۱۷ مرداد را در تقویم روز خبرنگار نام نهاده اند، در هفته ای که گذشت شاهد مراسمات مختلفی به منظور پاسداشت این روز و خدمات خبرنگارن در سطح کشور بودیم. استان بوشهر نیز از این مهم مستثنی نبود، در این بین برخی فعالان فضای مجازی ، گردانندگان سایت ها ، کانال ها و خبرنگاران غیر […]

۱۷ مرداد را در تقویم روز خبرنگار نام نهاده اند، در هفته ای که گذشت شاهد مراسمات مختلفی به منظور پاسداشت این روز و خدمات خبرنگارن در سطح کشور بودیم. استان بوشهر نیز از این مهم مستثنی نبود، در این بین برخی فعالان فضای مجازی ، گردانندگان سایت ها ، کانال ها و خبرنگاران غیر رسمی نیز درد دل ها و شکایاتی داشتند، از عدم دعوت در مراسمات تا حمایت نشدن توسط ادارات و نهاد ها. عمده خبرنگاران رسمی هم معمولا به جز همین روز دیگر دیده نمی شوند، زحمت و هزینه های کار خود را باید از شخصا متقبل شوند و آنچه آنها را نگه داشته صرفا انگیزه و علاقه شخصی است. تا جایی که با توجه به افزایش هزینه ها اخیرا شاهد تعطیلی و توقف فعالیت برخی سایت ها و کانال های رسمی خبری بودیم.
مشکل دیگری که وجود دارد بعضا احساس می شود تقدیرهایی که از این قشر به عمل می آید ممکن است توجه را به سمت مدیون شدن خبرنگاران پیش می برد. استقلال شرط لازم برای هر خبرنگار با هر تفکری است.
در حال حاضر نمی توان توقع تدوین قانون جامعی به منظور حمایت از خبرنگاران را داشت، اما می توان این پیشنهاد را به مسئولین استانی و شهرستانی ارائه داد تا از اختیارات قانونی خود بهره برده و ساز و کار مشخصی برای حمایت از رسانه ها (مکتوب و مجازی) تدوین کنند، پیشنهاد نگارنده اختصاص بودجه ای از محل درآمدهای مالی و مالیاتی ،ارزش های افزوده و یا حتی مسئولیت های اجتماعی نفت به این گروه است، تا جایی که بتوانند حداقل هزینه های اولیه کار خود را تامین کنند. از این طریق هم از خبرنگاران حمایت شده، و هم توقعات و انتظارات شخصی به این گروه تحمیل نمی شود.

  • منبع خبر : نصیر بوشهر