▪️اواخر سال ۱۴۰۰ بود که ابراهیم رئیسی به بدنه دولت دستور داد که برای ریشه‌کنی فقر مطلق کار را به سال ۱۴۰۱ نسپارید. به عبارتی رئیسی تقریبا دو هفته مانده به پایان سال این دستور را صادر کرد. ماجرایی که واکنش‌های زیادی از سوی کارشناسان و کاربران فضای مجازی داشت. ▫️حالا رئیس دولت سیزدهم در […]

▪️اواخر سال ۱۴۰۰ بود که ابراهیم رئیسی به بدنه دولت دستور داد که برای ریشه‌کنی فقر مطلق کار را به سال ۱۴۰۱ نسپارید. به عبارتی رئیسی تقریبا دو هفته مانده به پایان سال این دستور را صادر کرد. ماجرایی که واکنش‌های زیادی از سوی کارشناسان و کاربران فضای مجازی داشت.

▫️حالا رئیس دولت سیزدهم در تازه‌ترین مجموعه دستورات خود دستور داده که سند کاهش فقر تدوین شود. سندی که قرار است هدف اصلی آن رفع فقر مطلق باشد.

▪️اما بد نیست نگاهی داشته باشیم به جمعیت زیر خط فقر مطلق. بنا بر آخرین آمارهایی که مقامات رسمی داده‌اند حدود یک سوم جمعیت ایران زیر خط فقر مطلق هستند.

▫️مردادماه سال جاری بود که محسن پیرهادی، نایب رئیس کمیسون تلفیق برنامه هفتم در مجلس گفت که جمعیت زیر خط فقط مطلق در ایران به مرز ۲۸ میلیون رسیده است. این وضعیت زنگ خطر برای توجه ویژه به حوزه آسیب‌های اجتماعی را به صدا درآورده است. (خانه ملت)

▪️در همین مورد معین‌الدین سعیدی، دیگر نماینده مجلس گفت که وقتی ۲۸ میلیون نفر زیر خط فقر مطلق قرار گرفته‌اند، این یعنی یک فاجعه رخ داده است. (انتخاب)

▫️سعیدی ادامه داد در استان سیستان و بلوچستان مصرف گوشت به پایین‌تر حد خود و به تعبیری کمتر از سه کیلوگرم رسیده است. روزبه‌روز حال مردم در این زمینه بدتر می‌شود. امیدوارم از آمارسازی‌ها پرهیز شود. گاهی آمارهایی را مطرح می‌کنند که احساس می‌کنم شاید درباره کشور دیگری صحبت می‌کنند.

▪️در روزهای اخیر نیز دنیای اقتصاد در گزارشی از کاهش فاصله طبقه متوسط با خط فقر نوشت. در این مطلب آمده تحولات اقتصادی در یک دهه اخیر موجب شده که به مرور طبقه متوسط جامعه نیز به سوی فقیر شدن سوق پیدا کنند. با توجه به معیارهای تعیین نرخ فقر، بسیاری از افرادی که در دهه‌های گذشته درآمد متوسطی داشته و از رفاه نسبی برخوردار بودند، از میانه‌های دهه ۹۰ به گروه فقرا پیوستند.

▫️با همه اینها رئیس دولت سیزدهم از تدوین سند رفع فقر گفته است. سندی که مشخص نیست چه دردی از مردم دوا کند؟ آیا فرقی به حال سفره کوچک مردم دارد یا نه؟

  • منبع خبر : تجارت نیوز