مقدمه : در یک نگاه کلی در بین رشته های مختلف ورزشی جهان ، ورزش فوتبال محبوب‌ترین و پر‌طرفدارترین ورزش به‌ شمار می‌رود که نه فقط در عرصه اقتصاد و تجارت بین الملل و بازار سرمایه ، بلکه در فرهنگ و اجتماع مردم سراسر جهان با رنگ ، نژاد ، عقاید ، آداب و […]

 

مقدمه :
در یک نگاه کلی در بین رشته های مختلف ورزشی جهان ، ورزش فوتبال محبوب‌ترین و پر‌طرفدارترین ورزش به‌ شمار می‌رود که نه فقط در عرصه اقتصاد و تجارت بین الملل و بازار سرمایه ، بلکه در فرهنگ و اجتماع مردم سراسر جهان با رنگ ، نژاد ، عقاید ، آداب و رسوم و زبان مختلف وارد و با آن آمیخته شده است. اما با توجه به حجم تراکنش‌ها و گردش مالی بسیار بالایی که در ورزش فوتبال وجود دارد به نوعی تبدیل به یک صنعت و تجارت در سطح ملی و بین المللی شده است تا آن جایی که رهبران سیاسی کشورهای جهان برای تماشای مسابقات فوتبال جلسات خود را کنسل و یا به تاخیر می‌اندازند و در سراسر دنیا برایش جشن‌ها و کارناوال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ملی راه‌ می‌اندازند و بیشتر از نصف مردم جهان طرفدار و هوادار پر و پا قرص این ورزش مهم و پر هیجان به حساب می‌آیند

باشگاه های معروف ورزشی در سراسر جهان در امر تیمداری و اداره مطلوب باشگاه خود در عرصه ورزشی ، اقتصادی و تجارت بین الملل ، در این رشته جذاب و پرطرفدار مجبور به پرداخت هزینه هایی گزاف و بسیار سنگین برای حضوری موفق ، سودمند و هدفمند در حفظ جایگاه و اعتبار خود هستند. مدیران و دست اندرکاران باشگاه ها معمولاً آگاه به مشکلات ، مصائب و مسائل صنعت فوتبال و اقتصاد و تجارت جهانی آن و هم چنین چگونگی سرمایه گذاری در تمامی مقاطع آن هستند و اگر مدیری در بعد اقتصادی و تجارت بین المللی فوتبال نتواند اقدامات مهمی را انجام دهد قطعاً نخواهد توانست به آینده روشن باشگاهش چشم دوخته و امیدوار باشد.
تغییر نام فصل نقل و انتقالات بازیکنان فوتبال در تمام لیگهای جهان به بازار نقل و انتقالات خود مهر تاییدی بر اهمیت بعد اقتصادی و تجاری فوتبال در عرصه اقتصاد و تجارت بین الملل است. امروزه اکثر قریب به اتفاق بازیکنان فوتبال در مستطیل سبز ملاک عشق و علاقه و به قول فوتبالی ها تعصب ، را برای انتخاب باشگاه خود کنار گذاشته و به پیشنهادهای بالای مالی که به آنها می شود نگاه می کنند. تا بتوانند در دوران کوتاه فوتبال حرفه ای خود با استفاده کامل از جایگاه اقتصادی و تجاری فوتبال بهره کافی را برده و از این راه سرمایه گذاری کرده و به امرار معاش و گذران زندگی بپردازند.

باشگاه هایی در بازار نقل و انتقالات از نظر اقتصادی و تجاری در سطح بین المللی موفق خواهند بود که با درایت و برنامه ریزی دقیق و جیب پرتری قدم در این عرصه گذاشته باشند و تیم هایی می توانند نتیجه های لازم و مطلوب را کسب کرده و نهایت استفاده را ببرند که در برندسازی و در بازار خرید و فروش مربیان و بازیکنان کهکشانی موفق عمل کرده و از خوان بی انتهای صنعت فوتبال نهایت بهره را ببرند.
شاید اگر در بین کشورهای صاحب فوتبال مثل برزیل و یا آرژانتین که سهم چشمگیری در این صنعت علی الخصوص در بحث تولید و صدور بازیکن در اقتصاد و تجارت بین الملل دارند به پیدا کردن میانگین سطح سواد و ثروت خانوادگی بازیکنان فوتبال آنان بپردازیم ، با ارفاق بتوان دیپلم و سطح متوسط زندگی را برای آنها منظور کرد. با این اوصاف کاملاً مشخص است که بازیکنان فوتبال از اینکه بتوانند از استعداد و نبوغ خود در این زمینه به معرفی خود پرداخته و با ایجاد شهرت کسب درآمد نمایند نهایت سعی و تلاش خود را کرده و از جان خود مایه می گذارند.

اگر دولتمردان یک کشور از گرفتن میزبانی تورنمنت های معتبر بین المللی فوتبالی به تکاپو می افتند و هر چه بیشتر برای بهتر برگزار شدن آن تلاش خود را به کار می بندند ، مطمئناً نگاه اول آنها به هزینه های هنگفتی است که می توانند از طریق آن به اقتصاد کشور خود واریز کنند. شرکت های مختلف تبلیغاتی به دنبال بازیکنانی هستند که به اندازه کافی دارای شهرت و محبوبیت در بین جوامع بین المللی باشند تا پس از قرار دادن کالای تبلیغی خود در کنار آن بازیکن بتوانند به فروش بالای کالای خود در بازار و اقتصاد جهان اطمینان داشته نقش موثری را در تجارت بین الملل ایفا نمایند.
اما آیا باز هم با این اوصاف بازیکنان به درآمد از این رشته ورزشی می توانند اکتفا کنند و تأمین آینده بعد از دوران فوتبال حرفه ای خود را در موفقیت در این رشته ببینند. آنچه مسلم است هیچ باشگاهی در دنیا قادر نیست بازیکنان خود را تحت پوشش بیمه خود در آورد تا آنها بتوانند در دوران بعد از بازیگری به درآمد حاصل از آن اکتفا کنند ، زیرا تمامی بازیکنان فوتبال معمولاً طبق قراردادی معین به عضویت یک باشگاه در خواهند آمد و غالبا مدیران باشگاه ها تعهد خود نسبت به بازیکنان حرفه ای را طبق مدت قید شده در آن قرارداد می دانند.
با نگاهی اجمالی به وضعیت شغلی و جایگاه برخی از بازیکنان دنیای توپ گرد در اقتصاد و تجارت بین الملل فوتبال به اهمیت این مسأله پی خواهیم برد که بازیکنان فوتبال با تلاش وافری که انجام می دهند نیز در صدد تأمین وضعیت اقتصادی بعد از دوران حرفه ای بازیکنی خود بوده تا به فکر ایجاد شغل دیگری نباشند.

امرالله آذرکشت
بوشهر – مردادماه ۱۴۰۱

  • منبع خبر : نصیر بوشهر