‐ خودتان را برای خوانندگان معرفی بفرمائید. بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب احترام، سیده امیمه اردبیلی، کارشناس علوم قرآن و حدیث، کارشناس ارشد نهج البلاغه، از نواده های مرحوم سید محمد طاهر اردبیلی هستم که از اردبیل به دعوت مردم بوشهر به این شهر آمد و در محله “کوتی” ساکن شد. پدرم […]

‐ خودتان را برای خوانندگان معرفی بفرمائید.
بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و ادب احترام، سیده امیمه اردبیلی، کارشناس علوم قرآن و حدیث، کارشناس ارشد نهج البلاغه، از نواده های مرحوم سید محمد طاهر اردبیلی هستم که از اردبیل به دعوت مردم بوشهر به این شهر آمد و در محله “کوتی” ساکن شد. پدرم حاج سید شریف اردبیلی است، از شاگردان ممتاز مرحوم آیت الله حاج میرزا احمد دشتی و حاج سید علی قمی بهبهانی است، برای آشنایی بیشتر تمامی اقشار مردم با روش آسان خوانی نهج البلاغه زیرنظر نهضت جهانی نهج البلاغه خوانی، حقیر رابط نهضت جهانی نهج البلاغه خوانی دراستان هستم
‐ از چه سالی شروع به کار کردید؟
برای گسترش نهج البلاغه خوانی از سال ۱۳۹۵ با سه یا چهار نفر از دوستان کارمان را شروع کردیم .
‐ در کدام مناطق بوشهر شروع به فعالیت کردید؟ تا کنون چند شعبه در بوشهر راه اندازی شده است؟
اولین جایی که شروع کردیم از محله سرتل بود بعد محله رایانی و امامزاده بحمدالله تا کنون کلاس ها از محله میر علمدار تا شهرک بهمن و خیابان انقلاب حتی وحدتیه، آبپخش، سعداباد، دشتستان و خورموج
ادامه یافته است
‐استقبال هم استانی ها چطور بود؟
استقبال خوب بود طوری که دوستان مشتاق و علاقه مندان به نهج البلاغه خودشان کار را شروع کردند. از محلات یا روستاها می آمدند و پیگیر برگزاری کلاس ها در محله خودشان می شدند.
‐ هدف از برپایی جلسات نهج البلاغه چیست؟
می دانیم که سید رضی خطبه ها و نامه های امیرالمومنین علی (ع) را جمع آوری کرده و در کتابی به نام نهج البلاغ می گنجاند، نهج البلاغه یعنی راه روشن. همان طور که قرآن فرمایش می کند اقرا …. بخوان اولین مرتبه از فراگیری نهج البلاغه “خوانش” است دوم” تدبر” زیرا کتاب قرآن بروشور و ایین نامه هر فرد برای زندگی است. بعد “تفسیر” است که این آیه کجا نازل شد، در چه موقعیت و مکانی نازل شده است. نکته آخر “تعبیر” است، یعنی بازگشت و رجوع که راسخون علم است. تعبیر یعنی نهج‌البلاغه بخوانید. عده ایی فکر می کردند خواندن نهج البلاغه سخت است در صورتی که این طور نیست. پیامبر در روز غدیر خم دست امیرالمومنین (ع) را بالا گرفت که در خطبه غدیر خم هست او چه فرمایشی کرد؟ مردم علی را در علم برتر بدانید. دلیل دوم برتری امیر اشاره می کند به سوره یاسین؛ “ما همه علم مبین را در امام جمع کردیم” این ها را گفتم که برسیم به این که نهج البلاغه چراع روشن راه زندگی است.
هدف برنامه گسترش فرهنگ نهج‌البلاغه است، هدف این است که مردم با آموزه های دینی آشنا شوند، اگاهی بخشیدن به خانواده ها که فقط مراقب جسم خود و فرزندانشان نباشند بلکه مراقب روان آن ها هم باشند. این که فرهنگ زندگی کردن زیر سایه امام عادل را یاد بگیریم، چون بروشور اصلی از طرف خدا آمده خیلی بهتر می توان زندگی کرد. هدف از برگزاری این جلسات به این دلیل است که خواندن و عمل به نهج‌البلاغه سخت نیست . چنانکه امیرالمومنین(ع) می فرماید؛ “دشمن تو خواب نیست و دارد تلاش می کند هزینه می کند” ما هم تلاش کنیم که بگویم این آموزه های دینی ماست، آگاه کردن مردم و خانواده با روش ها و رفتارها حضرت امیر،تا یاد بگیریم که کار خلاف و دزدی و بی حجابی نکنیم.
‐ایده برگزاری جلسات از طرف چه کسی مطرح شد؟
ایده برگزاری جلسات از قم که هشتمین سال آن است برخاست و به بوشهر رسید، فعلا ۳۳ کشور روش نهج البلاغه خوانی را دنبال می کنند.
‐ آیا این جلسات مختص بانوان است؟
خیر، تنها مختص خانم ها نیست، آقایان هم فعال هم هستند البته در بوشهر فعلا فعال آقا نداریم. اما خانم های خوش ذوق و باسابقه ای هستند که نهج‌البلاغه را وارد زندگیشان کرده اند. اول خودم عمل می کنم بعد خانواده و بعد شهر و کشورم. همه موظف هستیم با نهج‌البلاغه آشنا شویم، همین امسال ده هزار نفر نهج‌البلاغه خوان شدند. امیرالمومنین باید وارد زندگی مان شود.

