاره کنید.
بنده در سال ۱۳۸۲موفق به اخذ لوح تقدیر از سوی مدیر کل ارشاد وقت (دکتر پولادی) به عنوان اولین زن نویسنده در حوزه زنان در مطبوعات داخلی استان شدم.
تنظیم مصاحبه هایی باارزش و مفید را در کارنامه کاری خود با مسئولین تراز اول بوشهر دارم که میتوان به مصاحبه  با استاندار وقت (دکتر تبادار)، دادستان وقت بوشهر ( بحرانی) شهردار اسبق (میگلی نژاد)، مدیر کل ارشاد (دکتر پولادی)، مدیر کل اسبق بهزیستی ( آقای عشقی) اشاره کرد. تهیه گزارشات عملکرد شورای شهر دوره اول و تهیه گزارشات خبری از سازمانها ونهادهای استان و نقد و بررسی عملکرد مسئولین از دیگر فعالیهتای مطبوعاتیم بوده است.
یکی از فعالیتهای من در حوزه مطبوعات بوشهر و هفته نامه نصیر که همیشه به آن افتخار میکنم و چه بسا که از چشم به دور مانده و از یاد رفته، پیشنهاد برگزاری تجلیل از بزرگان علمی و فرهنگی و اجتماعی بوشهر به جناب آقای لاوری بود که با موافقت ایشان و همکاری تیم خوب و صمیمی هفته نامه موفق به تجلیل و بزرگذاشت مرحوم دکتر ملک زاده اولین پزشک متخصص زنان بوشهر، مرحوم استاد زنگنه مورخ و مترجم نامدار

بوشهری، تجلیل از هنرمند برجسته داریوش غریب زاده و شاید موارد دیگری هم بوده که دقیقا به یاد ندارم.

با مطبوعات دیگر تا بحال همکاری داشته اید؟
بنده در هفته نامه امید جوان کشوری در حوزه زنان مقالاتی را به چاپ رساندم و تا الان نیز بصورت گسسته ادامه دارد.

نظر شما در رابطه با یک تشکیلات منسجم زنان اهل قلم در حوزه مطبوعات چیست؟
سالهاست که زنان در حوزه های مطبوعات، قلم به دست بوده و فهالیتهای چشمگیری داشته اند‌. از عهد ناصری تا کنون این فهالیتهای ژورنالیستی آغاز شده و تا به حال ادامه دارد. مزین السلطنه اولین زن روزنامه نگاریست که در سال ۱۲۸۹ روزنانه دانش را سردبیری کرد و این حرکت تا به الان ادامه دارد. آنچه که درین مقام مهم است، تقویت قلم، اندیشه و به روزسانی یک زن در مقام مطبوعات است. زنان مطبوعاتی باید مسلح به دانش و سواد روز و آگاه به مسائل جهانی و منطقه ای پیرامون خود باشند..
بجز فعالیتهای مطبوعاتی در چه زمینه های دیگری فعالیت داشته اید؟
بنده ۳۰ سال مفید در تدریس و آموزش بوده و از این حیث به خود می بالم که در عرصه تعلیم و تربیت هنوز مشعول بوده و در دانشگاه نیز در گروه علوم تربیتی تدریس دارم.از زمان نوجوانی و با توجه به علائق و گرایشات دینی از سال ۶۳ از سوی سازمان تبلیغات در نهادها و مناطق مختلف تدریس علوم دینی را داشتم. سالها بعد در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاتمی در سال ۱۳۷۶ و همچنین دوره بعد، از بازرسین وزارت  کشور در حوزه اخذ رای بوده ام. همچنین در انتخابات ریاست جمهوری و رقابت بین کروبی و احمدی نژاد بنده مسئول ستاد زنان آقای کروبی بوده و در کنار همکاران ستاد اقای کروبی؛ جناب لاوری و حسن رحیمی؛ فعالیت داشته و همچنین در دوره های بعد در حوزه های سیاسی فعالیت داشتم. ‌همچنین در استان البرز مدرس کلاسهای روانشناسی خانواده برای همکاران فرهنگی بوده ام.
در سال ۱۳۸۴کتاب زنان بوشهر را به چاپ رساندم که به صد سال فعالیتهای سیاسی و فرهنگی و اجتماعی زنان بوشهر میپردازد و کاری است که برای اولین بار به رشته تحریر درآمد. درینجا جای دارد از مرحوم حسن زنگنه که در این زمینه کمکهای شایانی به بنده نمودند تشکر کنم .
کتاب دوم من در زمینه یادگیری راهبردی است که در سال ۱۳۹۴ به چاپ رسید وکتاب سوم بنده زیر چاپ است که ترجمه اشعار زیبای یکی از شاعران عرب میباشد. از آنجا که من کارشناس ادبیات عرب هستم بسیار علاقمند به حوزه ادبیات عرب می باشم بالاخص اشعار معاصر عرب
در پایان مصاحبه اگر مطلبی هست بفرمایید.

نهایتاً ردپای زنان فرهیخته، ادیب، هنرمند و موثر را در پشت صحنه تمام موفقیت ها و دستاوردهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دنیا می توان یافت و این منطقی است که نمی توان آن را نادیده و سطحی نگاشت. در پایان شعری زیبا از نزار قبانی شاعر معروف سوری که به شعرهای عاشقانه اش در وصف زنان شهرت دارد تقدیمتان میدارم.

تو را زن میخواهم آنگونه که هستی
تو را چون زنانی می‌خواهم
در تابلوی های جاودانه
چون دوشیزگان نقش شده بر سقف کلیساها
که تن در مهتاب می‌شویند
تو را زنانه می‌خواهم
تا درختان سبز شوند،
ابرهای پر باران به هم آیند،
باران فرو ریزد
تو را زنانه می‌خواهم
زیرا تمدن زنانه است
شعر زنانه است
ساقه‌ی گندم،
شیشه‌ی عطر،
حتی پاریس زنانه است
و بیروت – با تمامی زخم‌هایش – زنانه است
تو را سوگند به آنان که می‌خواهند شعر بسرایند
زن باش
تو را سوگند به آنان که می‌خواهند خدا را ‌بشناسند
زن باش

نزار قبانی
برای زنان ایران همیشه جاویدان
آرزوی موفقیت و بلند مرتبه گی دارم.

  • منبع خبر : نصیر بوشهر