امیر کرمانی، اقتصاددان و دانشیار دانشگاه برکلی کانادا: ????کشور در حالی وارد سال ۱۴۰۰ شده که موجودیت آن با سه تهدید جدی مواجه بوده و سه فرصت طلایی آن‌را در آستانه‌ی یک تحول اقتصادی بزرگ قرار داده‌است. ????رشد منفی اقتصادی و تلاطمات شدید اقتصادی باعث افزایش فقر و نابرابری و فعال شدن بسیاری از […]

 

امیر کرمانی، اقتصاددان و دانشیار دانشگاه برکلی کانادا:

????کشور در حالی وارد سال ۱۴۰۰ شده که موجودیت آن با سه تهدید جدی مواجه بوده و سه فرصت طلایی آن‌را در آستانه‌ی یک تحول اقتصادی بزرگ قرار داده‌است.

????رشد منفی اقتصادی و تلاطمات شدید اقتصادی باعث افزایش فقر و نابرابری و فعال شدن بسیاری از گسل‌های اجتماعی در ایران شده است.

????افزایش شدید تولید نفت آمریکا، روسیه و عراق، تشدید تحریم های ظالمانه و رشد فزاینده مصرف انرژی در دو دهه اخیر، منجر به کاهش نقش ایران در بازار انرژی شده و حذف ایران از اقتصاد جهانی را کم هزینه کرده‌است.

????نحوه‌ی برخورد با منابع طبیعی و همزمانی آن با پدیده‌ی گرمایش جهانی، بحران‌های محیط زیستی و مساله‌ی آب را تبدیل به جدی‌ترین بحران پیش‌روی ایران در دهه‌ی پیش‌رو کرده است.

????اما در کنار این تهدید‌ها سه فرصت‌ طلایی نیز برای بازسازی اقتصاد و ایجاد تحول در آن در پیش‌روی ما است.

????توسعه‌ی کیفی و کمی نیروی انسانی ایرانی در داخل و خارج از کشور طی دهه‌های گذشته و دارا بودن یکی از کم‌هزینه‌ترین نیروهای انسانی متخصص جهان، بهترین دروازه‌ برای ورود نیروی کار متخصص ایرانی به اقتصاد جهانی است.

????با رشد سریع اقتصادی چین و هند در دهه‌ی اخیر اهمیت موقعیت ژئوپلتیک ایران دو چندان شده است به طوری که و نه تنها می تواند از تامین کنندگان اصلی انرژی این دو قطب اقتصادی باشد، بلکه نقش مهمی را در تسهیل جریان کالا بین آنها و اروپا ایفا کند.

????می‌توان امیدوار بود که با کاهش تحریم‌ها و در نتیجه کاهش هزینه‌های مبادلات مالی و همزمانی آن با سیکل مثبت کامودیتی‌ها، صادرات غیر نفتی کالا و خدمات علی‌الخصوص در صنایع پتروشیمی و فولاد کشور در یک بازه‌ی دو الی سه ساله بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار بشود.

????مقابله با این سه تهدید به غایت خطرناک و بهره‌مندی از این سه فرصت استثنایی نیازمند تغییرات مهمی است که از آن جمله می‌توان از سه راهکار اصلی نام برد:

????حذف کامل یارانه‌های پنهان و مداخلات قیمتی و جایگزینی آن با پرداخت‌های مستقیم، تغییر سیاست تجاری و اصلاحات در سه‌گانه‌ نظام بودجه‌ریزی، نظام مالی و سیاست پولی راهکارهای استفاده از این فرصت‌هاست.

????تجربه‌ی بیش از یکصد و پنجاه کشور دنیا به ما می‌آموزد که تنها راهکار ثبات اقتصاد کلان و کاهش پایدار تورم فهم صحیح از این سه‌گانه و انجام اصلاحات ساختاری بودجه، اصلاح نظام بانکی و بازار سرمایه و مدرن‌سازی سیاست‌پولی است

  • منبع خبر : اقتصاد آنلاین