نصیربوشهر – جوادغلام نژادجبری – شغاب محله‌ای است کوچک بر کرانه خلیج‌فارس واقع در جنوب غربی بندر بوشهر که به واسطه گورستان باستانی در این ناحیه در بین تاریخ‌شناسان از شهرت بسیاری برخوردار است. زمین‌های این ناحیه در گذشته‌ای نه‌چندان دور دارای پستی و بلندی و تپه‌های کم‌ارتفاع ماسه‌ای و مشرف به دریا بوده که […]

نصیربوشهر – جوادغلام نژادجبری – شغاب محله‌ای است کوچک بر کرانه خلیج‌فارس واقع در جنوب غربی بندر بوشهر که به واسطه گورستان باستانی در این ناحیه در بین تاریخ‌شناسان از شهرت بسیاری برخوردار است. زمین‌های این ناحیه در گذشته‌ای نه‌چندان دور دارای پستی و بلندی و تپه‌های کم‌ارتفاع ماسه‌ای و مشرف به دریا بوده که اکنون نشانه‌ای از آن باقی نمانده است.

در خصوص تاریخ و علت نام‌گذاری این ناحیه به‌طور دقیق نمی‌توان چیزی گفت و تا‌کنون نظرات گوناگونی برای نام شغاب ارائه شده است که به‌طور مختصر به برخی از آنها می‌پردازیم.
در جایی گفته شده به‌نظر نام شغاب یک نام بازمانده ایلامی باشد در غیر این صورت به معنی «شاخاب» یا پیشرفتگی آب در خشکی می‌دهد؛ با این وجود خور شغاب را می‌توان به آن نسبت داد.
در جایی دیگر گفته شده احتمالاً محرف «شخاب» باشد و به معنی زمین بلند ساحل دریا و آب می‌دهد و یا شغاب واژه تحریف شده «چغاب» به معنی تپه روی آب است. در استنباطی دیگر می‌توان با کلمه «شغا » به معنی جعبه تیردان و تیرکش مرتبط دانست آن‌وقت این نام را می‌توان با بهترین خصلت جنگاوران پارتی یا اشکانی که همانا تیراندازی بوده پیوند داد البته این نظر زمانی قوی‌تر می‌شود که بتوان گورستان شغاب را به زمان اشکانیان نسبت داد.
اما اگر شغاب را مشتق از کلمه عربی «شغب» به معنی فتنه و آشوب بدانیم می‌توانیم آن‌را با رأسش که به معنی پیشروی خشکی به سوی دریا است مرتبط کرد چون رأس شغاب باعث ایجاد آشوب و تلاطم زیاد امواج دریا در این ناحیه می‌شده است.


به‌طور کلی نمی‌توان هیچ یک از نظرات ارائه شده را به‌طور قطعی تأیید کرد و تنها می‌توان بر این نظر صحه گذاشت که نام شغاب قبل از شکل‌گیری سکونت در این ناحیه وجود داشته و به احتمال زیاد برگرفته از موقعیت جغرافیایی آن بوده است.
طبق آخرین پیگری های دکتر عبدالکریم مشایخی رئیس بنیاد ایرانشانسی شعبه بوشهر که می خواستند قبرستان قدیمی شغاب را خراب کنند که دکتر سریع خبردارمیشود و جلوی آنها می ایستد و نمی گذارد که قبرستان تاریخی را خراب کنند.
باتحقیق و تلاش و گردآوری:
نویسنده،عبدالصمد افشارپور
در کتاب (شُغاب)
توضیح کامل درباره این محل داده شده است که برای تهیه کتاب می توانید آن را بصورت اینترنتی خریداری کنید

  • منبع خبر : نصیر بوشهر