هر زمان که این تعداد از افراد دارای شغل شدند، می‌توان ادعای کارشناسانه‌ ای برای کاهش نرخ بیکاری کرد وگرنه با وجود تحریم‌ ها، کمبود مواد اولیه و مشکلات عدیده کسب و کارها، نمی‌ توان با جادوی آمارها بر کاهش نرخ بیکاری مهر تایید زد. در حالی مرکز آمار در گزارش جدید خود، نرخ بیکاری […]

هر زمان که این تعداد از افراد دارای شغل شدند، می‌توان ادعای کارشناسانه‌ ای برای کاهش نرخ بیکاری کرد وگرنه با وجود تحریم‌ ها، کمبود مواد اولیه و مشکلات عدیده کسب و کارها، نمی‌ توان با جادوی آمارها بر کاهش نرخ بیکاری مهر تایید زد.

در حالی مرکز آمار در گزارش جدید خود، نرخ بیکاری کشور را در پایین ترین میزان طی ۲۵ سال اخیر اعلام کرده که برخی کارشناسان منتقد آن بوده و می گویند: نباید با جادوی آمار، القای کاهش نرخ بیکاری داشته باشیم.

مرکز آمار که گزارش های فصلی از نرخ بیکاری در کشور را منتشر می کند، به تازگی گزارش مربوط به فصل پاییز امسال را رسانه ای کرده است.

نکته ای که برای بسیاری از تحلیلگران اقتصادی جای پرسش داشت، نرخ بیکاری ۸٫۹ درصدی برای کشور طی پاییز امسال بود که پایین ترین میزان طی ۲۵ سال گذشته و از ابتدای شروع چنین گزارش هایی می باشد. آنها می پرسند چه تحول و بهبودی در شرایط اقتصادی و بازار کار کشور رخ داد که ناگهان همه چیز گل و بلبل شده است؟

برهمین اساس در استان بوشهر نیز نرخ بیکاری فصل پاییز در پایین ترین میزان ادوار گذشته ۸٫۷ درصد برآورد شده که مشابه شاخص کشوری می باشد.

در این گزارش نرخ بیکاری کشور نسبت به پاییز سال قبل یک درصد کاهش یافته، ولی این میزان برای بوشهر ۳ دهم درصد بوده است.

آیا کاهش بیکاری واقعی است؟

بنا بر اظهارات کارشناسان و تحلیلگران، شرایط اقتصادی کشور تردیدها را درباره اخبار کاهش آمار بیکاری زیاد می کند و این پرسش را مطرح می سازد که چه تحولات مثتبی در بازار کار رخ داده که شاهد کمترین نرخ بیکاری طی ۲۵ سال اخیر هستیم؟

 همچنین از گذشته شاهد واقعیت‌ هایی در جامعه بوده‌ ایم که اصولاً با آمارهای اعلامی از سوی مراکز دولتی مغایرت بسیاری داشته است

گفته می شود  کاهش محدودیت های کرونایی که باعث برگشت نیروهای مشاغلی نظیر تالارها، روستوران ها شده، در کاهش نرخ بیکاری اثر گذار بوده است.

اما موضوعی که وجود دارد آن است که در همین زمان چه تعدادی از بیکاران استان شاغل شده اند؛  به عبارتی افرادی که شغلی نداشته و جویای کار بودند و یا آنکه بنا بر محدودیت‌های کرونایی بیکار نشده بودند چگونه است.

بنابراین هر زمان که این تعداد از افراد دارای شغل شدند، می توان ادعای کارشناسانه ای برای کاهش نرخ بیکاری کرد و گرنه با وجود تحریم‌ ها، کمبود مواد اولیه و مشکلات عدیده کسب و کارها، نمی‌ توان با جادوی آمارها بر کاهش نرخ بیکاری مهر تایید زد.

  • منبع خبر : خبرجنوب