تاریخچه ای قبل از انتزاع شدن کنگان نام یکی از شهرستان های هفت گانه ٔاستان بوشهر است و حدودآن به قرار زیر است : از شمال به بخش مرکزی و قیر و کارزین شهرستان فیروزآباد. از خاور به بخش بستک شهرستان لار. از باختر به بخش خورموج. از جنوب به خلیج فارس و بخش گاوبندی […]

تاریخچه ای قبل از انتزاع شدن

کنگان نام یکی از شهرستان های هفت گانه ٔاستان بوشهر است و حدودآن به قرار زیر است : از شمال به بخش مرکزی و قیر و کارزین شهرستان فیروزآباد. از خاور به بخش بستک شهرستان لار. از باختر به بخش خورموج. از جنوب به خلیج فارس و بخش گاوبندی از شهرستان لار. این بخش از ۹ دهستان : ثلاث ، مالکی ، تمیمی ، وراوی ، آل حرم ، جم ، گله دار، علامرودشت و تراکمه تشکیل شده است

شهرستان کنگان

کنگان یکی از شهرستان‌های استان بوشهر که جمعیت آن
نیم عرب زبان و نیم دگر فارس زبان می‌باشد که در اصل و اصالت این شهر عرب زبان بوده اند

جمعیت ۱۰۷۸۰۱ نفر
مذهب اسلام ( نیم تشیّع نیم تسنن)

شهرستان کَنگان یکی از شهرستان‌های استان بوشهر در جنوب ایران است. مرکز شهرستان کنگان، شهر بندر کنگان است. سایت۲ منطقه ویژه اقتصادی پارس در این شهرستان واقع است.

شغل اصلی مردم در این شهر صیادی ، تجارت از راه دریا ،کشاورزی و دامداری بوده است.

عبدالسلام بزرگ
به نقل از حکایتهای تاریخی و کتب تاریخ، نوشته [اسماعیل رایین] کتاب دوجلدی [دریانوردی ایرانیان] و خلیج فارس در عصر استعمار نوشته [اسکندر دلدم] ،،،، نئارخوس از فرماندهان و لشکریان ،در دوره اسکندر مقدونی،یعنی دوهزاروپانصد سال قبل از میلاد به کنگان سفری داشته که این سفر و صفش بحثی به دراز دارد و اینجا مجال گفتن نیست ،در کنگان ( کوگانا ) واین خور با مردم این دیار ملاقاتی داشته است .

خور عبدالسلام

بافت اصلی شهر کنگان متشکل از سه قسمت اصلی بوده، یعنی خور عبدالسلام ، خورچوری ، خور علیان ،بوده که مرکزیت آن واقع در خور عبدالسلام بوده است.

بومیان اصیل در شهر عرب زبان های اینجا می‌باشند که قدمت آنها و تاریخ مهاجرت آنها به این خور دوهزار پانصد سال قبل از میلاد مسیح می‌باشد و بر گردد.

بومیان اصلی این سه خور:

رستگارها، سومالیها ،جمالیها ،چوریها عظیمی ها ،سلامی ها ،عبدالهی ها ،عسکری ها،اهلی ها ،صفای ها ،نامداری ها . نورانیها ، وملاغیص می‌باشند .
کار اصلی در این خطه دریانوردی ،صیادی ، صفاری میباشد

غذاهای قدیمی ، سنتی ، محلی در اینجا
پلیل (حلیم ماهی) ، کاتخ ماهی( قلیه ماهی) سور( ترشی ماهی ) گمنه (دمپخت گندم خورد شده ) کشکنه (سوپ ماهی ) (مهیابه غذایی دیگر با محتویات ترشی ماهی و داروهای گیاهی ) ،(متیبولو ،ماهی ساردین خشک برای فصلهای کمبود ماهی ) ،(قلیه سور قلیه ترشی ماهی ) انبرده (کشک و روغن حیوانی )
هوید (نوعی صدف دریایی ) گپگوپ ( نوعی خرچنگ ) خصاک ( ماهی مرکب ) بوده است

عبدالسلام که بود؟؟ و چرا این اسم برروی این خور ماندگار شد

عبدالسلام ،پسر ارشد حاج سلام نامی که از جد بزرگش عبدالسلام بزرگ بر گرفته شده و سال پیش جزو اولین نفراتی بود که با اهل بیت خود به کنگان ( کوگانا ) هجرت نموده و بعد از ایشان بود که در آنجا رفته رفته از اطراف به این نواحی و اینجا پای گذاشت شد و نام عبدالسلام سالها بعد توسط حکومت های مرکزی دوران بعلت ارج نهادن به نام مبارک عبدالسلام بزرگ آن خور را به اسم ایشان نام گذاری گردید
از مسولین استان یعنی استاندار محترم خواهشمندیم از ارث و میراث گذشتگان شهرستان کنگان دفاع و حمایت جانانه بفرمایید و تغییرات میراث کهن کنگان یعنی گذاشتن اسامی غیر مدتبط دراین شهرستان از زیر مجموعه و همکاران خویش جلوگیری و به اسامی اولیه خواستار شوند

  • منبع خبر : نصیر بوشهر