جریان اصولگرا در آستانه برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با تشکل‌های مختلفی پا به میدان گذاشته است. به گزارش ایسنا، اصولگرایان شاید با این پیش‌فرض که رقبایشان توان رقابت با آن‌ها را ندارند، با تشکل‌های مختلفی رقابت‌های انتخاباتی را در پیش گرفته‌اند. شورای ائتلاف، شورای وحدت، مبنا، شریان، جبهه پایداری و جماران بخشی […]

جریان اصولگرا در آستانه برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با تشکل‌های مختلفی پا به میدان گذاشته است.

به گزارش ایسنا، اصولگرایان شاید با این پیش‌فرض که رقبایشان توان رقابت با آن‌ها را ندارند، با تشکل‌های مختلفی رقابت‌های انتخاباتی را در پیش گرفته‌اند. شورای ائتلاف، شورای وحدت، مبنا، شریان، جبهه پایداری و جماران بخشی از این تشکل‌ها هستند. اگرچه این تشکل‌ها بر اهمیت وحدت در جریان اصولگرا تاکید دارند، اما فعلا در حال فعالیت درونی خود بوده و به نظر می‌رسد اگر از سوی رقیبان احساس خطر نکنند، بدشان نمی‌آید بین خودشان وزن‌کِشی کنند تا مشخص شود این بار کت به تن چه کسی می‌رود.

از سویی علی لاریجانی نیز قصد نقش‌آفرینی در انتخابات را دارد. او در این سال‌های اخیر از بدنه جریان اصولگرایی فاصله گرفته و با عنوان اصولگرایی معتدل شناخته می‌شود. طبق گفته اطرافیان لاریجانی، او در حال برنامه‌ریزی برای سازماندهی نمایندگان ادوار مجلس برای حضور در انتخابات است.

در این گزارش آخرین آرایش سیاسی اصولگرایان را مرور می‌کنیم.

وحدت یا وزن‌کِشی در اردوگاه اصولگرایی؟

انتقاد شورای وحدت از وضع موجود در مجلس

شورای وحدت اصولگرایان یکی از تشکل‌های جریان اصولگرایی است که پس از انتخابات مجلس یازدهم تشکیل شد و اکنون به صورت جدی وارد انتخابات مجلس شده است. این شورا با ریاست آیت الله موحدی کرمانی تشکیل شد. مصطفی پورمحمدی دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز عضو هیات مرکزی انتخابات شورای وحدت است. گفته شده که شورای وحدت به دنبال احیای نقش جامعه روحانیت مبارز در میان اصولگریان است.

هیئت مرکزی انتخابات شورای وحدت با حضور حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی، اسدالله بادامچیان، محمد رضا باهنر، شهاب‌الدین صدر، لاله افتخاری، نیره قوی، حجت الاسلام محمدجواد جلالی، متین منتظمی و منوچهر متکی انتخاب شدند. متکی سخنگو و حسن بیادی رئیس ستاد انتخابات این جبهه در تهران هستند.

شورای وحدت منتقد عملکرد مجلس یازدهم بوده و معتقد است که این مجلس حاصل عملکرد شورای ائتلاف اصولگرایان است و لیستی که آن‌ها معرفی کردند، کارایی لازم را نداشته است. منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان در همین زمینه گفت: «مجلس یازدهم که واپسین ماه‌های خود را می‌گذراند عملکرد قابل دفاعی نداشته و همین امر موجب قهر بخش‌هایی از جامعه با انتخابات و صندوق‌های رأی شده است. اکنون ما می‌خواهیم آشتی با صندوق‌های رأی و انتخابات را با برنامه و راهبرد برقرار کنیم.»

اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی و از اعضای شورای وحدت نیز با انتقاد از مجلس یازدهم، اظهار کرده است: «در مورد مجلس یازدهم نظر من این است که بخش کلی این مجلس امور را مدیریت کرده، اما آن چیزی که مورد انتظار مردم بود را برآورده نکرد.»

