محمد مهدی برومندی معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در ۱۴ استان کشور ۲۶۸ هزار هکتار نخیلات خرما وجود دارد که ایران را با تولید یک میلیون و ۴۲۰ هزار تن در رتبه سومین تولید کننده خرما در جهان قرار داده است. وی افزود: ۲۰ درصد بازار جهانی خرما نیز در اختیار ایران […]

محمد مهدی برومندی معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در ۱۴ استان کشور ۲۶۸ هزار هکتار نخیلات خرما وجود دارد که ایران را با تولید یک میلیون و ۴۲۰ هزار تن در رتبه سومین تولید کننده خرما در جهان قرار داده است.

وی افزود: ۲۰ درصد بازار جهانی خرما نیز در اختیار ایران است و سالانه ۳۸۸ هزار تن به ارز ۳۰۰ میلیون دلار صادر می شود.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: سرانه مصرف خرما در کشورمان ۸ تا ۱۰ کیلوگرم است یعنی ایرانیان سالانه در حدود ۱۰ کیلوگرم از این محصول را مصرف می کنند.

وی تصریح کرد: با همکاری انجمن های ملی خرما و صادرکنندگان بازار این محصول را در ماه رمضان کنترل کرده ایم که افزایش تقاضا در این ایام موجب افزایش قیمت ها نشود.

برومندی اظهار داشت: قیمت خرما مضافتی در بسته های ۵۵۰ گرمی و ۷۰۰ تا ۷۳۰ گرمی به ترتیب ۳۲ تا ۳۴ هزار و ۹۰۰ تومان است که به عبارتی قیمت هر کیلوگرم از این محصول ۴۸ هزار تومان می شود و فروش بالاتر از این قیمت قابل قبول نیست و توسط دستگاه های نظارتی این قیمت کنترل می شود.

وی تصریح کرد: کمبودی در تولید خرما در کشور وجود ندارد به طوری که ۷۰ هزار تن خرما در سردخانه های باقی مانده است که برای این ایام استفاده شود.

  • منبع خبر : طلا