نصیر بوشهر – بهرام نکیسا – کل من علیها فان ، نوشتن در باره شخصیت کم نظیر زنده یاد شهید حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقای سید علی اکبر محتشمی پور مشکل است . او را می توان نماد آنانی دانستند که خداوند در قرآن کریم سوره مبارکه احزاب آیه ۲۳ ، در باره ویژگی […]

نصیر بوشهر – بهرام نکیسا – کل من علیها فان ، نوشتن در باره شخصیت کم نظیر زنده یاد شهید حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقای سید علی اکبر محتشمی پور مشکل است . او را می توان نماد آنانی دانستند که خداوند در قرآن کریم سوره مبارکه احزاب آیه ۲۳ ، در باره ویژگی آنان چنین می فرماید :
” مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضى نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا »
در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند”.
زنده یاد آقای سید علی اکبر محتشمی پور از محدود یاران دوران غربت امام خمینی در تبعید و دوران مبارزه بود که بعد از رحلت امام نیز همواره در هر زمان و مکان در تلاش بود تا مشی و روش و اندیشه های امام خمینی ترویج و فراموش نگردد .
بوی امام ، ایثار ، شهدا ، مبارزه ، غربت ، مردم و بوی مجاهدت می داد . عشق به اسلام و اهلبت داشت . مقاوم ، صبور، مهربان و متواضع بود . سرشار از ادب و متانتی بود که ریشه در اصالتی دیر پا با سرچشمه فرهنگ و اخلاق محمدی (ص) داشت .
حضور ایشان در چندین سال اخیر بعد از انقلاب بدنبال ‌هجرتش به نجف اشراف و اختیار نمودن مجاورت بارگاه ملکوتی امام اول شعیان حضرت علی علیه السلام و اقدام به مجاهدت و فعالیت برای تامین امنیت ، ترویج اندیشه های امام خمینی و احیاء راهپیمائی بزرگ روز اربعین گواه این است که ایشان هرگز از ادامه راه و هدفی که امام خمینی ترسیم نموده است خسته و غافل نگردیده بودند .
این سید مجاهد معتقد بود که در این چند صبای زندگانی نباید بی تاثیر ، بی خاصیت و راکد بود . ظواهر و موانع دنیا و روزگار ، نامهربانی ها و کم لطفی ها هرگز او را جذب ، خسته و نا امید ننمود تا از راه و هدفش باز ماند . زندگی جاری و مفید بر اساس اعتقادات و آموخته از امام خمینی را دوست می داشت . همواره سعی می نمود و تلاش داشت تا گفتمان امام خمینی که گفتمان مردم ، گفتمان دفاع از مظلومین و محرومین و مستضعفین بود فراموش نگردد . گفتمانی که تا حدودی به بهانه هائی توسط برخی از خواص فراموش گردید و بدلیل فراموشی همین گفتمان نیز هزینه هائی برای کشور و جمهوری اسلامی شاهدیم که ایجاد گردیده است . اما او همواره در پی زنده نگاه داشتن آن گفتمان مردمی امام بود ولی! ….، اودژ مستحکم دفاع از اندیشه های امام خمینی بود . پیام تسلیت مقام معظم رهبری بمناسبت عروج آن عزیزگواه شخصیت مجاهد و فداکار آن بزرگوار است .
ایشان با حضور مجدد خود در شهر مقدس نجف اشراف و در جوار بارگاه ملکوتی امام علی ابن ابی طالب علیه السلام ، با روشن نمودن چراغ ، علمی ، معرفتی ، عرفانی و سیاسی مکتب امام خمینی مجاهدت جدیدی را با همراهی فرزندان یادگار امام خمینی و حمایت های رهبری معظم انقلاب جهت ترویج اندیشه های بی نظیر بنیانگذار جمهوری اسلامی آغاز نموده بود. امید که این چراغ فروزان و این مسیری را که وی هموار نموده هرگز خاموش و مسدود نگردد .
امام خمینی در باره شخصیت زنده یاد محتشمی پور به زیبائی و حقیقت فرموده است :
” جناب حجت‏الاسلام آقای محتشمی ـ ایّده‏اللّه‏ تعالی ـ از دوستان قدیمی من و فردی متدین، متعهد و مبارز است که با هوش سیاسی‏ای که دارد همیشه خدمتگزاری خوب برای اسلام و ایران بوده است” .
شخصیتی هوشمند ، وطن پرست و آینده نگر و مردمی بود . ظرفیت قوی دیپلماتیک و فرهنگی ایشان طی سه دهه گذشته شدیداً مغفول ماند . او براساس دکترین و اندیشه های امام خمینی که بر گرفته از اسلام ناب محمدی (ص) است دیپلماتی متفاوت و چند وجهی بود .
شاید همین وجه پنهان ظرفیت بسیار بالای دیپلماتیک ایشان که به شدت حساب شده و مرموز طی سالهای گذشته توسط افرادی همواره تحت الشعاع وجه انقلابی و اصلاح طلبانه او نادیده گرفته می شد ، بوده که جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امورخارجه کشورمان اکنون ؛ اما دور ! در پیامی جامع آن هم به مناسبت درگذشت آن انسان بزرگ چنین به تجلیل از ایشان پرداخته است :
” خبر رحلت حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر محتشمی پور مبارز و مجاهد نستوه و خستگی ناپذیر انقلاب اسلامی و از یاوران و همراهان باوفای حضرت امام خمینی (قدس سره الشریف) و از دولتمردان و سفرای برجسته نظام جمهوری اسلامی و همکار و دوست عزیزمان در دستگاه دیپلماسی مقارن با سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) و در ایام سالگرد ارتحال مرشد و مرادش رهبر کبیر انقلاب اسلامی موجب تاثر و تالم اینجانب گردید.
