منصور حقیقت پور عضو مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: آقای لاریجانی طیف خاصی ندارند، فقط یک سری پیام به ادوار دادند که بیایید انتخابات را داغ و گرم کنید و نظر مقام معظم رهبری این است که پرشور باشد و ثبت نام کنید. این درست است که دوستان آقای لاریجانی در بسیاری از […]

منصور حقیقت پور عضو مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: آقای لاریجانی طیف خاصی ندارند، فقط یک سری پیام به ادوار دادند که بیایید انتخابات را داغ و گرم کنید و نظر مقام معظم رهبری این است که پرشور باشد و ثبت نام کنید. این درست است که دوستان آقای لاریجانی در بسیاری از استان‌ها رد صلاحیت شدند.

به گزاراش جماران؛ حقیقت پور در ادامه گفت: با اعلام نهایی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان برای انتخابات اسفند ماه بسیاری از افراد با توجه به صحبت‌های اخیر مقام معظم رهبری انتظار داشتند با تایید صلاحیت افراد در طیف‌های مختلف سیاسی رو به رو باشند، اما اعلام نتیجه تعیین صلاحیت‌ها آن دسته از اصلاح طلبان و نیز اصولگرایان و اعتدالیون را نگران کرد.

در این باره گفت و گوی خبرنگار جماران با منصور حقیقت پور عضو مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی را می‌خوانید:

تحلیل کلی شما از عملکرد شورای نگهبان بعد از سخنان و تاکیدات مقام معظم رهبری چیست؟
ما ولایت فقیه و رهبری را به حکم وکیل و ستون خیمه نظام می‌دانیم و همه مولفه‌های قدرت باید خودشان را با این ستون خیمه انقلاب اسلامی ایران هماهنگ بدانند و خودشان را زیر سایه آن حس کنند. رهبر عظیم شأن انقلاب از ابتدای سال و نیز در ضیافت افطار مسئولان، اظهاراتی را درخصوص اهمیت انتخابات داشتند، که در آنجا چهار اصل امنیت، سلامت، رقابت و پرشوری را مطرح کردند و به ذهن می‌رسد که همه نظام باید در این چهار اصل تلاش و کوشش کرده که تحقق پیدا کند.

در سایه این چهار اصل می‌توانستیم یک انتخابات حداکثری خوب، رقابتی و پرشور را ببینیم. انتظار می‌رفت که این بحث ادامه پیدا کند تا چند هفته پیش طی ملاقاتی که حضرت آقا داشتند، مطالب بسیار مهمی را در بحث انتخابات فرمودند.

برای ما از ابتدا معلوم بود که امنیت و سلامت انتخابات، کار دولت است و دولت باید کاری کند که حق‌الناس را حفظ و هم امنیت را برقرار کند که همه بیایند و مشارکت کنند. دو اصل دیگر یعنی تنظیم راهبرد و ایجاد مقدمات انتخابات رقابتی و پرشور برای ما متولی تدوین راهبرد آن معلوم نبود، ولی طی ملاقاتی که مقام معظم رهبری با شورای محترم نگهبان داشتند که بیاناتی را در خصوص بحث انتخابات فرمودند و بعد هم در ملاقاتی که با مردم عزیز کرمان داشتند این بحث را مطرح کردند و ما متوجه شدیم که بالاخره متولی پرشوری و رقابت اساسی در این انتخابات متوجه دستگاه‌هایی از نوع شورای نگهبان و یا افرادی هستند که ناظرین بر تأیید صلاحیت‌ها هستند یا باید اظهار نظر کنند.

بعضی از جریانات به دنبال این هستند که انتخابات پرشور و قوی نباشد

ما احساس می‌کردیم با این مواردی که آقا به طور جدی فتوا دادند که هرکسی در انتخابات شرکت نکند انگار جمهوری اسلامی را قبول نکرده است و اگر می‌خواهید تغییرات داشته باشید باید در صحنه انتخابات حضور داشته باشید، انتخابات اهمیت فراوان دارد و اشاره هم کردند که بعضی از جریانات به دنبال این هستند که انتخابات پرشور و قوی نباشد.