‐ شیوه فراگیری نهج البلاغه به چه صورت است؟
خواندن نهج البلاغه پنج مرحله دارد اول خوانش، خوردن، چشیدن و نهایتا فانی شدن. خواندن که آشنایی با کلام و الفاظ نهج البلاغه است، گام دوم انس با نهج البلاغه است، درک کردن آن چه را که می خوانیم، ببینیم حرف ها و راه کارهایی دارد که ما نمی دانستیم، چشیدن و خوردن نهج‌البلاغه ان است که درس های آن را وارد خانه و زندگی امان کنیم و وقتی را برای مطالعه آن قرار دهیم.

‐ تاثیر نهج البلاغه در بانوان چگونه بوده است؟ اگر خاطره ای از جلسات دارید بیان بفرمائید.
وقتی مادری نهج البلاغه بخواند، خانواده و اطرافیان هم تشویق به خواندن می شوند، فرهنگ می شود ، برنامه هایی می توانیم داشته باشیم که نهج البلاغه خوانی در تولد فرزند و عروسی هم باشد، مثلا؛ نهج‌البلاغه بدهیم دست داماد که بخواند و زندگی را بر اساس آموزه های دین آغاز کند یا اولین هدیه روز معلم می تواند خوردن نهج‌البلاغه باشد( خواندن دقایقی در روز) تا فرهنگ سازی شود، بعد از آن فانی شدن در نهج البلاغه است، فرزندانی که از کودکی با نهج البلاغه و آموزه های دین آشنا شوند، فردا که بزرگ شدند افکار منفی نمی تواند روی آنها اثر بگذارد. تأثیر نهج البلاغه بر بانوان خیلی خوب بوده، بعضی پیام می دهند و خاطراتشان از نهج البلاغه خوانی و اثر ان آن در زندگی می گویند که عالی است ، بانویی می گفت؛ من با همسرم همیشه مشکل داشتم که قطعه زمینی بگیر، تا ساخت کنیم و از مستاجری نجات پیدا کنیم، همسرم خیلی توجه ای نمی کرد، تا این که خطبه سوم امیرالمومنین(ع) را در نهج البلاغه خواندم که فرمایش می کرد؛ ” دنیای شما برای من از آب بینی بز پست تر است” آرام شدم و به خود گفتم چرا زندگی را برای خودم و دیگران تلخ می کنم، مثل این بانو زیاد داریم که از تاثیرات نهج البلاغه می گفتند و خیلی هم راضی بودند، دوستان خود هم د عوت به مطالعه کنم، همین امسال شب میلاد آقا صاحب الزمان(عج) من را به اصرار وارد گروهی کردند، با هم به فراگیری نهج البلاغه پرداختیم، همین گروه از ۲۲ نفر به ۱۵۰ نفر رسید، همه اهل مطالعه و فراگیری، خاطرات زیاد است. غیر از جلسات خانگی و هفتگی که برگزار می شد ،بعضاً اقایانی تماس می گرفتند که از طریق سایت با نهج البلاغه آشنا شده بودند، سوال داشتند ؛ چطور نهج البلاغه بخوانیم؟ دو راهکار پیشنهاد دادم که یکی آسان خوانی یکی هم ارزان سازی است یعنی آسان یاد می‌دهیم و ارزان نهج البلاغه را در اختیار دیگران می گذاریم، کتاب نهج‌البلاغه ای که قیمت آن ۱۰۰ هزار تومان است ما به قیمت ۲۸ تا ۳۳ هزار تومان در اختیار دوستان قرار می دهیم، که عده زیادی خریدند و خواندند، خیلی مسولین یا معلمین که خودشان هم استاد هستند در گروه با ما همکاری دارندکه باعث افتخار ما است.