مرحوم محتشمی پور از چهره های برجسته و مبارز خستگی ناپذیر در جریان نهضت و انقلاب اسلامی بود که افتخار شاگردی و همراهی با حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی داشت و رنج زندان و تبعید از سوی رژیم ستمشاهی از ایران عزیز را به جان خرید و همچنین نقش برجسته ای در شکل گیری شجره طیبه مقاومت اسلامی در لبنان و حمایت از آرمان مقدس فلسطین و قدس شریف داشت. حضور فعال و بی بدیل ایشان در عرصه دیپلماسی کشور به خصوص در جبهه مقاومت و مبارزه علیه رژیم غاصب صهیونیستی ماندگار است که در این راه تا مرز شهادت از سوی تروریست های صهیونیست پیش رفت و به مقام جانبازی نائل آمد.
اینجانب ضایعه فقدان آن‌ مجاهد نستوه و فرزانه را به خاندان محترم محتشمی پور، دوستان و یاران ایشان در ایران اسلامی و جبهه مقاومت تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند رحیم برای ایشان صبر جمیل و اجر جزیل و برای روح آن مجاهد فی سبیل الله غفران و رحمت واسعه الهی و همنشینی با جدش حضرت سید الشهدا (ع) مسئلت می نمایم”.
همانگونه که در آغاز این نوشتار بیان گردید نوشتن در باره انسانی که بیش از شش دهه از عمر شریفش را در کنار و همراهی با راه و اندیشه امام خمینی صرف اعتلای اسلام و ایران نموده است کار آسانی نمی باشد و فرصتی بیش از این زمان نیازمند است . و ای کاش موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در کنار فعالیت ارزشمندی که در باره امام عزیز می نمایند نسبت معرفی و بزرگداشت اصحاب ، یاران و اعضاء دفتر و اهل بیت بنیانگذار جمهوری اسلامی البته در دوران حیاتشان مساعدت می نمود تا نسل جدید در زمان حیات آن عزیزان همراه با بنیانگذار جمهوری اسلامی در دوران نهضت اسلامی بیشتر آشنا گردند نه هنگامی که با صد افسوس دیگر در میان ما نیستند .
این یادداشت را با ذکر خاطره ای از آقای محتشمی پور بپایان می رسانم .
روز با دوستی که او نیز همچون خودم دانش آموخته حقوق بین الملل می باشد در دفتر حمایت از انتفاضه مردم فلسطین در باب پر بار تر شدن برنامه های دفتر حمایت از انتفاضه مردم فلسطین با آقای سید علی اکبر محتشمی پور دیدار و مذاکره داشتیم . دوستم از ایشان سوال فرمود . حاج آقا فکر نمی کنید که مطرح نمودن آن نظر امام که اسرائیل باید از صحنه جهان محو شود موجب آن می گردد که اسرائیل در راستای اقدام پیشگیرانه ، اقدام به حمله نظامی به ایران نماید .
زنده یاد آقای سید علی اکبرمحتشمی پور پاسخی به این مضمون فرمودند :” امام که به مکانیسم نابودی اسرائیل اشاره نکرده اند و تصریحی بر جنگ و اقدام نظامی اولیه علیه اسرائیل نفرموده ا ند . چه بسا در نظر امام نابودی اسرائیل می تواند با مدل و مکانیسمی همچون نابودی و اضمحلال رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی رقم بخورد. به ویژه آنکه توجه داشته باشیم که عملکرد رژیم صهیونیستی همچون رژیم سابق در آفریقای جنوبی، نژاد پرستانه است ! ”
برای از بین بردن جریان فکری پلید اسرائیلی باید جبهه فکری فرهنگی در جهان تشکیل شود و افکار عمومی دنیا را نسبت به رفتار غیر انسانی اسرائیل به موضع واداشت . با این شیوه و عملکرد می شود اسرائیل را ازبین برد با کار علمی و فرهنگی ، لذا باید جهان را از ظلم و ستمی که بر مردم مظلوم فلسطین می رور آگاه نمود .
تحت تاثیر پاسخ ایشان، دوست ارجمندم خطاب به آقای محتشمی پور فرمود :
چه جواب هوشمندانه و قابل توجهی، چرا این نوع نگاه و نظرات جنابعالی در رسانه ها منعکس نمی‌شود؟!
و ایشان با لبخندی تلخ پاسخ دادند :
” ظاهراً بنا این است که انعکاس مواضعِ این چنینی بنده نیز مثل سایر نظرات و پیشنهادات مان مورد بایکوت واقع شوند!!
خداوند روح آن انسان آزاده بزرگ ، عالم عامل ، زنده یاد آقای سید علی اکبر محتشمی پور را شاد و با اولیا و صالحان و خوبان درگاهش محشور و اجر مجاهدان را به او عطا فرماید . انشاالله. اللهم إنا لا نعلم منه إلا خیراً.
بگذار تا بگرییم چون ابر در بهاران
کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران
چندین که برشمردم از ماجرای عشقت
اندوه دل نگفتم الا یک از هزاران .

  • منبع خبر : نصیر بوشهر