فروش اجباری های عجیب در بوشهر؛ از فروش هر کارتن روغن خوراکی در قبال خرید یک کارتن سفره یکبار مصرف و اسکاچ تا فروش روغن در قبال خرید باطری قلمی و چای ایرانی. به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف مرکز استان بوشهر این روزها شاهد نبودروغن در واحدهای صنفی هستیم. فعالان صنفی می گویند مراکز […]

فروش اجباری های عجیب در بوشهر؛ از فروش هر کارتن روغن خوراکی در قبال خرید یک کارتن سفره یکبار مصرف و اسکاچ تا فروش روغن در قبال خرید باطری قلمی و چای ایرانی.
به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف مرکز استان بوشهر این روزها شاهد نبودروغن در واحدهای صنفی هستیم. فعالان صنفی می گویند مراکز توزیع روغن، فروش این کالا را منوط به خرید کالاهای کم فروشی مثل اسکاچ، باطری قلمی، سفره یک بار مصرف و چای ایرانی کرده اند. همین شرط ضمنی باعث شده این روزها همان مقدار اندک روغنی هم که در واحدهای صنفی توزیع می شود به همراه کالاهای کم فروش باشد. واحدهای صنفی شهر هم نمی توانند ویترین خود را از این کالا خالی کنند زیرا روغن یک کالای اساسی است که باعث جذب مشتری می شود و عدم عرضه آن نیز باعث عدم تمایل به خرید کالاهای مختلف در واحدهای صنفی شود.
در ماههای قبل نیز اتاق اصناف مرکز استان با انتشار فاکتورهای خرید واحدهای صنفی اعلام کرد که بازار شاهد فروش اجباری به سوپرمارکت هاست. این خبر که بازتاب خوبی در فضای رسانه داشت باعث شد این روزها شاهد تغییر ترفندهای فروش اجباری باشیم. مراکز توزیع که پیش از این زیر فاکتورهای خود اعلام می کردند فروش روغن منوط به فروش باطری قلمی و چای ایرانی است این روزها برای فرار از پاسخگویی اقدام به انتشار دو فاکتور با دو شماره متفاوت می نمایند. این کار با سکوت نهادهای نظارتی همراه است و بازرسین اداره صمت، بازرسی کل کشور و یا نهادهای حاکمیتی مثل فرمانداری و استانداری هیچ گونه برخوردی با عوامل این اجحاف نمی کنند.
عباس نامدارزاده معاون اتاق اصناف مرکز استان بوشهر و رئیس اتحادیه خواربار و لبنیات شهرستان بوشهر در خصوص علت کاهش عرضه روغن و افزایش قیمت این کالای استراتژیک می گوید: شواهد و شنیده های فراوانی مبنی بر احتمال برداشته شدن ارز دولتی از مواد اولیه روغن های خوراکی به گوش می رسد. به همین دلیل شاهد کاهش عرضه روغن توسط مراکز توزیع هستیم.
وی افزود: با کاهش عرضه روغن در واحدهای صنفی اداره صمت از اتحادیه صنف خواربار و لبنیات شهرستان بوشهر درخواست معرفی ۱۴ واحد صنفی دارای صندوق مکانیزه در شهرستان بوشهر (ده واحد صنفی در مرکز استان، دو واحد صنفی در چغادک و دو واحد صنفی نیز در عالیشهر) نموده است تا روغن با قیمت رقابتی به آنها برساند.
رئیس اتحادیه خواربار و لبنیات شهرستان بوشهر ادامه داد: این تعداد واحد به همراه فروشگاه های زنجیره ای در روزهای آینده روغن را به دست مصرف کننده خواهند رساند.
معاون اتاق اصناف در پایان اظهار داشت: بی شک این تعداد واحد صنفی برای کل شهرستان کافی نیست و احتمال تجمع مردم و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و بروز بیماری کرونا هست اما اتاق اصناف و اتحادیه راه دیگری برای رسیدن روغن به دست مصرف کننده ندارد.