‐ آیا برای نوجوانان هم جلساتی ترتیب داده اید؟
بله، غیر از جلساتی که برای خانم ها است برای نوجوانان هم جلساتی داریم، به لطف خدا و از طریق برخی از دوستان خوش ذوق نهج البلاغه وارد بعضی از مدارس شد. پیش دبستانی، پایه متوسطه اول و پایه متوسطه دوم، کتابی داریم به نام “آوای نور و باران “که برای سنین پیش دبستانی کار می شود، “زندگی به طعم عسل” برای اول تا نهم مورد استفاده قرار می گیرد، ۶۸ حکمت از حکمت های نهج البلاغه است که متناسب با همان حکمت ها تصویر سازی انجام شده تا شروعی برای خواندن نهج البلاغه باشد، هنگامی که با جز سی قرآن آشنا شدند،نهج البلاغه خوانی شروع می شود، کتابی به نام “پله پله واجبات تا آسمان” که برای سن ۱۲ سال به بالاست، نامه ای است که آقا علی (ع) برای امام حسن مجتبی(ع) نوشته است برای امامی که نیاز به تربیت نداشت و زاده حضرت زهرا (س) است، برای ماست که برای فرزندانمان بخوانیم، ۱۷ بند دارد که در این ۱۷ بند منشور تمام زندگی نوجوان یاد داده شده. نوجوانان در بیشتر موارد این کتاب را می خوانند و بعد شروع می کنند به خواندن نهج البلاغه.

‐ اهداف و برنامه های آینده چیست؟

اهداف و برنامه آینده ما همان گسترش فرهنگ نهج البلاغه خوانی است، قرار مان این است که اول خود نهج البلاغه خوان شویم بعد خانواده. ان شالله برنامه داریم که نهج البلاغه خوانی بیشتر وارد مدارس شود، تا ارزش آن را بدانند، خروجی این کار تربیت فرزندانی است با سیره امیرالمومنین (ع) و حسنین (ع). از همه می خواهیم که نهج البلاغه را بخوانند، همان طور که آقا می فرماید؛ “مردم بیاید بپرسید من آشنا ترم من می توانم شما را سعادتمند کنم” زبان امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه خوان است، در این صورت است که آخرت ما گلستان می شود، دشمن پشت پرده کارهایی را انجام می دهد اما ما از آن ها غافل نیستیم

‐ در پایان چه توصیه ای برای بانوان دارید؟ به بانوان توصیه می کنم ؛ لااقل ده دقیقه از وقت شان را به امام اختصاص دهند و نهج البلاغه بخوانند ، مطمئن باشند
از امیرالمومنین(ع) کلی راهکار یاد می گیرند و به خوشبختی می رسند،

  • منبع خبر : نصیر بوشهر