وی در گفت و گویی درباره عملکرد شورای ائتلاف اصولگرایان گفته است که «در انتخابات گذشته شورای ائتلاف فکر می‌کرد کار جمعی که در انتخابات‌های قبلی کرده است، موثر نبوده و حالا باید خودشان کار کنند و کار کردند. حالا امیدوارم از تجربه مجلس یازدهم استفاده کنند.» وی در همین گفت گو ادامه داده است که «باید اکنون بررسی کرد که نماینده چه عملکردی در چهار سال داشته و آیا مردم از عملکرد نمایندگان فهرست یک گروه راضی هستند یا نه و دوباره به آن‌ها رای می‌دهند یا نه؟»

تاکنون ساختار‌های استانی شورای وحدت مشخص و شاخص‌های نامزد‌های مدنظر این شورا هم تعیین شده است. شورای وحدت اعلام کرده است که در لیست خود برای تهران ۷ سهمیه برای زنان و ۱۰ سهمیه برای جوانان در نظر خواهد گرفت.

محمدرضا باهنر چهره شاخص شورای وحدت است که احتمال قرار گرفتن او به عنوان سرلیست زیاد است.

وحدت یا وزن‌کِشی در اردوگاه اصولگرایی؟

تلاش شورای ائتلاف برای حفظ جایگاه

شورای ائتلاف اصولگرایان یکی دیگر از تشکل‌های اصولگرایی است که از دل جبهه نیرو‌های انقلاب اسلامی (جمنا) در سال ۹۶ تشکیل شد. ریاست این شورا را غلامعلی حدادعادل بر عهده دارد.

لیست این شورا در انتخابات مجلس یازدهم در سال ۹۸ دست بالا را در مجلس بدست آورد. شورای ائتلاف در آن انتخابات توانست پس از کش و قوس‌های فراوان، با جبهه پایداری بر سر یک لیست به وحدت برسد. سر لیست شورای ائتلاف، محمدباقر قالیباف و مرتضی آقا تهرانی نفر دوم این لیست بود. تمام لیست این شورا در تهران وارد مجلس شدند.

در حال حاضر غلامعلی حدادعادل، رضا داوری، عبدالحسین روح‌الامینی، فاطمه قاسمپور، سید علی ریاض، نورالدین قدیمی، مهدی چمران، پرویز سروری، مهدی محمدی، مهدی اقراریان و سید محمد آقامیری اعضای کمیته تدوین سند انتخاباتی شورای ائتلاف هستند.

حدادعادل پیش از این گفته بود که باید مجلس دوازدهم انقلابی‌تر باشد. او تاکید کرده است که «یازدهمین مجلس شورای اسلامی انقلابی است و ما می‌خواهیم مجلس دوازدهم انقلابی‌تر باشد. برای تحقق این رویکرد باید افرادی با انگیزه، با ایمان، با تجربه، خردمند و اهل فکر انتخاب شوند.» حداد عادل همچنین بر لزوم توجه به جوانان و زنان برای انتخابات تاکید کرده است.

اکنون هم فرایند بررسی سوابق کاندیدا در این شورا آغاز شده است و طبق گفته امیرابراهیم رسولی سخنگوی شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب، «بیش از ۷ هزار نامزد به‌صورت الکترونیکی و قریب به هزار کاندیدا بصورت حضوری در سامانه این تشکل سیاسی اصولگرا برای حضور در فهرست‌های انتخاباتی مجلس ثبت‌نام کرده‌اند.»

مبنا، ادامه شانا؟

مجمع بیداری نیرو‌های انقلاب (مبنا) همایشی را در روز چهارم آبان با حضور چهره‌هایی از جمله محمدباقر قالیباف، غلامعلی حدادعادل و محسن رضایی در حرم امام خمینی (ره) برگزار کرد. مبنا، تشکلی نزدیک به قالیباف معرفی شده است. در این همایش بر مشارکت در انتخابات، دعوت به همگرایی و کارآمدی و تشکیل مجلسی انقلابی تاکید شد. قالیباف در این همایش گفت که باید سهم‌خواهی را حرام بدانیم.

عبدالله مرادی دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب درباره همایش مبنا گفته است که «این همایش از سوی شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب اسلامی برگزار شده که این ائتلاف هم جواز فعالیت دارد.» شاید برهمین اساس این گمانه‌زنی ایجاد شد که مبنا جایگزین شانا خواهد شد، اما محمد سعید احدیان مشاور قالیباف این گمانه زنی را رد کرده و گفته: «این که گفته شده مبنا جایگزین شانا است غلط است. چرا که مبنا جایگزین شانا نشده و دلیل آن نیز سخنرانی رئیس شورای ائتلاف (شانا) در همایش مبنا بود و حرف از جایگزینی و تغییر درست نیست. مبنا بخشی از نیرو‌های انقلاب هستند که فعالیت خود را با همراهی شورای ائتلاف آغاز کرده‌اند.»