انتظار ما این بود که در مرحله هیئت‌های نظارت شامل رفعت و گشایش‌هایی باشیم که تنوع کاندیدا در سطح جامعه وجود داشته باشد تا اکثریت مردم بتوانند در آن شرکت کنند. نتایجی که اعلام شد؛ احساس کردیم که نسبت به دوره قبل تفاوت اساسی دارد و یک رد صلاحیت‌های وسیعی صورت گرفته است؛ از یک طرف برای ما این تعجب بود که از ۲۰۰ نفر موجود مجلس ۲۵ نفر رد صلاحیت می‌شوند، یعنی زیر ۱۰ درصد و نزدیک به ۷-۸ درصد، ولی از بقیه کاندید‌ها و ادواری که شرکت کردند قریب به ۳۸ درصد رد صلاحیت می‌شوند.

رقابتی به وجود نمی‌آید و انتخابات نیز پرشور نمی‌تواند باشد و منویات مقام معظم رهبری روی زمین خواهد بود

به جز این خطی که امروز در مجلس وجود دارد و حاکم است و مجلس را اداره و مدیریت می‌کند، به جز این برای جریان دیگری وزنی برای مشارکت و رقابت قائل نشدند. ما فکر می‌کردیم که مجلس ۳ یا ۴ ضلعی می‌شود که این ۴ ضلع دست به دست هم بدهند و به هم تکیه کرده، با هم همکاری کنند تا یک مجلس پخته و حرفه‌ای‌تری بتواند خروجی دهد.

با این وضعیتی که پیش آمده است جریانات سیاسی که با انتخابات قهر نکرده‌اند و حجم قابل قبولی از افراد خود را راهی کردند و در انتخابات ثبت نام کردند؛ تقریبا به جز جریانی که امروز موجود و حاکم است و مجلس تک ضلعی را درست کردند، بقیه دیگر دارای وزنی برای تولید یک ضلع جدید نیستند.

در واقع هر تعداد ۷-۸ نفر از هر جناحی بخواهد داخل بیاید در آن جمعیت کلانی که از یک جناح می‌آید مستعی خواهد شد؛ لذا به ذهن می‌رسد که از این اقدامات اخیری که برای تأیید صلاحیت‌ها صورت گرفته است، رقابت به وجود نمی‌آید و انتخابات نیز پرشور نمی‌تواند باشد و منویات مقام معظم رهبری روی زمین خواهد بود و مجلس آینده هم مانند مجلس موجود فعلی ما یک مجلس تک ضلعی خواهد بود، مانند همین که امروز است؛ لذا برآورد ما این است که مانند صحبت‌هایی که مقام معظم رهبری در ۱۴۰۱ عرض کنند و مخاطبین ایشان از جمله، شورای محترم نگهبان این صحبت را نگرفتند و اجرایی و عملیاتی نکردند و به یک کاندید محترمی ظلم و جفا شد و جبران نشد.

امروز هم شاهد هستیم که تعداد قابل توجهی از افراد بنا به دلایل بسیار ابتدایی و سبک که می‌توانست اغماض و گذشت شود این اتفاق نیافتاد و جماعت کلانی رد صلاحیت شدند. اگر هم بخواهند در آن تاریخ معین عفو بخورند و برگردند امکان رقابت ندارند، امکان اینکه بتوانند حضور جدی داشته باشند و با این افرادی که امروز از تمام امکانات استفاده می‌کنند.

با اجتماع چهار هزار نفره میلیارد‌ها تومان خرج می‌کنند، چند ماه به انتخابات مانده این کار را می‌کنند و هیچ کس نیز به آن‌ها نمی‌گوید که چه کاری انجام می‌دهید. وقتی این‌ها می‌توانند این اجتماع را بسیج کنند و روی صحنه بیاورند، افراد در اواخر بهمن ماه تأیید شوند در آن ده روز چه کاری می‌توانند انجام دهند؟!

