هیچ انسان آزاده و مسلمانی را نمی توان یافت نسبت به ستمی که بر انسانیت ، مردم ، سرزمین و تاریخی می رود ، بی تفاوت و ساکت باشد . در این راه همواره انسان های خدائی و آزاده ای هستند که هرگز از تکلیف و رسالتی که بر دوش دارند غافل نمی شوند و […]

هیچ انسان آزاده و مسلمانی را نمی توان یافت نسبت به ستمی که بر انسانیت ، مردم ، سرزمین و تاریخی می رود ، بی تفاوت و ساکت باشد . در این راه همواره انسان های خدائی و آزاده ای هستند که هرگز از تکلیف و رسالتی که بر دوش دارند غافل نمی شوند و امام سید روح الله خمینی از آن انسان ها بودند که در راه حق و حقیقت پیشگام ، مقاوم ، استوار و با توکل به خدا و با پشتیبانی مردم در داخل و خارج از کشور تحول عظیمی را در دنیای پر از ظلم جور در دفاع از محرومان و مستضعفان و مظلومان جهان رقم زدند و با پیروزی اننقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی ، در نخستین ماه مبارک رمضان انقلاب ، روز جهانی قدس را با صدور پیامی به این شرح :
” بسم الله الرحمن الرحیم
من طی سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد نمودم که این روز‌ها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینی شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودی مبارزان فلسطینی پیاپی خانه و کاشانه ایشان را بمباران می‌کند.
من از عموم مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی می‌خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می‌کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می‌تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان «روز قدس» انتخاب و طی مراسمی همبستگی بین‌المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزی مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم. صحیفه امام، ۱۳۸۹ش، ج۹، ص۲۶۷.” ، نامگذاری نمودند .
این ابتکار از سوی همه نیروهای انقلابی داخل و خارج کشور به ویژه فلسطینی ها، مورد استقبال قرار گرفت .
نمی توان از فلسطین و قدس شریف و لبنان سخن گفت و یاد نکرد از شخصیتی کم نظیر همچون امام موسی صدر ، مجاهدی فداکار همچون شهید دکتر مصطفی چمران ، سرداری دلاور همچون شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای عزیز مقاومت و عزیزانی چون حاج احمد متوسلیان شجاع و همراهان غیور و مجاهدش که سالیان سال همچون امام موسی صدر عزیز انتظار آمدنشان را داریم.
روز قدس ، روز اسلام و روز فرهنگ غنی اسلامی در دفاع از مردمی می باشد که سالیان سال مورد ظلم و ستم واقع و آوارگی را تحمل نموده اند روز همدری با مردم فلسطین است . موضوع فلسطین یک موضوع انسانی و اسلامی است ، هر انسان و مسلمان آزاده ای در این موضوع مسئول و شریک است .
از آنجائیکه استراتژی صهیونیست ها تکه تکه شدن امت اسلامی بوده با اعلام روز جهانی قدس توسط امام خمینی بر تمامی طرح ها و نقشه های آنها خط بطلان کشید شد . نام گذاری و تعین جمعه آخر ماه مبارک رمضان به نام قدس شریف آن هم در با فضیلت‌ترین ماه‌های سال ، ماه رمضان و با فضیلت‌ترین روزهای ماه مبارک رمضان دهه آخر آن و مقدس‌ترین روز‌ها و ساعات و لحظه ی ماه مبارک رمضان را باید قدر دانست . چرا که سرزمین فلسطین به ویژه قدس شریف ، مسجدالاقصی ، محل معراج پیامبر و اولین قبله مسلمانان است . در این روز و بلکه همه روز ها باید گفت درود بر قدس و بر مسجد الاقصی. درود بر امام خمینی و درور بر ملت های بپاخاسته در مقابل اسرائیل جنایتکار؛ و درود بر مسلمانان و مستضعفان جهان .
بیت المقدس، سرزمینی که باید الگو و نماد ‏همزیستی و مدارای بین ‏پیروان سه دین بزرگ ابراهیمی باشد که متاسفانه به دلیل سیاست های آمریکا و ‏اسرائیل مبنی بر تداوم ‏اشغال و یهودی سازی آن، به کانونی برای گسترش افراط گرایی ‏صهیونیستی تبدیل ‏شده است .
اما امام خمینی با اقدام هوشمندانه ، نهضت و تشکیل حزب جهانی مستضعفین برای نجات فلسطین و مسجد الاقصی را با اعلام روز جهانی قدس آغاز و بنیان گذاشتند . تشکلی که نه فقط مسلمانان ، بلکه هر انسانِ ، انسان دوست و آزاده ای می تواند در آن مشارکت و نقش داشته باشند تا در مقابل ظلم ظالمان و مستکبرین جهان از حقوق حقه مظلومان ، محرومان و پاهبرنگان بویژه مردم فلسطین و قدس عزیز دفاع نمایند ، ایشان معتقد بودند باید مستضعفین جهان خودشان سرنوشت خودشان را تغییر دهند . روز قدس موجب این گردید تا مسلمانان جهان بخود آیند و بیدار شوند و حجت را بر تمام سران کشورهای اسلامی تمام نمود .
اکنون پس از گذشت چندین سال از آن ابتکار ارزشمند بنیانگذار جمهوری اسلامی امروز با توجه به اتفاقات و حوادث جهانی، عموم دنیا بویژه نخبگان بیش از پیش متوجه اندیشه ژرف و بلند اسلامی انسانی حضرت امام خمینی در دفاع از اسلام و مردمی مظلوم گردیده است . امام همواره در پی تشکیل بسیج جهانی مسلمین برای آزادی قدس عزیز و مردم تحت ستم فلسطین و سایر نقاط دنیا بود .
امروز نیز به فرموده مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای “مساله‌ فلسطین یک مساله‌ اصلی است “. موضوع مهم حمایت از قدس شریف و مردمی مظلوم و آواره نیازمند مشارکت عموم مردم دنیا و اقدام بین المللی دولت ها است که با جدیت این مهم دنبال شود تا به یک فرهنگ و جبهه جهانی مبدل گردد . امید است خداوند منّان بر بشر منّت فرموده و وعده قرآنی خود را هر چه زودتر محقق فرماید و مستضعفان جهان را بر مستکبران غلبه دهد . انشاءالله .

  • منبع خبر : نصیر بوشهر