نصیر بوشهر – مرتضی مقاتلی – براساس اعلام های صورت گرفته هفته های اخیر دشتی یکی از شهرستان های با وضعیت نه چندان مناسب اعلام شده است. در این میان عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی از سوی مردم یکی از دلایل اعلامی همیشگی مسئولین برای فرار از پاسخگویی در قبال نبود تدابیر موثر برخی مسئولین […]

نصیر بوشهر – مرتضی مقاتلی – براساس اعلام های صورت گرفته هفته های اخیر دشتی یکی از شهرستان های با وضعیت نه چندان مناسب اعلام شده است.

در این میان عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی از سوی مردم یکی از دلایل اعلامی همیشگی مسئولین برای فرار از پاسخگویی در قبال نبود تدابیر موثر برخی مسئولین شهرستانی در برابر فاجعه کرونا در شهرستان دشتی همانند سایر شهرستان ها و حتی استان های درگیر در کشور بوده است.

سیر صعودی مبتلایان به کرونا در شهرستان دشتی در یکی دو هفته اخیر موجی از نگرانی در بین مردم ایجاد کرده اما عدم رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و همچنین نبود تجهیزات ضدعفونی کننده در ادارات را میتوان از مهمترین عوامل به پیک رسیدن کرونا در شهرستان دشتی نام برد.

پرسش اساسی این است که در این میان مردم مقصرند یا مسئولین؟
با توجه به سیر صعودی کرونا در شهرستان مردم علت این افزایش را بی توجهی و بی تدبیری مسئولین دانسته و مسئولین نیز توپ را به زمین مردم انداخته و آنها را مقصر میدانند.

اگر واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم هر دو سوی ماجرا می توانند مقصر افزایش ناگهانی کرونا در شهرستان باشند به شکلی که نه مردم رعایت فاصله گذاری و استفاده از ماسک را چندان جدی میگیرند و نه مسئولین به دنبال بهره گیری از مشاوره و تصمیم گیریهای قاطع هستند.

در کل اگر بخواهیم خوشبینانه ترین حالت را در نظر بگیریم برخی آمارهای واهی و کاذب ایجاد شده بین خودمان باعث شد امروز شهرستان به مرز هشدار برسد.

تعطیلی یکی از مهم ترین ادارات شهرستان به خبری مهم در سطح استانی بدل شد اما یک حقیقت هنوز روشن نشد یک کارمند با حکم ماموریتی حتی اگر دچار بیماری منحوس کرونا هم شده باشد با توجه به دستور مقامات کشوری برای استفاده الزامی همه کارمندان از ماسک دیگر کارمندان چگونه به این بیماری دچار شده اند مگر ماسک قرار نبود تا حدودی جلوی این فاجعه را بگیرد پس چرا یک اداره در شهرستان را به تعطیلی کشانید؟

تصمیمات ستاد کرونا و نوع مدیریت در بازه های مختلف نیز در این میان تاثیرگذاری فراوانی خواهد داشت و البته این مهم مختص یک شهرستان و استان نخواهد بود.

استان بوشهر آخرین استان کشور بود که به جمع آمار مبتلایان به کرونا پیوست و شهرستان دشتی نیز یکی از شهرستانهایی بود که در مقابله با کرونا مقاومت کرد اما امروز شهرستان دشتی یکی از دو شهرستان با وضعیت نامطلوب است.

مدیریت خوب در روزهای نخست شیوع بیماری نوظهور کرونا و وضعیت نابسامان امروز شهرستان نگرانی از به اوج رسیدن این بیماری را دو چندان میکند و در این میان مهم است که هم مسئولین و هم مردم نقش اثرگذار خود را به خوبی ایفا کنند و از مقصر دانستن همدیگر برای سرپوش گذاشتن بر نواقصات خود و بزرگ نمایی نواقصات دیگری بپرهیزیم چرا که فرصتی برای جبران نخواهیم داشت.

اقدام اخیر فرماندار دشتی در رابطه با به میدان آوردن سمن ها برای استفاده از ظرفیت مردمی در نوع خود ارزشمند است اما نحوه بکارگیری و دادن برخی اختیارات به آنها نیز در این میان می تواند مهم و اثرگذار باشد و امیدوارم این تعامل،دوسویه و قدرتمند شکل گرفته تا شاهد اثرگذاری مناسب آن طی روزها و هفته های آتی باشیم.

  • منبع خبر : نصیر بوشهر