این مجلس نمی‌تواند در تراز ملت ایران، شأن مردم ایران و توقعات ملت ایران کارساز باشد

بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که ما از یک دست‌سازی مجلس نتیجه مطلوبی را شاهد نبوددیم، اما امروز می‌بینیم برخلاف انتقادات عده‌ای بر این امر پافشاری می‌کنند، نظر شما چیست؟
تقریبا شواهد این را نشان می‌دهد؛ زمانی که از ۲۰۰ نفر ۲۴ نفر رد صلاحیت می‌شوند، دوباره به دنبال این هستند که اینطور مجلسی را سازماندهی کنند. من فکر می‌کنم این مجلس نمی‌تواند در تراز ملت ایران، شأن مردم ایران و توقعات ملت ایران کارساز باشد.

مشارکت حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد و پیروزی طیف حاکم است

با این وجود پیش‌بینی شما در مشارکت به چه صورت است؟
مشارکت حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد و پیروزی طیف حاکم است.

لاریجانی طیف خاصی ندارد

در چند روز اخیر رسانه‌های مختلف اخباری را شاهد بودیم که طیف منتسب به آقای لاریجانی در اکثر شهرستان‌ها رد صلاحیت شدند و این خبر خیلی بدی بود، آیا طیف آقای لاریجانی برنامه خاصی در آینده با وجود رد صلاحیت‌ها دارند؟
آقای لاریجانی طیف خاصی ندارند، فقط یک سری پیام به ادوار دادند که بیایید انتخابات را داغ و گرم کنید و نظر مقام معظم رهبری این است که پرشور باشد و ثبت نام کنید. این درست است که دوستان آقای لاریجانی در بسیاری از استان‌ها رد صلاحیت شدند.

مطرح کرده بودم که چهار نفر را بیاورید، ما تضمین می‌کنیم که ۵۰۰ هزار رای به جمهوری اسلامی ایران اضافه شود. وقتی ۴ نفر را رد می‌کنید، یعنی ۵۰۰ هزار نفر نیایند رأی بدهند، چون گزینه دیگری ندارند. این حساب را بکنید که این ۵۰۰ هزار نفر نیایند، حال این ۴ نفر اگر ۴۰ نفر شدند، حتما ۵۰۰ هزار نفر ۵ تا ۶ میلیون نفر می‌شوند. یکدفعه ۵-۶ میلیون نفر نیایند فکر کنید کل آن مشارکت ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر بوده باشد، چون بیشتر از این نمی‌آید حال شما ۵ تا ۶ میلیون نفر آن را هم حذف کنید، دیگر چه می‌ماند؟!

آن کسی که به دنبال خالص‌سازی است به دنبال جمهور مردم نیست

باتوجه به اینکه عده‌ای بر این نظر هستند فرامین رهبری روی زمین مانده است و اجرا نمی‌شود، فکر می‌کنید در این جریان چه افرادی سود می‌برند؟
خود حضرت آقا فرمودند که یک عده به دنبال این هستند که انتخابات پرشوری نداشته باشیم، آن‌ها منافع دارند! همچنان که امروز یک جریانی نمی‌گذارد برجام حل شود، یک جریانی نیز نمی‌گذارد تحریم‌ها برداشته شود، نان آن‌ها در این قضایا است. قطعا در انتخابات هم راهبرد مشارکت حداقلی تامین منفعت برای افرادی دارد که دنبال درو کردن حداکثر منافع در راهبرد حداقلی انتخابات است. حتما یک عده سود می‌برند.

اگر جمهور مردم پای کار بیایند که نظر مقام معظم رهبری و نظر امام خمینی نیز جمهور مردم است، خیلی از کسانی که خالص‌سازی می‌کنند این جمهور مردم، سیل این‌ها را با خودش حمل می‌کند و بیرون می‌ریزد، آن کسی که به دنبال خالص‌سازی است به دنبال جمهور مردم نیست، دنبال این نبوده که همه مردم پای صندوق‌های رأی بیایند و آن موج و هیجان را تولید کند، منافع آن‌ها در حفظ وضعیتی است که این‌ها منابع تولید ثروت و قدرت در داخل جمهوری اسلامی در اختیار یک جریان خالص‌ساز باشد و هرکه ساز مخالف این افراد زد محکوم به حذف است؛ حال معلم، استاد دانشگاه، سیاستمدار یا کاندیدا باشد باید حذف شود.

  • منبع خبر : فرارو