? کاوشگر «کنجکاوی» که بر روی سطح مریخ مشغول فعالیت است، این هفته تصویری از شیء عجیب به زمین فرستاد که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است. ? این جسم کوچک که بسیار شبیه یک گل است، در نگاه اول تکه‌سنگی با ویژگی‌های یک ماده آلی به نظر می‌رسد. محققان تیم کاوشگر مریخ […]

? کاوشگر «کنجکاوی» که بر روی سطح مریخ مشغول فعالیت است، این هفته تصویری از شیء عجیب به زمین فرستاد که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است.
? این جسم کوچک که بسیار شبیه یک گل است، در نگاه اول تکه‌سنگی با ویژگی‌های یک ماده آلی به نظر می‌رسد. محققان تیم کاوشگر مریخ می‌گویند این شیء در واقع یک سازند معدنی است با ساختارهای ظریف و کوچکی که توسط مواد معدنی رسوب‌کرده از آب تشکیل شده است.
? مریخ‌نورد کنجکاوی پیشتر از این دست مواد کانی را که به آن‌ها «خوشه‌های کریستالی دیاژنتیکی» می‌گویند در سطح مریخ پیدا کرده بود، با این حال هیچکدام تا کنون حالت تماشایی یافته جدید را نداشتند.
? دیاژنتیک به معنای شکل‌گیری مجدد یا بازآرایی مواد معدنی است که شامل ساخته‌شدن خوشه‌های کریستالی سه بعدی می‌شوند. به احتمال زیاد این خوشه‌ها از ترکیبی از کانی‌ها تشکیل شده‌ باشند.

  • منبع خبر : یورونیوز