البته برگزاری این همایش با انتقادات هم همراه شد. اعضای شورای وحدت در این همایش غایب بودند. در میان اصولگرایان، حمید رسایی تندترین انتقاد را به برگزاری همایش مبنا داشت و اتهام کودتای قالیباف علیه اصولگرایان را مطرح کرد و گفت: «اگر مبنا در تقابل و رقابت با شورای ائتلاف اصولگرایان نیست، چه ضرورتی آن‌ها را به این نتیجه رسانده که با صرف هزینه‌های گزاف، همایشی را با حضور تعداد قابل توجهی از نیرو‌های خود از سراسر کشور در تهران برگزار کنند که فقط نام و عنوانش با شورای ائتلاف اصولگرایان متفاوت است، اما در واقع همان شورای ائتلاف است؟!»

وی افزود: «قالیباف این پیام را به سران صدرنشین شورای ائتلاف اصولگرایان رساند که برای انتخابات بدنه، طرفدار، نیرو و لشکر انتخاباتی دارد و به تنهایی قادر به انجام اتفاقات بزرگ در انتخابات پیش روست… در یک جمله باید گفت مبنا، کودتای قالیباف علیه شاناست.»

پایداری به دنبال کرسی بیشتر

جبهه پایداری یکی از احزاب اصولگراست که وزن و جایگاهی قابل توجه در این جریان دارد. ریاست جبهه پایداری بر عهده صادق محصولی است. یکی از چالش‌های اصلی جریان اصولگرایی در انتخابات‌هایی که در چند سال اخیر برگزار شده است، همراه کردن این حزب با سایر جریان‌های اصولگرایی است که در برخی موارد این موفقیت به دست نیامده، ولی در آخرین لحظات انتخابات مجلس یازدهم، پایداری به لیست مشترکی با شورای ائتلاف رسید.

صادق محصولی دبیرکل جبهه پایداری تعداد نمایندگان این حزب در مجلس یازدهم را کافی نمی‌داند. او گفته است: «تعداد نیرو‌های انقلابی در این مجلس نسبت به مجالس قبلی الحمدلله خوب است، اما آیا کافی است؟ نه. مقایسه‌ای بخواهیم بگوییم این روند، روند خوبی است همین دُز انقلابی که هست موجب شده که یک سری مصوبات خوبی هم مجلس داشته باشد مثل طرح اقدام راهبردی برای مقابله با تحریم ها، مثل بحث جوانی جمعیت.»

دبیرکل جبهه پایداری درباره برنامه‌های این جبهه در انتخابات پیش‌رو تاکید کرد: «برنامه‌ها و اصول جبهه در انتخابات پیش‌رو مانند سایر انتخابات مشخص و معین است. ما هیچگونه رجحانی و اولویتی برای اعضا پایداری جهت حضور در لیست نداریم و هر کسی که پای نظام و ارزش‌ها بایستد جزء جبهه پایداری به حساب می‌آوریم ولو اینکه وی عضو جبهه پایداری نباشد. البته ما هیچ زمان از لیست واحد فراری نیستیم و می‌گوییم باید این گام‌های چهارگانه را برای رسیدن به یک لیست مشترک طی کنیم.»

وی ادامه داد: «راهبرد در یک کلمه انتخاب اصلح است نه اینکه صرفا به دنبال کسی برویم که رای‌آوری بیشتری داشته باشد، اما نمره او پایین باشد. مجددا تاکید می‌کنم باید آن کسی که اصلح است را متقاعد کنیم تا به صحنه بیاید. ما در عین اینکه هیچگونه منعی از ارائه یک لیست واحد نداریم، اما در این روند باید ملاک‌ها به‌طور دقیق بررسی و مشخص و حاکم شود و نباید اینگونه باشد که به هر قیمتی یک لیست واحد ارائه دهیم. بعبارت دیگر نمی‌توان بخاطر لیست واحد از اصول و رعایت و ملاحظه شاخص‌ها عدول کنیم.»

جبهه پایداری همچنان بر کلیدواژه خود برای انتخابات یعنی «انتخاب اصلح» تاکید دارد و به نظر می‌رسد همین کلیدواژه می‌تواند کار لیست واحد اصولگرایی را سخت کند.

  • منبع خبر : فرارو